Pierwsza drukarka +/- 5000 zł - Opinie

Dyskusje dotyczące druku i drukarek 3D
Awatar użytkownika

ProCoPrint3D
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 128
Rejestracja: 15 sie 2014, 12:57
Lokalizacja: Belgia
Kontakt:

#11

Post napisał: ProCoPrint3D » 08 wrz 2015, 09:29

O tusz to wolno, a dobrze czy szybko i dobrze.
Większość zależy od tego jak skonstruowana jest drukarka.
Stół musi mieć co najmniej dwa podparcia żeby zachować stabilność przy większych prędkościach przy wysokości wydruku powiedzmy 15 cm. Większość tanich drukarek ma tylko jedno i dodatkowo przesówny stół, przykładowo weźmy pod lupę Felix 3.0
Stół powinien się poruszać tylko w osi Z co zapewni stabilność elementu przy większych prędkościach przesuwu.
Oś Z na śrubie, a najlepiej na łożysku kulowym co zapewnia dodatkowe wsparcie i stabilność stołu i najlepiej jak są dwie śruby lub 3.
Głowica z extruderem czy na tubie, według mnie tuba co pozwala na osiąganie większych prędkości przy zachowaniu stabilności wydruku i eliminacji nadmiernych drgań drukarki.
Konstrukcja ramowa, a nie bramowa.
Głowice mają tu również znaczenie i najlepiej jeśli są wyposażone w wewnętrzną tubę PTFE.
Extrudery z przekładnią satelitarną lub metalowe z wciętym popychaczem , nie żadne drukowane plastiki.
Staraj się zakupić drukarkę z 32bitową płytą sterującą i steperami 1/32 kroki zapewni to większą rozdzielczość i prędkość przeliczeniową przy osiąganiu zawrotnych prędkości :wink:
Osie X i Y na łożyskach i wałkach 8 mm nie żadne 6 mm i w dodatku na tulejach, najlepszym rozwiązaniem są szyny.
To kilka własnych podstawowych spostrzeżeń jako konstruktora drukarek przy wyborze drukarki do zakupu. Przetestowałem wiele drukarek u klientów więc mam pojęcie gdzie tkwi szkopół szybkiego druku z dobrym wynikiem. Zapewne wielu będzie miało odmienne doświadczenia ale wybór pozostawiam do oceny własnej przy zakupie drukarki założycielowi tematu.
Przy zakupie postaraj się kierować tymi zasadami, a na pewno się nie zawiedziesz i drukarka będzie nie dość, że szybka ale i dokładna jednak nie mam pojęcia czy zdołasz się zmieścić w puli 5 tysięcy zł.
AAAA i nie patrz się na bzdury jakie wypisują producenci o stabilności i mega precyzji bo większość to kit marketingowy.
Moim skromnym zdaniem najlepszy jest wybór drukarki Leapfrog HS



Tagi:


Martinisus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 23 sty 2016, 11:43
Lokalizacja: Wrocław

#12

Post napisał: Martinisus » 23 sty 2016, 11:49

Ja kupiłem sobie model Cube 3D Systems www.3dsystemspolska.pl/index.php/cube
i jestem zadowolony, jakoś jest współmierna do ceny. Jak najbardziej nadaje się na pierwsza w życiu drukarkę 3D, jest też stosunkowo nieduża.

Awatar użytkownika

bratanek65
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 695
Rejestracja: 06 lis 2010, 10:26
Lokalizacja: Miasteczko

#13

Post napisał: bratanek65 » 25 sty 2016, 12:39

Z wielu drukarek jakie miałem Cube to najgorszy szajs.
Po jakimś czasie kartridże zaczynają mieć problemy z kontaktowaniem (zła złączka) i druk się przerywa, mega drogi koszt wydruku, drukarka nie trzyma wymiarów i nie ma jak tego skorygować (trzeba przeskalowywać model), mała powierzchnia robocza i oczywiście brak zamkniętej komory przez co wydruki się odklejają pomimo używania różnych taśm i preparatów.
Wywaliłem na strych gdzie zbiera kurz. To jej wychodzi najlepiej.


