Działający wyłącznik krańcowy + bezwładność bramy = kolizja

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
darekdc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 16
Rejestracja: 14 wrz 2010, 10:40
Lokalizacja: Zielona Góra

#11

Post napisał: darekdc » 16 lis 2011, 09:52

Leoo pisze:Proponuję odłączyć sygnał ENABLE od sterowników. Chodzi o to, by silniki trzymały przez cały czas, od momentu włączenia zasilania, niezależnie od Macha.
Obrazek

Porównałem kilka sterowników i wynika że powinienem odłączyć sygnał zaznaczony na fotce (takie sterowniki posiadam).
Nie nazywa się on jednak ENABLE tylko DIS (chyba skrót od DISABLE).



Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#12

Post napisał: Leoo » 16 lis 2011, 10:23

darekdc pisze:Nie nazywa się on jednak ENABLE tylko DIS (chyba skrót od DISABLE).
Od strony Macha - ENABLE, od sterownika - DISABLE. Wystarczy odpiąć ostatni kabelek z listwy i wszystko będzie wiadomo.
Kolega dziabi3 też może mieć rację. Jeśli napięcie zasilania jest bliskie granicznemu sterownika, to podczas hamowania wzrasta ono na tyle, że ster wchodzi w stan zabezpieczenia i luzuje silnik, przeciwdziałając dalszemu wzrostowi napięcia. Jednak w tym stanie powinna zapalać się czerwona kontrolka sterownika.
Oczywiście można zwykłym woltomierzem mierzyć napięcie ENABLE na wyjściu płyty głównej, przed i po zadziałaniu krańcówki.
Ostatnio zmieniony 16 lis 2011, 10:29 przez Leoo, łącznie zmieniany 1 raz.


bateryjka
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 220
Rejestracja: 03 wrz 2008, 18:14
Lokalizacja: Opolskie

#13

Post napisał: bateryjka » 16 lis 2011, 10:27

Witam
A ja nie rozumiem jednego zdania już z 1 postu
po zadziałaniu krańcówki (włącza się „E-reset”) zasilanie zostaje odłączone od silników
Właśnie przed chwilką robiłem coś takiego - na pełnej prędkości przesuwu nacisnąłem RESET, lub E-Stop reakcja zawsze taka sama silniki stają jak wryte (może tylko maszynka mniejsza)
Przy SSK-MB2 i SSK-B01 taka sytuacja jest niemożliwa. Natomiast sygnał Enable "puszcza" po kilku sekundach bezruchu silników.
Na samym początku zabawy z CNC nie miałem podłączonego sygnału Enable i też działało.


Autor tematu
darekdc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 16
Rejestracja: 14 wrz 2010, 10:40
Lokalizacja: Zielona Góra

#14

Post napisał: darekdc » 16 lis 2011, 11:35

Więc jak bawię się bramą z klawiatury przy sporym przyspieszeniu to zatrzymuję się jak wryta. Aż rzuca całą maszynką. Natomiast po najechaniu na krańcówkę już nie.
Prędkość bramy 8m/min przyspieszenie 0,2s.
bateryjka pisze:Natomiast sygnał Enable "puszcza" po kilku sekundach bezruchu silników.
Mam wrażenie że po kliku milisekundach. Może da się ustawić po jakim czasie "puszcza" albo jest to cecha sterownika i nie da się tego zmienić.

Zorbie testy to będzie coś wiadomo.


bateryjka
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 220
Rejestracja: 03 wrz 2008, 18:14
Lokalizacja: Opolskie

#15

Post napisał: bateryjka » 16 lis 2011, 12:58

Sprawdź po jakim czasie od zatrzymania silników (z podłączonym Enable) da się ręką kręcić ośką silnika.(czasem da się to nawet usłyszeć)
Jeśli działa Enable silnikami nie da się kręcić, jeśli puści silnikami można kręcić ręką.
Nie znalazłem gdzie można ustawić czas Enable w Mach-u


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#16

Post napisał: dziabi3 » 16 lis 2011, 22:49

kolego tylko po co Enable kolega stosuje , zużycie energii grzanie ?

a może problem leży w złej konfiguracji bazowania

a wo gule mach najeżdża na krańcówkę i zmienia kierunek i powolutku rozwiera ja

bo jak tego nie robi tylko przelatuje to może być taki trik że prędkość bazowania jest za wysoka i mach przelatuje krańcówkę i z niewłaściwej strony krańcówki stawia baze

to by znaczyło że kranówka ma malutki skok zadziałania

do tego dochodzi problem z wychamowanień i jeszcze zapodaje Enable i bum o ścianę

ale to już herezja ale trzeba wszystko brać pod uwagę bo nieraz byle pi***olnik przyprawia człowieka o nerwice


Autor tematu
darekdc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 16
Rejestracja: 14 wrz 2010, 10:40
Lokalizacja: Zielona Góra

#17

Post napisał: darekdc » 23 lis 2011, 08:33

No to trochę pogrzebałem w w kabelkach i problem się udało rozwiązać. Wcześniej 45mm nie wystarczało do zatrzymana bramy, teraz wystarcza 17mm i po najechaniu na LIMIT silniki trzymają wszystkie osie. A teraz najciekawsze. Nie wiem jak to zrobiłem:) Zmieniałem, rozłączałem i nic nie dawało rezultatu i postawiłem wrócić to ustawień z przed zmian. I jakie było moje zdziwienie - działa!
Co ciekawsze, jak napisałem, dla wszystkich osi. Ja testowałem tylko "X". NO cóż opaczność czuwa:)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”