jakie przełożenie z silnika krokowego na popychacz ? monoch

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
haito
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 43
Rejestracja: 20 kwie 2008, 20:47
Lokalizacja: szcecin

jakie przełożenie z silnika krokowego na popychacz ? monoch

#1

Post napisał: haito » 22 kwie 2008, 14:46

Witam serdecznie.
Mam problem mechaniczny do rozwiązania. Chodzi o to, aby silnik krokowy napędzał śrube mikrometryczna, tak aby ona okręciła się o odpowiedni kąt i ustawiła lustro monochromatora w odpowiedniej pozycji.
Oczywiście silnik będzie zasilany z oddzielnego źródła, i sterowany z komputera za pośrednictwem odpowiedniego układu sterującego.

Jednak moj problem jest tylko i wyłącznie mechaniczny. Czyli skonstruowanie przekładni tak, aby każdy impuls obrotu silnika, ustawił nam odpowiednie położenie lustra- czyli w odpowiednim kącie.
I moje pytania brzmią. Czy takie przełożenie jakie narysowane jest na żółto jest dobrym rozwiązaniem tego problemu. No i może ktoś udzieli jakiś rad i wskazówek.
Załączniki
monochromator.jpg
monochromator.jpg (70.89 KiB) Przejrzano 1159 razy



Tagi:


Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: jakie przełożenie z silnika krokowego na popychacz ? mo

#2

Post napisał: Mrozik » 22 kwie 2008, 15:40

haito pisze:
I moje pytania brzmią. Czy takie przełożenie jakie narysowane jest na żółto jest dobrym rozwiązaniem tego problemu. No i może ktoś udzieli jakiś rad i wskazówek.
Nie jest dobrym sposobem, bo zakłada użycie przekładni zębatej, która z natury posiada luzy, lepiej zrobić to chyba za pomocą paska zębatego, na allegro takie małe sprzedają razem z kółkami, silnik+kółka to kilkanaście zł, jakbyś nie mógł znaleźć to daj znać, gdzeić u mnie lezy takie coś.


Autor tematu
haito
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 43
Rejestracja: 20 kwie 2008, 20:47
Lokalizacja: szcecin

#3

Post napisał: haito » 22 kwie 2008, 15:50

a możesz pokazać linka do takich przekładni o których mówisz...

tyle że jeśli będzie pasek... to jak rozwiążemy problem z tym posuwem popychacza. ponieważ tam zaznaczyłem zieloną strzałką kierunek jego ruchów. więc chyba nie będzie mógł się przemieszczać, tak jak to kółko zębate które będzie zamocowane na stałe na popychaczu

właśnie zastanawiałem się co do tych luzów... zapomniałem o to spytać...
a co z momentami? będą na tyle silne aby poruszyć wałek ?

tak na marginesie... to trochę "zielony" jestem w tym temacie... jeśli pisze niesprecyzowanie to mnie za to nie wincie :/

pozdraiwam


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7612
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 22 kwie 2008, 16:40

witam !
z tego co wiem to śruba mikrometryczna ma skok 0.5mm .
tak więc jeżeli zastosować silnik 400 kroków to przy jednym kroku zrobi się - 0.5 / 400 = 0.00125mm - dość nie wiele .
jeżeli zastosujesz przełożenie ( jedno ) 1 - 4 to łatwo obliczyć jakie przesunięcie na krok wchodzi w grę .
pomysl lepiej - jak tam z luzami na ramieniu z lustrem ?
no i jeszcze występuje jakieś ( jakie ? ) ramię na lustrze - weź i to pod uwagę !
myślę że wystarczy jeden pasek i dwa koła .
z paskami ti też nie jest tak hop - siup - są i " luzowe "
mogę - jak chcesz oczywiście - poszukać w pudełkach coś takiego ( po co kupować na alledrogo ? ) .
pozdrawiam !
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

Rayford
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 846
Rejestracja: 03 paź 2006, 20:45
Lokalizacja: Gołdap

#5

Post napisał: Rayford » 22 kwie 2008, 18:21

A ja myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zainstalować silniczek w jednej osi z mikrometrem, połączony tylko przez jakieś sprzęgiełko kłowe np: TAKIE a ilość kroków można ustawić w programie


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#6

Post napisał: Leoo » 22 kwie 2008, 18:22

Luzy napędu ze zdjęcia kasowane są sprężyną lustra.
Problem, który trzeba rozwiązać, to zmiana długości trzpienia pomiarowego (dźwigni) względem podłoża (nakrętki) mikrometra. Noniusz tak samo zmienia pozycję podczas regulacji. Jedyne co mi się nasuwa, to umieszczenie silnika w osi rękojeści, u dołu zdjęcia. Płyta czołowa (z tego co widzę) ma otwór, który służy do pokręcania mikrometrem za pomocą wkrętaka - tu trzeba zamontować silnik. Moment napędowy dźwigni musi zrównoważyć praktycznie tylko sprężynę kasującą luzy, tak więc silnik nie musi być duży zwłaszcza przy skoku śruby 0,5mm. Oczywiście mikrometr musi się w miarę lekko obracać. Warunkiem koniecznym jest zastosowanie sprzęgła na wielowpuście lub innego, które skompensuje ruch wzdłuż osi mikrometru.
Kolejny (mały) problem to wykonanie systemu pozycjonującego lustro - przełącznik krańcowy lub fotooptyczny, który umożliwi powrót (znalezienie) pozycji początkowej.


Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#7

Post napisał: Mrozik » 22 kwie 2008, 19:49

nie pomyślałem o tym że pokrętło mikrometru się przemieszcza, tak jak pisze leoo będzie ok, tyle że ze sprzęgłem może być niewielki problem. ale mogło by być chyba takie prosciutkie jak na załączonym obrazku, tyle że silnik musiał by być osiowo ustwiony. sprzęgiełko zrobić z dobrym pasowaniem i by chodziło.

Obrazek


Autor tematu
haito
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 43
Rejestracja: 20 kwie 2008, 20:47
Lokalizacja: szcecin

#8

Post napisał: haito » 22 kwie 2008, 20:02

Silniczek w jednej osi nie może być, ponieważ się tam nie zmieści... przełożenie więc musi istnieć... dlatego ja wymyśliłem takie przełożenie jak widać na żółto. wiec koło zębate na osi popychacza będzie się przesuwać wraz z posuwem...

tak samo nie mogę umieścić silnika w osi rękojeści... musi to być zainstalowane w środku ze względów estetycznych...

także występuje problem z powrotem do pozycji początkowej... dobre spostrzeżenie


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#9

Post napisał: Leoo » 22 kwie 2008, 20:53

haito pisze:Silniczek w jednej osi nie może być, ponieważ się tam nie zmieści...
Istnieją silniki krokowe, które zmieszczą się tam z powodzeniem.
Nie znam się specjalnie na urządzeniach optycznych ale obawiam się, że pierwotny projekt Kolegi ma błąd. Silnik stoi na drodze promienia. Co prawda kąt padania nie jest równy kątowi odbicia na zwierciadle ale mikrometr jest w dolnej pozycji.
Załączniki
monochromator.JPG
monochromator.JPG (67.49 KiB) Przejrzano 1067 razy


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7612
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#10

Post napisał: pukury » 22 kwie 2008, 20:54

witam !
napisz ile masz tam miejsca - to dość istotne .
jak będzie wiadomo to mogę sięgnąć do szafki i poszukać silniczka , sprzęgiełka i innych drobiazgów ( mam tego trochę :lol: )
pozdrawiam !
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”