Jaka maszyna na początek zabawy z CNC

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
jakubs13
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 70
Rejestracja: 01 maja 2005, 15:01
Lokalizacja: Polska

Jaka maszyna na początek zabawy z CNC

#1

Post napisał: jakubs13 » 01 maja 2005, 15:16

WITAM
Jak widać jest to mój pierwszy post.
Chcę zbudować obrabiarkę do wycinania drobnych elmntów ze sklejki. Mam zamiar wykorzystywać ją do prac modelarskich takich jak: wycinanie wręg i żeberek. Nie próbowałm nigdy robić czegoś takiego. Czy możecie powiedzieć mi jakiego sprzętu użyć ?? Szczególnie chodzi mi o to jakich użyć silników krokowyck, powadnić,strowników itd. Czy dysponuje ktoś jakimś projektem wykonania prostej maszyny tego typu ??
Bardzo was proszę o pomoc



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 01 maja 2005, 15:27

hhhmm cały projekt to będzie ciężko ...
silniki 0.5 Nm wystarczą ...(najopłacalniejsz jest Allegro)
sterownik --polecam zwykły step / dir https://www.cnc.info.pl/pages/sterownik.html

co do prowadnic brakuje mi nieco doświadczenia ale myśle że do sklejki prowadnice na wałkach będą OK
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#3

Post napisał: rchobby » 02 maja 2005, 07:02

Do modelarstwa najtańsza byłaby konstrukcja z płyty MDF/sklejka/płyta wiórowa ale polecam wykonanie przynajmniej jednej osi o długości roboczej ~800-1000m, druga ~300-400mm. Dlaczego tak, czasami trzeba wycinać elementy kadłuba a one są dość długie (dzielenie frezowania na części pracochłonne i niewygodne), dalej wymiary sklejki modelarskiej 250-300 x 600-1000mm czyli będziesz mógł położyć cały arkusz i optymalnie rozplanować wycinanie/wykorzystanie materiału.
Przy tych wymiarach frezarki polecałbym mocniejsze silniki, są one droższe ale zapewnią niezłe parametry frezowania (szybkość i śruba z większym skokiem), najlepiej ponad 1Nm. Plany frezarki 'drewnianej' widziałem w dziale download - cnc3_igro.... - lub są dostępne na forum www.cnczone.com tam również znajdziesz wykonane na ich podstawie maszyny.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”