programowany licznik impulsów

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
tomek85
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 11
Rejestracja: 08 sty 2014, 17:19
Lokalizacja: gbynia

programowany licznik impulsów

#1

Post napisał: tomek85 » 09 sty 2014, 14:54

Witam kolegów.
Potrzebuje licznik impulsow z jednym wejsciem na czujnik zblirzeniowy lub optyczny i dwoma wyjsciami na styczniki 230v , licznik programowanu do 999 impulsow.
Mam zamiar zamontowac go do skrecarki i muszę go zaprogramowac tak aby po wcisnieci przycisku START załączyć 1 stycznik i podtrzymac napiecie ma powiecmy 10 impulsów, po odliczeniu tych impulsów rozlaczyc, i sasamoczynnie zalaczyl drugi stycznik ma powiecmy 5 impulsow po odliczeniu rozlaczyc, taka operacja powinna sie powtarzac po kazdorazowym wcisnieciu przycisku START. Chodzi mi o to ze mawijarka powimma wykonać 10 obrotow w prawo a potem automatycznie 2 w lewo lub podobnie. Napedem mawijarki jest silnik 3 fazowy 1.5 kw.
Prosze o pomoc może ktoś znalaz cos takiego gotowego lub posiada schemat.
Mie mam zbyt wielkiego pojeci na temat programowania ukladow elektronicznych, wiec jesli to morzliwie prosty schemat do ktyrego nie jest potrzebny komputerale lutowac to dosyc dobrze mi wychodzi :mrgreen:



Tagi:

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#2

Post napisał: noel20 » 09 sty 2014, 15:01

Podejrzewam, że takie specjalizowane układy można znaleźć w ofercie jakiś czołowych firm jak siemens, omron czy mitsubishi, ale jednocześnie myślę, że zrobienie tego na programowalnym przekaźniku wyjdzie taniej.


Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#4

Post napisał: noel20 » 09 sty 2014, 17:30

Ostatni chyba robi to co chcesz, resztę trzeba kupować po dwie sztuki, ale tylko przedostatni prezentuje pewien poziom jakości.
Z twojej wypowiedzi wywnioskowałem, że potrzebujesz poważnego sprzętu przemysłowego na halę, a nie kitu do lutowania podłączonego do silnika w szopie koło domu.
Tak czy inaczej znalazłeś. Pamiętaj tylko, że jak maszynę ktoś obsługuje gdzieś na hali i do o koła jest poważna automatyka przemysłowa, a ty kit polutujesz i coś się kiedyś mu popier***, silnika nie zatrzyma i komuś rękę urwie to wsadzą cię za kratki. Czasami badziewa lepiej nie zakładać, bo koszty wychodzą duże.


Autor tematu
tomek85
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 11
Rejestracja: 08 sty 2014, 17:19
Lokalizacja: gbynia

#5

Post napisał: tomek85 » 09 sty 2014, 17:43

Takie juz znalazłem ale chyba żaden nie dziala tak jak ja bym to chciał.
A może ten 1? 2 szt tak połączyć aby po odliczeni np 10 impulsow na 1 liczniku i zanik napiecia na wyjsci na stycznik automatysznie uruchamial przycisk start w drugim liczniku ?
A morze ten oststni bo ma 2 wyjscia na stycznik ? Ale czyjest możliwość montażu 1 czujnika i po zalaczeniu 1 stycznika i odliczeniu zamierzonej ilości impulsów pierw rozlaczenie stycznika 1 i zalaczenie stycznika 2 na zaprogramowana ilosc impulsów tak aby program powtarzal się aytomatycznie za przycisnieciem jednego przycisku?
Prosze o pomoc bo jestem w kropce a to troche pilne

[ Dodano: 2014-01-09, 17:49 ]
To tylko ja bede obsugiwal i tez nie przemyslowo raczej sporadycznie 2 dni w miesiącu po 4 5 godz a ruchome czesci sa zakryte i szlak mnie trafia jak co chwile musze to dogladac i celowac po trochu w odpowiednia pozycje.

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#6

Post napisał: noel20 » 09 sty 2014, 17:53

Ostatni wariant ma właśnie dwa przekaźniki i prawdopodobnie można zrobić jak chcesz. Ale większe możliwości połączeń masz jak kupisz dwa urządzenia pojedyncze. Jeden programujesz na 10 impulsów, drugi na 5 i odpowiednio kabelki połączyć używając odpowiednich styków przekaźników i pewnie z jeden przekaźnik jeszcze trzeba będzie dokupić.


Autor tematu
tomek85
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 11
Rejestracja: 08 sty 2014, 17:19
Lokalizacja: gbynia

#7

Post napisał: tomek85 » 09 sty 2014, 18:40

A ten przekaznik to po co?
Tego ostatnie to chyba sie tak nie da poczekam może ktos mial to już w reku.
A te piersze 4 to wiesz może jak polaczyc by zaniknapiecia uruchamial 2 ?

[ Dodano: 2014-01-09, 19:13 ]
Teraz wykumalem co z tym przekaznikiem :mrgreen:

[ Dodano: 2014-01-09, 20:26 ]
A może koledzy maja jakis inny sposub na rozwiązanie tego problemu ze sterowaniem lub calkiem coś z innej beczki9 :mrgreen:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”