Problem z prawidłowym obrotem głowicy

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych
Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Problem z prawidłowym obrotem głowicy

#1

Post napisał: adam Fx » 18 gru 2009, 21:10

witam

mam w robocie Problem z prawidłowym obrotem głowicy .mianowicie głowica po obrocie 90 i 270 stopni nie wierci otworów w jednej osi mimo że mam podany ten sam wymiar i wychodzi z tego samego zera ( maszyna dostał szlag i ją przestawiło) ... maszyna ma dwuczęściową głowę bo potrafi się także obrócić o 180 stopni i wiercić od przodu ( link- jak obraca się podobna głowica )


do głowicy założyliśmy trzpień pomiarowy i i jadąc w wzdłuż niego czujnikiem tak jak pokazuje zielona strzałka na rys. ustawiliśmy pion (luzując śruby nietrzymające tą" koronę "która zasprzęgla głowice po obrocie)..... potem wykonaliśmy obrót głowicy o 90 stopni i to samo i wyszedł taki sam wynik wiec dla testu zrobiliśmy jeszcze jeden pomiar z obrotu o 270 stopni i tu szok 0,2 odchyłki wiec jeszcze obrót o 180 i kolejny szok znowu 0,2 bardzo to dziwne że gdy jet trzpieniem w dól to jest na zero a gdy czepieniem do góry to 0,2.

no i teraz najważniejsze ustawiam głowice na 90 stopni i podjeżdżam trzpieniem do czujnika ustawiam czujnik na zero zeruje wszystkie osie obracam głowice na 270 stopni i dojazd do czujnika do pozycji zero i odczyt z wyświetlacza Z+0,75 czyli gdybym otwory wiercił to bym miał taka ich nie współosiowość

DTR mówi że aby w PM skorygować błędy osi głowic to wartości mechanicznego przesunięcia powinny mieścić się w przedziale +-0,05

jak to ustawić ktoś robił coś podobnego, proszę o rady ??
Załączniki
głowica2.rar
(64.16 KiB) Pobrany 315 razy


sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Tagi:


marcin francus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 115
Rejestracja: 10 lut 2009, 15:39
Lokalizacja: oostrozebeke

#2

Post napisał: marcin francus » 19 gru 2009, 21:56

witam
0.75mm to bardzo duzo. sama regulacja (evt doskrobanie) moze bledu nie wyelminowac.
czy jest mozliwosc korekcji na ramie maszyny (os Y)? czasem jest to listwa (albo listwy) z tylu ze srubami
w niektorych maszynach kolumna z rama moze byc regulowana wzgledem loza
maszyny (os X) w dwoch plaszczyznach oraz w obrocie wzgledem osi Z.
w Twoim przypadku (odchylka w osi Y) cos sie pochrzanilo z wiencem do ktorego glowica jest przymocowana, mozna sprobowac z kolkiem ustalajacym o nieco wiekszej srednicy i rozwiercic otwor ustalajcy (stozkowy)
sam mam na maszynie ok 0.25mm roznicy i w pozycjach 90° i 270° nie uzywam kolkow, ustawiam glowice czujnikiem zegarowym na zero i dociagam sruby mocujace
rozwiercalem juz kilka razy precyzyjne otwory przelotowe po prawej i lewej stronie elementu i szlifowany walek przechodzi bez problemu wiec osiowosc otwory jest ok.
pozdro

Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 20 gru 2009, 15:29

ja te wartości uzyskałem właśnie po poluzowaniu tego wieńca i ustawieniu do trzpienia i dokręceniu tych śrub mocujących kołnierz
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3099
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#4

Post napisał: dance1 » 24 sty 2010, 17:03

Gdyby maszyna była po kolizji ustawienie osi na 0 i powinno być dobrze. Sprawdź kable i serwa, itd. Myślę że to błędy elektryczno-elektroniczne wprowadzają całe zamieszanie.
Podobnie mieliśmy z robotem, gubił się, źle pozycjonował.
Nic więcej nie podpowiem bo nie znam tej maszyny.


Fadal_PL
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 25 mar 2010, 11:22
Lokalizacja: Mazowieckie

#5

Post napisał: Fadal_PL » 25 mar 2010, 12:12

Głowica jest podziałowa (co stopień) czy pełna NC? Przetwornik absolutny czy tylko przyrostowy na silniku? Jakie to sterowanie?


Loser
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 242
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:27
Lokalizacja: Nienack

#6

Post napisał: Loser » 25 mar 2010, 23:54

Czekaj bo nie do końca rozumiem. Po każdym obrocie w "4 strony świata" jak sprawdzasz czujnikiem na trzpieniu, to jest on równoległy do stołu ?? Jeśli tak, to moim zdaniem to normalne (szczególnie jeżeli dodatkowo obraca ci sie stół tak jak na tym filmiku), że po mechanicznym ustawieniu geometri nie zgrywa ci sie osiowość teraz przydało by sie ustawienie geometrii w sterowniku, ale jak to zrobić to nie mam pojęcia raczej nie obejdzie sie bez wizyty serwisu.(Na Deklach jeżeli masz specjalną nakładkę do ustawiania geometrii sprawa jest prosta) Był kiedyś w firmie koleś ze sprzętem, który podobno potrafi ustawić geometrię na każdej maszynie może spróbuj poszukać.

Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#7

Post napisał: adam Fx » 26 mar 2010, 23:41

1

głowicy niemożna dowolnie ustawić, można wpisywać tylko pełne kąty po wyzębienu i obrocie głowica ustal sie właśnie na tej zębatej "koronie"... i podanie polecenia np. 90stopni obraca głowice, koleje podanie polecenia 90 stopini nie ustawia głowicy na 180 tylko pozostaje ona w pozycji 90 czyli nie działa przyrostowo sterownik HH 530i

2

no właśnie że nie jest równolegle po obrocie w pozycji na 90 jest na zero (równolegle ) a po obrocie o 270 okazuje się ze nie jest równolegle (0,2 odchyłki ) i to samo w pozycji na 0 jest prostopadle ale o 180 już znowu ta odchyłka nieszczęsna
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


cncPiotr
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 36
Rejestracja: 20 cze 2008, 18:39
Lokalizacja: Mysłowice

#8

Post napisał: cncPiotr » 17 maja 2010, 10:30

Witam

Trochę spóźnione ... ale na 90% byłbym pewien że masz mechanicznie gdzieś luz na głowicy ...

Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#9

Post napisał: adam Fx » 17 maja 2010, 15:53

no ale ciekawe że to taki symetryczny luz zawsze powtarzalny i że nie objawia się np. przy frezowaniu np. w postaci drgań lub nietrzymania wymiarów .. a o luzie na tych koronach co to się na nich zazębia głowa to niema mowy bo po próbach ustawienia były przykręcane na moich oczach a gdyby to był luz miedzy zębny to nie był by powtarzalny i występował by we wszystkich położeniach .
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”