Napięcie na wyjśćiu LPT 3v a sterownik M545.

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
bogdan99
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 16 cze 2012, 17:42
Lokalizacja: Olsztyn

Napięcie na wyjśćiu LPT 3v a sterownik M545.

#1

Post napisał: bogdan99 » 22 kwie 2014, 22:10

Witam wszystkich serdecznie! Jest to mój pierwszy post, jednakże forum czytam od bardzo dawna. Robię projekt wycinarki plazmowej CNC i mam mały problem...

Mianowicie posiadam sterownik M545, podłączam go do portu LPT laptopa IBM t43, gdyż na komputerze PC mam windows 7 i nie mogę odpalić portu LPT.

Udało mi się skonfigurować Mach3, jednakże maksymalne napięcie jakie uzyskuje na wyjściu LPT to 3v. I to na sygnałach DIR, a nie na stepie...

Efekt jest taki ze po włączeniu sterownika silnik trzyma pozycję mocno(nie da się go obrócic palcami), jednakże po wydaniu sygnału obrotu( użycie strzałki w zakładce dostrajanie silników) silnik obraca sie minimalnie i się luzuje i pozostaje zluzowany co by nie zrobił. Pomaga dopiero wyłączenie sterownika i włączenie ponowne, jednakże każdy sygnał go luzuje... Zluzowanie te jest mniejsze niz jak w przypadku silnika nie podłączonego wogole, ale palcami obraca się go swobodnie...

Czy może to być wina laptopa i tych nieszczęsnych 3v na LPT?

Czy może jeszcze jakiś inny błąd popełniam którego na pierwszy rzut oka nie zauważam...?

Będę wdzięczny za pomoc. Wyszukiwarka niestety nic nie zwrócila, google też, wiec pozostaje mi zapytać.

Jeśli nie to jutro zainstaluje XP na PC stacjonarnym, jednak zanosić go do garażu w celu przetestowania plazmy... No nie uśmiecha mi się i wolałbym żeby zadziałało to na laptopie.

Z góry dziękuję!

Pozdrawiam



Tagi:


gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

#2

Post napisał: gozdd » 23 kwie 2014, 01:14

O ile wszystko poprawnie podłączyłeś to może być wina tych 3V. Sam to przerabiałem, ale z TB6560.
Jak nie chcesz targać stacjonarki to dorób sobie płytkę z transoptorami, przy pomocy których zamienisz napięcie na wymagane 5V.


Autor tematu
bogdan99
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 16 cze 2012, 17:42
Lokalizacja: Olsztyn

#3

Post napisał: bogdan99 » 23 kwie 2014, 06:38

Wydaje mi się że poprawnie, na pinie DIR pojawia się napięcie i znika w zależności czy klikam górną strzałkę czy dolną, na pinie STEP pojawia się do około 1,5v, czyli jakieś sygnały podaje...
Sterownik zasilony 36v wyprostowanymi przefiltrowanymi 2x4700uF z dosyc dużego trafa. Silnik podłączałem na dwa różne sposoby i efekt ciągle ten sam.
Spróbuję zainstalować XP na PC i przetestuje, może bedzie jakiś inny efekt..
Dziękuję!
Pzdr.


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#4

Post napisał: upanie » 23 kwie 2014, 07:29

A masz jakieś źródło 5V? Jeśli tak to spróbuj ręcznie zapodać sygnały na M545 i może w ten sposób wykluczysz sterownik albo laptopa.
czilałt...

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#5

Post napisał: adam Fx » 23 kwie 2014, 10:51

Sprawdź czy zmiana czsu trwania impulsu w Machu coś da.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
bogdan99
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 16 cze 2012, 17:42
Lokalizacja: Olsztyn

#6

Post napisał: bogdan99 » 23 kwie 2014, 16:00

Zmienialem czas trwania impulsu, to samo. Wygrzebałem zasilacz komputerowy, wziąłem z niego 5v i podłączam mu krok, ale niestety, ta sama bajka, wykonuje jakby krok i koniec, silnik luźny...
Czyli coś jest z sterownikiem... Ale co? :cry:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#7

Post napisał: adam Fx » 23 kwie 2014, 19:54

dobrze masz podłączony ten sterownik pod lpt i zasilanie oraz silnik? może jakieś zdjęcie dasz?
czy masz tylko jeden zestaw silni sterownik czy kilka np. na 3 osie wtedy można sprawdzać na innych prawdopodobieństwo że wszystkie będą miały tą samą awarie jest znikome.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#8

Post napisał: upanie » 23 kwie 2014, 19:57

Masz tylko jedną sztukę?
Masz jakiś miernik żeby posprawdzać co się dziej na płytce?
czilałt...


Autor tematu
bogdan99
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 16 cze 2012, 17:42
Lokalizacja: Olsztyn

#9

Post napisał: bogdan99 » 23 kwie 2014, 20:53

Niestety mam tylko jeden sterownik - dostałem z uczelni na pracę inż.
Mogę z grubsza opisać podłączenie, bo jest proste jak drut. ;)

+ z zasilacza w postaci trafa 2x24v i mostka prostowniczego z 4x4700uF, ale biorę tylko 1x24v, czyli podaje jakieś 36v na sterownik. To podłączone do +V sterownika.
Masa do GND z trafa.

Silniki mam 6 wyjściowe, sprawdziłem opory i wybrałem końce uzwojeń. Podłączone do A+ i A- jedno uzwojenie, do B+ i B- drugie uzwojenie. Oczywiście próbowałem zamieniać jedno uzwojenie + z -, gdyby działały przeciwstawnie.

Podobno ten sterownik wymaga tylko sygnału pul do kręcenia silnikiem, reszta może zostać wolna. Choć próbowałem i podać masy na ENA - i DIR - próbowałem je również podłączać.

Mam zasilacz z komputera, zwieram mu dwa piny i się uruchamia i biorę ze złącza molex 5v do sterowania, masa na PUL- 5v na PUL + i w tym momencie silnik robi "dyg" i robi się luźny i już nie reaguje ani na podanie sygnału ENA, ani na nic.
Dopiero wyłączenie go i włączenie powoduje ponowne zadziałanie, aż do sygnału pul ;)

Ciągle pali się zielona dioda PWR, czerwona się nie zapala...

I chyba tyle. Jedyne co mógłbym pomylić to uzwojenia silnika... Ale chyba się nie pomyliłem. ;)

Aha, silników krokowych mam parę, próbowałem na innych.

A w sterowniku wszystkie switche na "0", czyli najmniejszy prąd i brak "polowy" prądu trzymania. Prąd próbowałem zwiększać, nic nie zmieniło się.


Także to nawet nie wina LPT, ani podłączenia do niego. Na sygnał z LPT reaguje tak samo... :/



Mam sterowniki na 2x L298N, coś na bazie SSK b02, samemu zlutowane i niestety jeden już spaliłem, a drugi po włączeniu momentalnie grzeje L298N i boje się że zaraz się spali :)


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#10

Post napisał: upanie » 23 kwie 2014, 21:05

Nie wiem jak w tym sterowniku jest z ENA. Czy jest zanegowane czy nie ale jeśli nie to musisz podać napięcie na ENA żeby sterownik działał.
czilałt...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”