Jak zbudować szybki i sztywny siłownik na śrubie kulowej

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
lkuchars
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 30
Rejestracja: 15 sie 2008, 15:51
Lokalizacja: Warszawa

#11

Post napisał: lkuchars » 20 sie 2008, 21:10

diodas1 pisze:Wynika z powyższego że nie chcesz siłowników pneumatycznych czy hydraulicznych tylko mechanikę opartą na śrubie. Może być i tak oczywiście, tylko nie bardzo rozumiem co masz przeciw rurze? Takie rozwiązanie wydaje się najrozsądniejsze. Rura będzie stanowiła osłonę dla śruby na którą nic się przy okazji nie nawinie. Pewnie uważasz że te rolki prowadzące są trudne do zrealizowania? Nie musisz przecież używać żadnych rolek tylko zastosować łożyska liniowe http://www.akcesoria.cnc.info.pl/liniowe_lozyska_uu.htm. Takie dwa łożyska wprasowane jedno za drugim od góry do grubszej rury, wewnątrz łożysk luźno będzie przesuwać się cieńsza rura zakończona nakrętką w której z kolei będzie obracała się śruba pociągowa i masz gotowy siłownik. Nie jestem pewien czy koniecznie trzeba w takim wypadku używać śrub kulowych. Może wystarczą śruby trapezowe które są sporo tańsze i mają mniejszy na ogół skok co spowoduje być może dodatkowe ułatwienie w przenoszeniu napędu. Taki mechanizm musi unieść sporo- fotel z całym oprzyrządowaniem i "zawodnika" o niezbadanej wadze, musi też być bezpieczny dla tego zawodnika, więc rury rzeczywiście nie mogą być sklejone z papieru. Jeżeli ten właśnie element "siłownika" uważacie za trudny do przeskoczenia a dysponujecie odpowiednimi funduszami to możecie skorzystać z gotowców. Myślę że taką szlifowaną, o odpowiednich gabarytach i utwardzoną jak należy rurę ( tę cieńszą szczególnie, poruszającą się wewnątrz łożysk liniowych) zdobędziecie w firmie zajmującej się siłownikami hydraulicznymi lub pneumatycznymi teleskopowymi. Pozostaje jeszcze kwestia panowania nad szybkością przesuwu i aktualną pozycją każdego z siłowników ale z tym jak rozumiem z poprzednich wypowiedzi nie będziecie mieli żadnych zagwozdek. Trzeba tylko zbudować odpowiedni system zabezpieczeń zapobiegających przed przekroczeniem krańcowych położeń nakrętki na śrubie w pzypadku awarii jakiegoś sterownika serwomotorów. To mogłoby "zaboleć" Pod tym względem nad układami hydraulicznymi lub pneumatycznymi łatwiej chyba zapanować. Wystarczyłyby zawory bezpieczeństwa.

Dziękuję za pomoc. Wezmę się do projektowania tego układu, jak będę się miał czym pochwalić to podrzucę linki do rysynków. Pewnie będę jeszcze pytał, ale myślę że na razie przetrawię sobie to czego się dowiedziałem i zobaczę jak to będzie wyglądać w SolidWorks.


Pozdrawiam
Lukasz

Tagi:


probe914
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 31 mar 2010, 21:04
Lokalizacja: Bisztynek

#12

Post napisał: probe914 » 31 mar 2010, 21:11

Witam.chcialem podlaczyc sie do tematu,poniewaz tez jestem w poszukiwaniu jakiegos szybkiego silowniczka,ktory wysuwalby sie kolo 30cm. w jakas sekunde. orientujecie sie moze czy istnieja jakies silowniczki elekrtyczne o takich parametrach?


piwkot
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 188
Rejestracja: 02 lut 2008, 21:44
Lokalizacja: Kielce

#13

Post napisał: piwkot » 31 mar 2010, 23:05

No właśnie , a co z szybkością. jakiej potrzebujesz. Tak sobie gdybam: kolo wpada w dziure głąbokości 20 cm, trwa to może pół sek, w te pół sekundy siłownik musi wykonać nawrót - dół - góra, 80 cm/s to daje 48m/min. Nie za dużo? A co z przeciążeniami przy nawrocie? Zaznaczam, że się nie znam, tylko trudno to jest mi sobie wyobrazić ...


probe914
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 31 mar 2010, 21:04
Lokalizacja: Bisztynek

#14

Post napisał: probe914 » 01 kwie 2010, 08:37

he to wlasdnie o te przeciazenia chodzi.wiec jest to takie cudo.stajesz na platforme przypinasz nogi zapieciami,a platforma wibruje i jeszcze wykonuje ruchy gora dol i musi to dosyc szybko robic z 20cm/s by wystarczylo.i nie wiem jak ugryzc temat :( nie moge znalezc silownika elektrycznego o takich parametrach,a moze na jakims wykorbieniu? nie chce montowac ani hydrauliki,ani pneumatyki.to ma byc proste i tanie rozwiazanie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”