Drukarka półamatorska/hobbistyczna

Dyskusje dotyczące druku i drukarek 3D

Autor tematu
luki246
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 05 mar 2011, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Drukarka półamatorska/hobbistyczna

#1

Post napisał: luki246 » 23 mar 2014, 00:52

Cześć,

Chciałbym sobie wykonać drukarkę 3d do drukowania rożnych elementów mocujących, prostych obudów itp.

Głównie zależy mi na wytrzymałości danych elementów. Jakieś włókno nylonowe ? Mniej mi zależy na dokładności, ale jednak chce żeby drukarka robiła rzeczy powtarzalne.

Pole robocze to 300x300x300. Nie wiem czy to dużo czy mało, mogę zawsze to skorygować.

Zacząć trzeba od budowy konstrukcji. Jakie sugestie co to tego? Nie widzę na tym forum dużo informacji jak się zabrać zabudowę pierwszej maszynki.



Tagi:

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4714
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Drukarka półamatorska/hobbistyczna

#2

Post napisał: pitsa » 23 mar 2014, 08:41

zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


poczciwy
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 49
Rejestracja: 02 lut 2011, 13:09
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: poczciwy » 23 mar 2014, 09:18

nylonem można drukować tylko teoretycznie w praktyce nikt tego nie robi, pozostaje ABS i PLA. Dobrze narysowane i wydrukowane elementy są mocne. Problem jest tylko z bardzo małymi ( np o średnicy 3mm) elementami


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Drukarka półamatorska/hobbistyczna

#4

Post napisał: kubus838 » 23 mar 2014, 12:31

luki246 pisze:Cześć,

Chciałbym sobie wykonać drukarkę 3d do drukowania rożnych elementów mocujących, prostych obudów itp.

Głównie zależy mi na wytrzymałości danych elementów. Jakieś włókno nylonowe ? Mniej mi zależy na dokładności, ale jednak chce żeby drukarka robiła rzeczy powtarzalne.

Pole robocze to 300x300x300. Nie wiem czy to dużo czy mało, mogę zawsze to skorygować.

Zacząć trzeba od budowy konstrukcji. Jakie sugestie co to tego? Nie widzę na tym forum dużo informacji jak się zabrać zabudowę pierwszej maszynki.
Witam
Kolego jeżeli chcesz zbudować sobie drukarke 3d to musisz najpierw mieć jej projekt. Później musisz mieć ją na czym wykonać elementy typu extruder i elementy "podtrzymujące". Możesz to wykonać na innej drukarce 3d albo na frezarkach cnc. Tylko musisz się zastonowić czy nie lepiej kupić zestaw do samodzielnego złożenia. Co do cen tych rozwiązań to mnie się wydaje, że lepiej kupić zestaw lub gotowca. Sam miałem ten dylemat i doszedłem do wniosku, że lepiej kupić gotowca. Jeżeli sam będziesz chciał wykonać ję według projektu to się rozwlecze w czasie+czas frezowania+czas dopasowania, jeżeli kupisz zestaw do złożenia będziesz kombinował jak złożyć jak uruchomić. Przy zakupie gotowca tylko ją skalibrujesz i nauczysz się drukować, poznasz tajniki drukowania. Oczywiście nie namawiam Cie do wyboru jednej z opcji tą decyzje musisz podjąć sam patrząc przez pryzmat finansowy i zapotrzebowania.

Co do tworzyw do wydruki to ja proponuje abs. Z plt sam drukowalem i stwierdziłem, że ten filament jest mocny ale kruchy. A abs drukuje elementy do samochodów takie jak separator oleju itp. Abs jest o tyle lepszy, że jego obróbka jest dość prosta ale też jest to tworzywo twarde i wytrzymałe - przecież w motoryzacji abs jest wykorzystywany do producji obudów, osłon itp. i ma styczność z olejami i temperaturą.

