Podkładki - wytrzymałość na zginanie

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
alcon
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 52
Rejestracja: 17 sie 2012, 11:07
Lokalizacja: osw
Kontakt:

Podkładki - wytrzymałość na zginanie

#1

Post napisał: alcon » 27 lut 2015, 08:07

Witam,
mam problem i nie bardzo wiem jak się do niego zabrać.
Mam w belce stropowej kilka otworów (kiedyś do czegoś były używane nie wiem do czego).
Chce do nich popowieszać haki na takie jakby wiszące półki pod narzędzia i inne elementy samochodowe.
Półki mam od znajomego dość trochę ważą.
Otwory są okrągłe i prostokątne. Tak myślałem żeby dawać podkładki z otworem pod hak a na nim np łańcuch.
Dane:

otwór dla podkładki okrągłej: w belce D3=90mm, podkładka D1=100mm, grubość blachy H=5mm, otwór pod hak D2=18mm;

otwór dla prostokątnej: A1=90mm, B1=40mm, A=100mm, B=50mm otwór D2=18mm,H=5mm,

po ważeniu półki plus kilka narzędzi waga to ok F=150kg. A i podkładka 17 DIN125.
W jaki sposób mogę wyznaczyć naprężenia bo już jakiś czas temu miałem inny temat do warsztatu - i wiem że to jest potrzebny parametr
mówiący czy podkładka wytrzyma.
Stal na złomie będzie zwykła konstrukcyjna chyba St3 - rozmawiałem tam z pracownikami to mi wytną palnikiem tylko muszę podać wymiary.
Czy to rozwiązuje się na zasadzie belki - bo wskaźnik wytrzymałości jestem w stanie określić.
Dziękuję z góry za pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
Pozdrawiam :)

Obrazek



Tagi:


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#2

Post napisał: InzSpawalnik » 27 lut 2015, 21:14

HE HE HE !

Wybrales sobie prawdopodobnie najtrudniejsze zagadnienie wytrzymalosci materialow jakie istnieje.


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

#3

Post napisał: Duszczyk_K » 27 lut 2015, 22:46

Kolega powiedział że będzie trudno, ja zbliżę temat, i podpowiem że to chyba trzeba szukać pod hasłem "zginanie kołowe płyty"


Autor tematu
alcon
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 52
Rejestracja: 17 sie 2012, 11:07
Lokalizacja: osw
Kontakt:

#4

Post napisał: alcon » 03 mar 2015, 07:26

wiec nie przypuszczałem że temat może być taki zaawansowany, wpisałem w googlach zginanie kołowe płyt no i rzeczywiście są przykłady ale bez dłuższego zagłębienia się będzie ciężko. Myślałem że tutaj będzie rozwiązywanie za zasadzie belki podpartej :)


lewy456
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 14 maja 2007, 20:08
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: lewy456 » 21 mar 2015, 14:17

Kolego alcon, temat takich obliczeń jest faktycznie trudny. Mam jednak dwie uwagi - w jaki sposób te podkładki będą zabezpieczone przed przemieszczeniem na boki? Domyślam się, że hak będzie z nakrętką M16 w związku z czym możliwa jest sytuacja kiedy przesunie się w bok (w otworze stropowym) i podkładka podparta będzie niesymetrycznie co, mam wrażenie, dość poważnie zmniejszy jej możliwości przeniesienia obciążenia... Poza tym jeżeli już wiesz, że jej grubość będzie wynosiła 5mm (i nie masz możliwości tego zmienić) to w zasadzie nie ma sensu nic liczyć ( bo to właśnie grubość podkładki ma największy wpływ na jej nośność). Materiał poza krawędzią podparcia praktycznie nie będzie brał udziału w przenoszeniu obciążeń. Pozostaje zrobić próbę ;-)


Autor tematu
alcon
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 52
Rejestracja: 17 sie 2012, 11:07
Lokalizacja: osw
Kontakt:

#6

Post napisał: alcon » 24 mar 2015, 10:23

Dzięki kolego lewy456 za informacje - oczywiście brałem pod uwagę to że podkładka może się przesunąć, planuje po wyśrodkowaniu spawać do belki celem unieruchomienia. Co do grubości 5mm to wstępna przymiarka, temat jak najbardziej aktualny jeśli chodzi o obliczenia. :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”