Generator Sinus dla Resolwera

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
mag32
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 391
Rejestracja: 31 paź 2004, 13:34
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Generator Sinus dla Resolwera

#1

Post napisał: mag32 » 01 lut 2012, 08:26

Witam.
Potrzebuję skonstruować generator sygnału sterującego dla cewki Resolwera. Ma może ktoś pomysł jak takie coś wykonać? Częstotliwość to 10kHz, ale pozostaje problem obciążenia indukcyjnego, cewka ma 28 Ohm. Zwyczajnie generator nie pociągnie, więc zdało by się na wyjściu dać jakieś wzmocnienie, ale zasadniczo nie bardzo wiem jak się za temat zabrać.


Mierz co mierzalne,
a niemierzalne uczyń także mierzalnym"
(Galileo Galilei)

Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7609
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 01 lut 2012, 08:30

witam.
może więc zastosuj jakiś wzmacniacz m.cz.?
takich po 50W to pełno .
sterujesz go generatorem sinusa i powinno chodzić .
jest oczywiście pytanie - jaką amplitudę napięcia na tym obciążeniu chcesz uzyskać ?
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Autor tematu
mag32
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 391
Rejestracja: 31 paź 2004, 13:34
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

#3

Post napisał: mag32 » 01 lut 2012, 08:49

Jest pytanie, ale nie ma odpowiedzi, będę musiał dobrać eksperymentalnie, maksymalnie sinus/kosinus na wyjściu ma mieć +-10V Pytanie jak to ma się mieć do wejścia, ale przypuszczam, że podobnie.
Nie mniej jednak wciąż nie wiem jak zrobić generator 10kHz sinus. Prostokąt to bez problemu na przykład 555 i po krzyku, ale sinus? Nie wiem jak, ma ktoś pomysła?
Mierz co mierzalne,
a niemierzalne uczyń także mierzalnym"
(Galileo Galilei)

Awatar użytkownika

FDSA
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 678
Rejestracja: 26 gru 2010, 18:38
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

#4

Post napisał: FDSA » 01 lut 2012, 09:30

Ja pierniczę... swego czasu krążyło sarkastyczne pytanie "A zaświadczenie o dysgooglii ma?"

Próbowałeś wpisywać gdziekolwiek proste stwierdzenie "generator sinusa" ? Nawet jak Ci się nie chciało przewertować jakiejkolwiek książki o elektronice (bo temat jest od 19 wieku wałkowany chyba) to trzeba było w zakładce grafika w googlach wpisać i dostajesz gotowe schematy które na Twoje potrzeby pewnie wystarczą w zupełności.

Zeby nie było zupełnie offtopicowo to proszę :)

np:

http://www.google.pl/search?q=generator ... -gab6fGqBQ

Jak to jest za bardzo męczące zeby samemu projektować to tutaj masz prawie gotowe... całe 15 zł i chwila na dobranie elementów na 10x więszą częstotliwość...

http://sklep.avt.pl/go/_info/?user_id=818&lang=pl

A jak Ci się nie chce nic robić to poszukaj programów które wypluwają sinusa z karty dźwiękowej... pytanie tylko jak dokładny będzie 10kHz przebieg ale to już inna kwestia.

Pozdrawiam
FDSA

P.S. wszytko powyższe zajęło mi licząc z rozmachem 5 min
Ostatnio zmieniony 01 lut 2012, 09:37 przez FDSA, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
mag32
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 391
Rejestracja: 31 paź 2004, 13:34
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

#5

Post napisał: mag32 » 01 lut 2012, 09:42

Dwa układy scalone, płytka, ect.
Generator sinusa to powinny być góra dwa tranzystory i tranzystor wyjściowy obciążenia. Ma ktoś sprawdzony w praktyce osobiście przetestowany PROSTY i DZIAŁAJĄCY generator sinusa na częstotliwości akustyczne?
ROBIŁEM trzy ze znalezionych w necie i jeden z książki, wszystkie mają tą samą wadę, nie działają, więc FDSA teorie to ja też potrafię znaleźć ale ja potrzebuję praktyczny, przetestowany i działający układ.
Nie mam czasu na zgadywanie, czy kogoś wesoła twórczość działa a skoro już o google mowa, to zważ czasem, że tam 99% informacji to bzdury.
Mierz co mierzalne,
a niemierzalne uczyń także mierzalnym"
(Galileo Galilei)

Awatar użytkownika

FDSA
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 678
Rejestracja: 26 gru 2010, 18:38
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

#6

Post napisał: FDSA » 01 lut 2012, 09:46

Nie mam nic do Ciebie ale ogólnie mnie drażni takie podejście... zróbcie za mnie :) zajmuję sie elektroniką nie od wczoraj i tak jak się mogę zgodzić z tobą ze nie wszystkie projekty z sieci są cudowne to jednak gotowe rozwiązania można kupić po kilkanaście złotych.

I jeśli twierdzisz ze wiekszy generator nie jest ci potrzebny to albo kupujesz podany kit za kilkanasie zł... albo gotowe rozwiązanie za 100:

http://allegro.pl/mobilny-generator-fun ... 05251.html

i po krzyku....