Trzecia sprawa to projekty które będziesz drukował na drukarce. Wszystkich z sieci nie znajdziesz musisz mieć program CAD i oczywiście nauczyć się nim posługiwać. Programów jest wiele są i te darmowe, na początek wystarczą.
Kolega wyżej podał dwa linki to proponuje je przeczytać bardzo uważnie i pytać nie kombinować samemu.

robert

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4714
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Drukarka półamatorska/hobbistyczna

#5

Post napisał: pitsa » 23 mar 2014, 15:14

Dodam jeszcze jeden bardzo aktualny link w tej sprawie:

http://dnidruku3d.pl/ - 28 marca 2014!
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


G3d
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 324
Rejestracja: 02 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: G3d » 24 mar 2014, 08:40

Ja jestem dlubek, sam zrobilem juz kilka frezarek, ale powiem ci, ze pierwsza drukarke poprostu kupilem.
Szkoda czasu na kombinacje [przy czym bez doswiadczenia nie bedziesz wiedzial co robisz] , jak chcesz zobaczyc czy cie to wogole kreci.

Co do nylonu to Prusa drukuje nylonem na swoim hotendzie, ale abs ci wystarczy.
Mniej gadania - więcej robienia.

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#7

Post napisał: wojtek30 » 24 mar 2014, 10:08

G3d pisze:Ja jestem dlubek, sam zrobilem juz kilka frezarek, ale powiem ci, ze pierwsza drukarke poprostu kupilem.
Ciekawe podejście, skoro robiłeś frezarki, które trudniej jest dobrze wykonać moim zdaniem...
Ja w sumie może też bym kupił drukarkę, ale gdyby interesujące mnie modele były w cenie około 2000zł. Te wersje Prusa z drutów, nie podobają mi się, straszną prowizorką to zajeżdża. Osobiście będę robić coś na kształt Ultimakera lub Makerbota.


G3d
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 324
Rejestracja: 02 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: G3d » 24 mar 2014, 11:23

Bo ja chciałem drukować, a nie robić drukarkę :)

No dobra dochodzi jeszcze 1 rzecz... mam złamaną nogę i w warsztacie bym nic nie podziałał.
Drukować sobie mogę w domu :)
Poza tym już dochodzę powoli do złotej myśli, że czasem lepiej coś kupić, dać komuś zarobić, niż znowu samemu tracić czas.
Nawet samochód ostatnio oddałem do mechanika! :lol:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#9

Post napisał: kubus838 » 24 mar 2014, 14:14

G3d pisze:Bo ja chciałem drukować, a nie robić drukarkę :)

No dobra dochodzi jeszcze 1 rzecz... mam złamaną nogę i w warsztacie bym nic nie podziałał.
Drukować sobie mogę w domu :)
Poza tym już dochodzę powoli do złotej myśli, że czasem lepiej coś kupić, dać komuś zarobić, niż znowu samemu tracić czas.
Nawet samochód ostatnio oddałem do mechanika! :lol:
I to jest dobry pomysł. Można kupić gotowca "pobawić" się a potem pomyśleć o np przebudowie w celu powiększenia pola roboczego. Podzcas takiej zabawy poznasz technike druku 3d i zasadę działania drukarek 3d jak również zachowanie się tworzyw do wydruku.

robert


Autor tematu
luki246
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 05 mar 2011, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: luki246 » 24 mar 2014, 22:38

Jednak zdecyduje się na zbudowanie własnej drukarki. Nie mam dwóch lewych rąk - nawet wręcz przeciwnie. Lutownicą umiem się obsłużyć i mam jakieś pojęcie o elektronice. Jakieś narzędzia też się znajda. Zawsze miałem zajawkę na budowanie czegoś samemu. Zdecydowanie jestem praktykiem.

Konstrukcję zrobię coś na wzór Hbot'a - czy jak to się dokładnie nazywa. Na profilach aluminiowych. A to że się wszystko rozwlecze to jestem tego świadom - i to nawet dobrze, bo ostanio nie mam na zbyciu kilku tysi, a tak to zacznę od ramy, potem od mechaniki itd i do wypłaty pod koniec kwietnia będę miał już raczej całość :)

Całą rozmowę przeniosę już na forum o drukarkach 3d i jak zacznę działać to wrzucę tutaj linka.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Drukarki 3D, RepRap”