Mała precyzyjna frezarka CNC

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
FlashEF
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 189
Rejestracja: 17 wrz 2008, 15:18
Lokalizacja: Sopot

Mała precyzyjna frezarka CNC

#1

Post napisał: FlashEF » 18 wrz 2008, 20:02

To mój pierwszy post, więc witam wszystkich.

Zakładam nowy temat, gdyż wszystkie podobne rozwinęły się i zakończyły projektem konkretnej konstrukcji i nie chcę tam się mieszać z pytaniami ogólnymi.

Planuję zbudować frezarkę m. in. do wycinania elementów urządzeń mechanicznych (małe roboty autonomiczne) i wykonywania porządnych dwustronnych płytek drukowanych. Urządzenie musi sobie więc radzić z różnego typu laminatami, aluminium i mosiądzem.

Wstępnie planowałem przerobić frezarkę Proxxon MF70 na CNC. W sumie spełnia ona większość wymagań, lecz niestety po bliższym przestudiowaniu specyfikacji wyszedł faktyczny obszar roboczy -> X: 134 na Y: 46 mm na H(Z): 70 mm. Nie załatwia to sprawy, minimalny obszar roboczy to 100x100mm na Z: 50 mm, a żeby maszyna była naprawdę wszechstronna i rozwojowa 200x200 przy Z: 100mm.

Nie chcę budować urządzenia od zera, gdyż przy wymaganej bardzo dużej precyzji byłoby to naprawdę trudne zadanie. Planuję bowiem wycinać ogniwa gonsiennic, koła oraz np. obudowę przekładni. Być może nie jestem też dostatecznie obyty, ale ze wstępnej oceny - koszt stałby się także bardzo znacząco wyższy. Szukałem więc urządzenia o większym obszarze roboczym. Nie znam niestety za bardzo firm produkujących tego typu sprzęt, wiec chciałbym zapytać bardziej od siebie doświadczonych - czy jest na rynku urządzenie w kategorii cenowej Proxxona (+/- 1000 zł przy zakupie z Niemiec) spełniającym wymaganie minimum 100x100 mm?

Jeszcze jedno pytanie na koniec - z czego może wynikać obszar roboczy frezarki tak bardzo mniejszy od jej stołu roboczego (200x70)? Czy mogłoby to podlegać jakiejś w miarę prostej modyfikacji, czy raczej tego typu przeróbki nie są możliwe?



Tagi:


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: bubels » 20 wrz 2008, 15:10

Proxxon to urządzenie modelarskie. I właściwie tyle powinno wystarczyć by odpowiedzieć na pytanie dlaczego nie jest dobrą bazą dla twoich potrzeb.

Jego precyzja jest tak właśnie kosztem pola pracy.
Stół roboczy jest większy bo jak policzysz ile średnio zajmuje zamocowanie materiału to niestety tyle się traci powierzchni.
Nie da się też w prosty sposób zmodyfikować tego urządzenia by uzyskać większe pole pracy.
Podejrzewam że praca ze sterowaniem CNC na dłuższą metę bardzo szybko zniszczy to urządzenie (wytrzymałość elementów posuwu liniowego).

Urządzenia w tym przedziale cenowym o konkretnych możliwościach (pole robocze, prędkość obróbki, precyzja, wytrzymałość) nie istnieje.

Ogólna konkluzja jest tak że jeżeli chce się uzyskać wysokie parametry to to niestety kosztuje. Inaczej cały świat obróbki skrawani CNC bazował by na przeróbkach tanich urządzeń.

I masz racje przy zakładanym optymalnym polu pracy, dokładności i zachowaniu rozsądnych prędkości obróbki urządzenie czy też samodzielnie konstruowane czy zakupione będzie kosztować krotności zakładanej kwoty.



Autor tematu
FlashEF
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 189
Rejestracja: 17 wrz 2008, 15:18
Lokalizacja: Sopot

#4

Post napisał: FlashEF » 22 wrz 2008, 19:56

Dziękuję bardzo za niezwykle konkretną i rzeczową pomoc (dodałem punkt "pomógł" obydwu kolegom). Faktycznie, niemieckie (http://www.usovo.de/usovoneu/) konwersje są naprawdę solidne i w rozsądnej cenie, której chyba raczej nie da się przebić własną konstrukcją. Widziałem je już wcześniej i chciałem się zapytać co inni o nich sądzą.

Dostałem jednak na wiadomości prywatnej ofertę odkupienia gotowej frezarki za bardzo rozsądną cenę. Wiadomości w tym temacie z pewnością przydadzą się jednak innym użytkownikom, a mi w nieco dalszej przyszłości.


matrix55a
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 26 sie 2011, 23:08
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: matrix55a » 26 sie 2011, 23:17

Też jestem zainteresowany zakupem frezarki o parametrach podanych przez kolegę bądź o większym polu pracy. Proszę o wysyłanie ofert na PW. z góry dziękuje za zainteresowanie tematem. Proszę o rozsądne ceny.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”