Podpora przesuwna śruby - taki patencik

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Podpora przesuwna śruby - taki patencik

#1

Post napisał: bartuss1 » 20 maja 2006, 23:03

Ano kto szuka nie błądzi. Pomysl dla dlugich śrub, mianowicie dwa lozyska liniowe na wałkach skręcone z obudową w której umieszcono panewkę teflonową trzymającą śrubę. Zakres osi x sie zmniejszy o szerokośc podpory, ale coś za coś.
podpora może być wleczona za bramą pasem ( przy rozwiązaniu na dwie śruby). dobrze by bylo takie podpory po obu stronach bramy, wowczas mozna zminimalizować wibracje śrub.
przy zastosowaniu śruby na środku pod stolem. to podpora w obudowie zamocowanej np do 4 walkow po obu jej stronach,
jak myslicie ?
Załączniki
podporaprzesuwna.JPG
podporaprzesuwna.JPG (18.16 KiB) Przejrzano 3877 razy


https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Tagi:


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#2

Post napisał: pltmaxnc » 21 maja 2006, 10:18

Patent dobry , tylko trzeba wymyślić coś dla napędów z pojedynczym walkiem.
Ja wkladam kostkę ze styropianu między walek a śrubę i jak dotychczas jest to dość skuteczny i najprostszy sposób. Próbowalem z innymi materilami lecz styropian jest najlepszy.
Wadą jest zmniejszenie pola pracy oraz możliwość stosowania tylko w maszynach z podwójną śrubą na x .
Nie jestem fanem dwóch czy więcej walków na stronę ponieważ niepotrzebnie komplikują konstrukcję i podwyższają koszty, niewiele poprawiając sztywność.

Awatar użytkownika

Autor tematu
bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#3

Post napisał: bartuss1 » 21 maja 2006, 10:32

z jednym wałkiem nie wypali, ze względu na moment obrotowy względem wałka, taka podpora bedzie wtedy drgać, a amplituda drgań będzie odbywała sie po torze promienia od osi wałka do osi sruby.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: pltmaxnc » 21 maja 2006, 11:06

To że dodatkowa podpora też drga jest oczywiste i dlatego powinna być wykonana z materialu tlumiącego. Być może z tego powodu styropian w moich próbach wydaje się być najodpowiedniejszy.
Największe problemy z drganiami są przy nakrętkach z tworzyw , przy kulowych u mnie nie wystepują , ale mam krótkie śruby 800 mm fi 16.
Przymierzam się do budowy plotera o polu pracy 1500x2500 . Napęd x będzie na dwóch śrubach kulowych fi 25. Wszystko wyjdzie w " praniu"

Ciekawe jak sobie radzą z tym problemem producenci dużych ploterów.
W tej firmie http://www.visionengravers.com/ robią prawie 3m maszyny oparte na śrubach i pewnie ten klopot nie wystepuje.

Awatar użytkownika

fanta
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 221
Rejestracja: 22 lip 2004, 12:19
Lokalizacja: stad i stamtad

#5

Post napisał: fanta » 21 maja 2006, 22:35

ja mam srube isel 1800mm/25/5 z dwoma nakretkami. troche drga ale pracowac mozna.
Czy teoria zgadza sie z praktyka? W teorii tak, w praktyce nie.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

Post napisał: Piotr Rakowski » 21 maja 2006, 23:53

Mimo wszystko zastosowałbym listwę zębatą na tak długim odcinku. Do tego jeszcze przekładnia harmoniczna albo planetarna i jesteśmy w domu.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

Autor tematu
bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#7

Post napisał: bartuss1 » 22 maja 2006, 08:16

pytanie tylko jaki moduł ?, poza tym brama w tym układzie nie moze pozwolić sobie nawet na minimalne odchylenie od toru ruchu, a napęd pasowy ? są paski do przenoszenia duzych mocy.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8

Post napisał: Piotr Rakowski » 23 maja 2006, 08:04

bartuss1 pisze:pytanie tylko jaki moduł ?, poza tym brama w tym układzie nie moze pozwolić sobie nawet na minimalne odchylenie od toru ruchu, a napęd pasowy ? są paski do przenoszenia duzych mocy.
1. Moduł musi wynikać z gługości osi i prędkości posuwów. Musisz to sobie przeliczyć.
2. Jakie minimalne? W mojej maszynie jak wiesz mam 2 śruby nie sprzężone ze sobą. Wydawało mi się, że będzie problem z przekoszeniem, ale jak się okazało przekoszenie można w pewnym stopniu modyfikować, bo w końcu nic nie jest całkowicie sztywne.
3. Napęd pasowy może wystarczyć - zobacz co jest tańszym rozwiązaniem. Poza wszystkim napęd pasowy jest zdecydowanie łatwiejszy do wykonania, niż idealne ustawienie 2 listew zębatych.

Pytanie - jaka dokładność obróbki cię interesuje (nie dokładność maszyny, a obróbki). Pamiętaj, że drewno jako materiał niejednorodny powoduje różne drgania freza w trakcie obróbki?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”