Przenikanie - prowadnica


Autor tematu
mko000
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 04 sty 2012, 15:25
Lokalizacja: Z polski

Przenikanie - prowadnica

#1

Post napisał: mko000 » 07 mar 2014, 12:47

Witam. Uczę się podstaw solidworksa i obrałem sobie za cel stworzenie prowadnicy. Mam prowadnice + łożysko liniowe. Jak zapewnić właściwy ruch tej prowadnicy ? Gdy daję wiązanie koncentryczne na wałek i łożysko element łożyska przenika na prowadnicę. Jak to zrobić poprawnie aby miała taki zakres ruchu jaki powinna mieć ? Czyli do dotknięcia powierzchni prowadnicy.
Wrzucam poglądowy rysunek ( wybaczcie jakość ale na szybkosci w paincie robiłem):
Obrazek



Tagi:


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#2

Post napisał: STELMI » 07 mar 2014, 16:09

koncentrycznie i równolegle (np płaszczyzna na wózku po przeciwnej stronie do wałka + płaska część podpory wałka)

Nie musisz dawać tylko 1 relacji, możesz nawet 3 jeżeli się nie powielają


Autor tematu
mko000
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 04 sty 2012, 15:25
Lokalizacja: Z polski

#3

Post napisał: mko000 » 07 mar 2014, 20:25

Wpadłem już na to rozwiązanie ale jest to jak by to powiedzieć oszukiwanie ruchu ponieważ prawdziwy ruch odbywał by się koncentrycznie z ograniczeniem ruchu do styku krawędzi prowadnicy z krawędzią łożyska. Nie ma takiej możliwości aby urzeczywistnić model?

PS. Przy złożeniu chciałbym ustawić dwie prowadnice w tej samej płaszczyźnie w odległości 350 mm. Jak tego dokonać ? Nie potrafię tego zwymiarować.


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#4

Post napisał: numerek » 07 mar 2014, 21:06

ale to jest rzeczywistość

tak właśnie zachowuje się wózek w "realu"

jeśli jest osadzony do np stołu to jest to jego wiązanie równoległe

"macałeś" prawdziwą prowadnicę ? ona jest stabilna bez związania wózka ? chyba nie ten typ prowadnicy :)


Autor tematu
mko000
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 04 sty 2012, 15:25
Lokalizacja: Z polski

#5

Post napisał: mko000 » 08 mar 2014, 09:36

"macałeś" prawdziwą prowadnicę ? ona jest stabilna bez związania wózka ? chyba nie ten typ prowadnicy
Nie. Jestem na etapie projektowania małej frezarki i chciałbym zacząć od dobrego projektu w trzech wymiarach żeby oszczędzić sobie problemów. Zacząłem od rysunku technicznego prowadnic i łożysk z ich dokumentacji i na moje początkujące oko łożysko miało jakiś zakres ruchu po okręgu nie tylko równoległy:
Obrazek
Chyba ze zle zwymiarowałem łożysko i powinno przylegać nawet na tej skośnej płaszczyźnie ?

Dalej nie uzyskałem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie więc przedstawię to na innym przykładzie:
Mamy blok z dwoma bolcami ø10 na jednym osadzone jest ramię które może się obracać. Ramię nie może zrobić 360° ponieważ drugi bolec ogranicza zakres ruchu.
Obrazek
Pytanie brzmi - czy jest możliwość ustalenia aby elementy sie nie przenikały tzn podczas gdy ramię dotknie drugiego bolca nie będzie się dalej obracać (przenikać w niego)


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#6

Post napisał: numerek » 08 mar 2014, 09:54

tak wiązanie - limit


Autor tematu
mko000
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 04 sty 2012, 15:25
Lokalizacja: Z polski

#7

Post napisał: mko000 » 08 mar 2014, 10:27

Nie wiem czy to rozwiązuje mój problem. Wg pomocy SolidWorksa (http://help.solidworks.com/2012/polish/ ... _Mates.htm) muszę wpisać kąt jaki może się poruszać ramię. Skąd mam go znać ? Muszę go jakoś wyliczać ? (grubość wałka - krzywizna elipsy)

Normalnie miałem ustawione wiązanie koncentryczne na bolcu i otworze ramienia + wspólne na przedniej ściance ramienia i przedniej ściance bolca. Działało jak należy czyli ramię kręciło się. Poszukuję takiego rozwiązania ( o ile istnieje ) że program sam będzie wiedział że tego elementu bądź tej ściany nie da się przeniknąć i uniemożliwi kontynuowanie ruchu. Może nie jasno opisuję tak podstawową ale mam nadzieję że wiadomo o co chodzi. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.


kunf
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 24 lut 2014, 06:59
Lokalizacja: Opole

#8

Post napisał: kunf » 08 mar 2014, 10:32

Witaj, a mozesz wrzucic tutaj plik SW ?? Moglbym zerknac na plik i ewentualnie wtedy cos doradzic z rozwiazaniem :)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#9

Post napisał: bildder » 08 mar 2014, 11:38

Są dwie możliwości, albo ograniczamy stopnie swobody za pomocą wiązań (również tych zaawansowanych - limit), ale podczas przenieś/obróć włącza się wykrywanie kolizji.

Żeby zachować to w trybie ciągłym, trzeba zdefiniować badanie ruchu, stworzyć pary kontaktowe, nadać napęd i można badać jak się to będzie zachowywać.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solidworks”