Martinisus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 23 sty 2016, 11:43
Lokalizacja: Wrocław

#14

Post napisał: Martinisus » 26 sty 2016, 13:18

bratanek65 pisze:Z wielu drukarek jakie miałem Cube to najgorszy szajs.
Po jakimś czasie kartridże zaczynają mieć problemy z kontaktowaniem (zła złączka) i druk się przerywa, mega drogi koszt wydruku, drukarka nie trzyma wymiarów i nie ma jak tego skorygować (trzeba przeskalowywać model), mała powierzchnia robocza i oczywiście brak zamkniętej komory przez co wydruki się odklejają pomimo używania różnych taśm i preparatów.
Wywaliłem na strych gdzie zbiera kurz. To jej wychodzi najlepiej.
Hm, to ciekawe co mówisz. Używam tej drukarki od jakiegoś roku, co prawda niezbyt intensywnie, ale nie zauważyłem do tej pory problemów, o których napisałeś. Oczywiście mam ją na użytek domowy i w takich warunkach, jak dla mnie działa dobrze, jestem z niej zadowolony. Nie chcę wyjść na ignoranta, ale może trafił Ci się wadliwy egzemplarz lub masz większe wymagania i potrzebujesz bardziej zaawansowanego modelu?


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#15

Post napisał: jarekk » 26 sty 2016, 13:33

Podrukuj trochę intensywniej to zobaczysz - niestey większość drukarek ma delikatną konstrukcję.

Ja mam Makerbot'a 2x (licznik wskazuje 700 godzin druku i 3000m drutu) i w zasadzie wciąż drukuje tylko dzięki przeróbkom/modyfikacjom/usprawnieniom.

Żałuję że nie kupiłem Leapfrog'a ( był drugi na liscie)

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#16

Post napisał: syntetyczny » 26 sty 2016, 13:36

jarekk pisze: Żałuję że nie kupiłem Leapfrog'a ( był drugi na liscie)
Nie masz czego ;)
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#17

Post napisał: jarekk » 26 sty 2016, 13:44

Szkoda - wyglądała na najlepszą mechanicznie konstrukcję.

Teraz czekam na jakąś SLS - może wreszcie ktoś w końcu wypuści coś za rozsądną cenę :cry:

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#18

Post napisał: syntetyczny » 26 sty 2016, 13:48

Mechanicznie może tak, ale jeżeli chodzi o klasę urządzenia w całości to nie była to lepsza drukarka od Makerbota.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#19

Post napisał: jarekk » 26 sty 2016, 13:59

Miałem złudzenia że jest jednak jakaś drukarka przy której nie trzeba manipulować.

Makerbot 2x byłby ok - po usztywnienu konstrukcji, wymianie kluczowych części z plastikowych na alu/szkło, dodaniu wentylatorów do PLA, wzmocnienu zasilacza etc. :mrgreen:

Awatar użytkownika

bratanek65
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 695
Rejestracja: 06 lis 2010, 10:26
Lokalizacja: Miasteczko

#20

Post napisał: bratanek65 » 26 sty 2016, 14:39

Zacytuję sam siebie:
"Miałem 6 różnych drukarek. Od zwykłego reprapa, poprzez Cubixa, Cuba, cośtam czego już nie pamiętam. W większości firmowe. Najczęściej pozbywałem się jak najszybciej. Z różnych powodów.
Najlepszy stosunek ceny do jakości i wydajności daje mi DaVinci, szczególnie od kiedy kupiłem resettter do kartridźy. Demonem szybkości może nie jest ale za 1 Zortraxa mam TRZY takie i jeszcze kupę kasy na filament. Powoli zaczynam się przymierzać do wersji 2-głowicowej."
I podpiszę się pod tym jeszcze raz.
Jedyna "wada" jak na dzisiaj to małe pole druku w stosunku do wielkości całej drukarki.
Jest tyle miejsca, że mogli się pokusić o zrobienie czegoś odrobinę większego niż klasyczne 200x200.
No i oryginalną szybkę musiałem okleić kaptonem żeby lepiej trzymało.
Drukarka może nie dużo ale drukuje od roku praktycznie codziennie. Bywało że 24h.
Niczego nie musiałem naprawiać ani przerabiać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Drukarki 3D, RepRap”