Problem ze sterownikiem L297+L298 + generator

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

Problem ze sterownikiem L297+L298 + generator

#1

Post napisał: berrrcik21 » 13 mar 2008, 10:32

Witam,
mam problem. Podłączyłem zewnętrzny generator 2kHz do tego sterowniczka i sądziłem ze powinno wszystko ładnie chodzić, ale jednak nie :( Silnik gubi kroki (bez obciążenia), bardzo piszczy. Nie mam pojęcia co jest grane. Gdy wyłączę ograniczenie prądowe wszystko działa dobrze, ale silniki za to bardzo się grzeją. Czyżby układ L297 szwankował? Co może być przyczyną tego? Proszę o pomoc i pozdrawiam!!

Robert
Załączniki
skanuj0001.jpg
skanuj0001.jpg (62.52 KiB) Przejrzano 732 razy


Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa.
Demokryt

Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#2

Post napisał: Leoo » 13 mar 2008, 10:51

Oczywiście Kolega wie, że nie można podać na wejście sterownika 2kHz o tak "pstryk", bez utraty synchronizmu? Początkowa, bezpieczna częstotliwość, to około 50Hz. Następnie stopniowo zwiększamy ją do 2kHz - to się nazywa rampa. Hamowanie podlega tym samym ograniczeniom. Jedynie serwomechanizm można poddać takim raptownym ćwiczeniom, bez utraty kroku.
Co to znaczy "Gdy wyłączę ograniczenie prądowe wszystko działa dobrze"?


mag32
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 391
Rejestracja: 31 paź 2004, 13:34
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

#3

Post napisał: mag32 » 13 mar 2008, 12:38

berrrcik21 pisze:Gdy wyłączę ograniczenie prądowe wszystko działa dobrze
Ponieważ daje maxa i nic nie widać wtedy, czy gubi, i ile, nie piszczy bo nie działa czoper. Grzeje się, owszem, ponieważ cały czas płynie przez niego maksymalny prąd, bez czoperowania. Tak sądzę.
Leoo pisze:Oczywiście Kolega wie, że nie można podać na wejście sterownika 2kHz o tak "pstryk", bez utraty synchronizmu? Początkowa, bezpieczna częstotliwość, to około 50Hz. Następnie stopniowo zwiększamy ją do 2kHz - to się nazywa rampa. Hamowanie podlega tym samym ograniczeniom.
Naj wyraźniej kolega jednak tego nie wiedział.
Leoo pisze:Jedynie serwomechanizm można poddać takim raptownym ćwiczeniom, bez utraty kroku.
Też tak nie do końca, bo tam rampy pilnuje sterownik serwa.
Tyle tylko, że nas to już nie musi obchodzić.
Mierz co mierzalne,
a niemierzalne uczyń także mierzalnym"
(Galileo Galilei)


Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

#4

Post napisał: berrrcik21 » 14 mar 2008, 09:13

Witam,
czyli muszę po prostu stopniowo podnosić częstotliwość. Dzisiaj albo jutro to wypróbuje. Pytam, gdyż mój znajomy ma sterownik z Wobitu (dokładnie nie wiem który) i tam takiego zjawiska nie było. Odrazu dał 2kHz i jest wszystko ok. Czy to oznacza, że ten sterownik posiada jakiś układ, który zapobiega utracie synchronizmu? Jeśli tak to czy można ten mój prosty sterownik zaopatrzyć w taki układ? Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam!!

Robert
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa.
Demokryt


mag32
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 391
Rejestracja: 31 paź 2004, 13:34
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

#5

Post napisał: mag32 » 14 mar 2008, 09:25

Wszystko zależy od doboru obciążeń, i oczywiście od oprogramowania sterownika. Być może tamten ma taki układ, albo raczej, jest lepszy od twojego. Poza tym, im wyższe napięcie zasilania, tym szybciej rozpędzisz i wyższą prędkość uzyskasz. Dochodzi do tego obciążenie, bez obciążenia da się silnik krokowy bardzo szybko rozbujać, ale już pod obciążeniem tak szybko nie pójdzie. Czy twój znajomy nie ma przypadkiem sterownika mikro krokowego ?
Jest wiele czynników wpływających na parametry przyśpieszenia czy maksymalnej prędkości.

PS A do czego chcesz tego silniczka używać ?
Mierz co mierzalne,
a niemierzalne uczyń także mierzalnym"
(Galileo Galilei)


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#6

Post napisał: Leoo » 14 mar 2008, 09:55

Kolega poczyta tu:
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/generator_gen01.htm
Po dodaniu jednego kondensatora można uzyskać rampę i nie trzeba wymieniać sterownika.


Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

#7

Post napisał: berrrcik21 » 14 mar 2008, 10:03

Silnik jak narazie jest bez obciążenia. Sterownik mojego znajomego jest chyba pół krokowy ale nie jestem tez do końca pewien. Czyli muszę spróbować powoli zwiększać częstotliwość i obserwować. Chcę użyć tego do sterowania maszynką 4-osiowa do styropianu z programem Jedicut http://www.aeropassion.net/index-en.php. Program działa na sterowniku z jakimś kontrolerem, a aj chce to obejść. Znalazłem kiedyś na jakieś niemieckiej stronie, że jakiś facet to obszedł poprzez najzwyczajniejsze sterowniki + generator i właśnie chcę coś takiego zrobić. Wszystko chodzi dobrze z komputera, tylko z tym generatorem muszę sie uporać.
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa.
Demokryt


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#8

Post napisał: Leoo » 14 mar 2008, 10:21

berrrcik21 pisze:Program działa na sterowniku z jakimś kontrolerem, a aj chce to obejść. Znalazłem kiedyś na jakieś niemieckiej stronie, że jakiś facet to obszedł poprzez najzwyczajniejsze sterowniki + generator i właśnie chcę coś takiego zrobić.
Może Kolega uściślić cel stosowania generatora?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”