Problem z osią Y podczas najazdu na punkty referencyjne

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Misiek_zr
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 94
Rejestracja: 13 cze 2007, 15:23
Lokalizacja: Redlino

Problem z osią Y podczas najazdu na punkty referencyjne

#1

Post napisał: Misiek_zr » 16 lip 2012, 13:05

Witam serdecznie
Nie wiedziałem gdzie umiescic ten temat wiec jak cos, to prosze moderatorów o przeniesienie w inne miejsce.

A teraz do rzeczy.
Pracuje na maszynie VMC 850B hińskiej produkcji(wiem wiem ze to już duzo wyjaśnia )
od jakiegoś czasu obserwuje co jakis czas przesunięcie punktu bazowego po osi Y tzn.
Mam ustawione na stole imadło z oporem do którego dosuwam obrabiany element, i tam wlaśnie mam ustawione przeniesienie g54. Co jakiś czas podczas włączania maszyny ten punkt po osi y przesuwa sie o ok 11.5 mm tj. jesli przykładowo ten punkt ma wartość rzeczywista maszyny Y -884.000 to po takim przesunieciu zero mam na Y -872.500. Podczas pracy ciągłej maszyna działa prawidłowo. Narazie radzę sobie z tym problemem wyłączając i właczając ponownie maszyne (tyle razy az ustawi sie tam gdzie powinna ( casami raz a czasami 3-4 razy)) .
Z ta osia jest już jakiś czas problem tylko troche mineło zanim to zostało wykryte.
Następny jej błąd to taki że, jesli dojade do krańcówki, później z niej zjade ale tylko kilka milimetrów a następnie wyłączę maszyne i ponownie włącze to przy próbie najazdu na punkt referencyjny maszyna wali na krańcówke sprzętową i wyrzuca błąd że najechała na krańcówke. Wystarczy jednak odjechać ok 50 mm przed krańcówke żeby maszyna poprawnie zbazowała tę oś. Inne osie w tym przypadku zjężdżają z krańcówki programowej i najężdżają na nią spowrotem.

Ma ktos z szanownych forumowiczów jakiś pomysł co się dzieje z ta osią. Może obie sprawy sa ze soba powiązane ??
wszelkie sugestje mile widziane

pozdrawiam serdecznie



Tagi:


aros
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 87
Rejestracja: 16 mar 2012, 13:09
Lokalizacja: banita

Re: Problem z osią Y podczas najazdu na punkty referencyjne

#2

Post napisał: aros » 16 lip 2012, 13:12

Misiek_zr pisze: hińskiej produkcji...wiem wiem ze to już duzo wyjaśnia...
jak hińskiej...to już wszystko wyjaśnia !!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#3

Post napisał: cnccad » 16 lip 2012, 20:37

prawdopodobnie źle czyta enkoder o ile jest w niej
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#4

Post napisał: wieslawbarek » 16 lip 2012, 20:58

Może być tak że zero enkodera jest zbyt blisko krańcówki i raz odczytuje ją od razu a drugim razem po nastepnym obrocie (krancówka moze buć niedokładna) jaki ma skok ta sruba bo jeżeli błąd jest powtarzalny (te 11,5 mm)to mozna by spróbować przestawic zero enkodera jeżeli wiesz jaki parametr za to odpowiada albo przestawić krańcówkę w jedną albo drugą stronę


Autor tematu
Misiek_zr
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 94
Rejestracja: 13 cze 2007, 15:23
Lokalizacja: Redlino

#5

Post napisał: Misiek_zr » 17 lip 2012, 00:23

fakt kolego "areos" moja bardzo wielka wina przepraszam za błąd chodziło oczywiście o chińską maszynę :)

A jeśli chodzi o nkoder to muszę sprawdzić czy to coś ma takie cuda techniki w swej budowie.
Narazie muszę się jednak pomęczyć tak jak jest bo mam pilne zamówienie a jak kierownik zobaczy że rozkręcam maszynę to mi głowę urwie (delikatnie mówiąc)

Dzięki koledzy za odpowiedź

jak coś uda mi się zrobić to napisze

pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”