Jak to nie odpowiada to i potrzeba wiecej to

za 100 zł masz cyfrowo przestrajany generator do montarzu za stówkę:

http://allegro.pl/avt5257b-przestrajany ... 92968.html

albo gotowego DDSa za stówek 4:

http://allegro.pl/generator-sygnalowy-f ... 70245.html

Wiec proszę nie pisz ze sprawdziłeś wiele rozwiązań bo za chiny nie uwierzę. Chyba ze faktycznie testowałeś układy narysowane na 2 tranzystorach przez jakiegoś ucznia technikum który się uczył i pyta czy to będzie działąć. Zrób raz a porządnie i będziesz zadowolony bo jeśli prawdą jest to co piszesz (a nie mam podstaw sądzić ze nie) to zrobiłeś się trochę w konia bo mniemam ze czas i pieniądze ktore w to wsadziłeś są niewspółmiernie wysokie do kupienia gotowego rozwiązania.


Skoro znasz teorię to gratuluję :) Gratuluję tez podpisu o przemadrzałych teoretykach... i nawet go popieram :P z tą różnicą ze ja nie mam takich problemów jak ty i moje układy w znakomitej wiekszosci działają odrazu albo w niewielkim stopniu uruchomione czytaj lekko stuningowane po wykonaniu i wykrycui jakiegoś błędu dzialają latami :) i cieszą wielu :) W twoim przypadku jak sam piszesz robisz robisz i sie tylko wkuzasz ze nie działa... nazywaj mnie dalej teoretykiem :cool:


Pozdrawiam
FDSA
Ostatnio zmieniony 01 lut 2012, 09:53 przez FDSA, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
mag32
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 391
Rejestracja: 31 paź 2004, 13:34
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

#7

Post napisał: mag32 » 01 lut 2012, 09:52

sprawdziłem 5 najprostsze w tym jeden na 555, generuje, ale bardzo zniekształcony sygnał, z netu dwu tranzystorowy i jedno tranzystorowy oraz jeden z książki "poradnik radioamatora" i nie działają. Nic do ciebie nie mam, ale nie znoszę, jak mi ktoś mówi, że się nie postarałem i nic w temacie wcześniej nie zrobiłem, to mnie drażni po prostu.
Dzięki za wyniki, ale czy nie uważasz sam, że stosowanie dwóch układów scalonych do wygenerowania zwykłego sinusa który również wygeneruje tranzystor z mostkiem wienna to nieco przesada. Przecież do tego wystarczy kilka tranzystorów tyle, że nie mam doświadczenia w elektronice analogowej. Więc potrzebuję po prostu gotowca ale przetestowanego praktycznie, że wiem, iż działa i nie ma co do tego wątpliwości. A o to trudno w necie.
Mierz co mierzalne,
a niemierzalne uczyń także mierzalnym"
(Galileo Galilei)

Awatar użytkownika

FDSA
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 678
Rejestracja: 26 gru 2010, 18:38
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

#8

Post napisał: FDSA » 01 lut 2012, 10:00

Skoro nie masz doświadczenia w elektronice analogowej to radzę po prostu kup gotowe rozwiązanie i tyle. Będziesz zdrowszy i bogatszy o działające urządzenie a nie brak kasy w portfelu i kolejny nie działąjacy złom.

Co do prostych rozwiązań to skro sam zauważyłeś ze proste rozwiązania dają mocno zniekształcony sygnał to jak dla mnie oczywiste jest ze nie na darmo wielke generatory LeCroya czy Rodeshwartza mają w sobie tysiące elementów.

Idąc tym tropem błedem jest po układzie poziomem adekfatnym do przerzutnika mrugajacego diodą oczekiwanie wyjściowego sygnału jakości generatora do kalibracji urządzeń pomiarowych. W końcu prostokąt to też sinusoida tylko w przypadku idealnym z tolerancją wartosci amplitudy.

Wydaj 200 zł .. kup sobie coś co ktoś firmuje a kupując przez allgro jak Ci sygnał wyjściowy nie będzie odpowiadał to oddasz po 2 dniach i po spawie. Jeśli to nie odpowiada to wkuzaj się dalej wierząc ze z 2 tranzystorów da się uzyskać sinusoidę wysokiej jakości.

Pozdrawiam
FDSA


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7609
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#9

Post napisał: pukury » 01 lut 2012, 10:07

witam .
co prawda to prawda - niby na 2 tranzystorach coś się tam generuje ale .....
z dokładnym sinusem wcale tak prosto nie jest .
pisze że sinus - bierzesz oscyloskop i - zonk
kupa a nie sinus .
swoją drogą - czy zastosowanie 2 scalaków to jakieś szaleństwo ?
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Autor tematu
mag32
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 391
Rejestracja: 31 paź 2004, 13:34
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

#10

Post napisał: mag32 » 01 lut 2012, 10:07

Właśnie po to to robię by tego doświadczenia nabrać, ale dobrze by było mieć jakiś przykład, działający, a o to jest trudno.

[ Dodano: 2012-02-01, 10:13 ]
a widziałeś schemat tego kita? Tam zasadniczo jest jeden scalak, 555 generujący prostokąt, reszta, to układy kształtujące impulsy i scalak przełącznika, to dopiero musi siać.
Mierz co mierzalne,
a niemierzalne uczyń także mierzalnym"
(Galileo Galilei)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”