Pierwsza frezareczka CNC

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
mwsk86
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 09 lis 2011, 19:33
Lokalizacja: Gniew

Pierwsza frezareczka CNC

#1

Post napisał: mwsk86 » 09 lis 2011, 20:11

Witam serdecznie, jestem nowy na forum. Chciałbym zrobić swoją pierwszą mini-frezarkę. Maszyna będzie służyła mi do wiercenia otworów w płytkach PCB.
Obrazek
Znalazłem takie oto silniczki na allegro. Z dokumentacji wynika, że jako bipolarne potrzebują 600mA na uzwojenie. W pierwszej kolejności chcę zacząć od elektroniki. Tu pojawia się moje pierwsze pytanie, czy posiada ktoś schemat oraz PCB jakiegoś prostszego(tańszego) sterownika do tych silniczków ? Sterowniki, które znalałem opierają się na scalakach TA8435 lub L297 oraz L298. Niestety są one za drogie, tym bardziej, iż potrzeba 3 komplety.



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7612
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 09 lis 2011, 21:49

witam.
to może kup lepiej unipolarne ? - łatwiejsze sterowanie - tańsze stery .
no i jeszcze - te mają 48 kr/ob a spokojnie kupisz po parę pln 200kr/ob .
przemyśl sprawę .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Autor tematu
mwsk86
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 09 lis 2011, 19:33
Lokalizacja: Gniew

#3

Post napisał: mwsk86 » 09 lis 2011, 21:54

Ale w/w silniczek też może pracować jak unipolarny, więc jaki sterownik byś zaproponował ?


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: ezbig » 09 lis 2011, 22:39

Takie silniki są w starych drukarkach laserowych i skanerach. W takiej drukarce, czy skanerze, masz już gotowy sterownik na płycie. Wystarczy odciąć go od reszty. Sam mam takie 3 razem ze sterownikami. Jeden wymontowałem z drukarki HP, a dwa ze skanera z przystawką do slajdów. Oba urządzenia dostałem za darmo (były do wyrzucenia). Ze skanera były jeszcze 2 fajne prowadnice i paski zębate. Także z takie rozbiórki masz już sporo części do lekkiej maszynki + elektronikę. Problem tych silników to mała rozdzielczość, jak pisze pukury, ale w oryginalnym układzie to nie przeszkadza, bo pracują z zespołem przekładni.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”