Step/Dir i microstepping na avr - do sprawdzenia

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
jacki222
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 08 sty 2012, 20:32
Lokalizacja: Leszno

Step/Dir i microstepping na avr - do sprawdzenia

#1

Post napisał: jacki222 » 07 lut 2013, 19:50

[Schemat]

Jestem początkujący w sprawach elektroniki, ale udało mi się złożyć na arduino sterownik step/dir dzielący krok 1/16 (wykorzystuje piny pwm). Przetestowany na silniczku krokowym zasilanym 5V, impulsy generowane przez mach3 przesyłane lpt. Chciałbym wytrawić płytkę, gdzie silniki będą pracowały z napięciem 24V.

I tutaj moje pytanie, czy dla takiego napięcia trzeba w jakiś sposób zabezpieczyć avr?

Czytałem również o dodaniu kondensatora na odczycie STEP, aby wyeliminować deboucing, ale nie zauważyłem aby silnik gubił kroki lub wykonywał ich za dużo.

I czy w tranzystorach npn dobranych dla silnika 24V 0,9A będzie potrzebny radiator?



Tagi:

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#2

Post napisał: ursus_arctos » 07 lut 2013, 23:02

Nie steruj silnikiem za pomocą tranzystorów bipolarnych! Jest to niewydajne (duży spadek napięcia na tranzystorze), niedokładne (niska częstotliwość przełaczania = mała dokładność prądu) i wymaga dodatkowych zabezpieczeń (tranzystor NPN nie może przewodzić w drugą stronę w normalnych warunkach). Standardem jest używanie tranzystorów MOSFET - dla sterowania bipolarnego możesz użyć komplementarnych tranzystorów (P-MOSFET na górze mostka, N-MOSFET na dole) lub samych N-MOSFETów do sterowania unipolarnego.
Jeżeli nie przesadzisz z częstotliwością i dasz MOSFETy tzw. logic-level (pełne przewodzenie przy Vgs = 4.5V), to możesz od biedy nie używać dodatkowych driverów do bramek.

Konieczność stosowania radiatora nie wynika (bezpośrednio) z napięcia, tylko z prądu. Dla NPN będzie to UsI, gdzie Us - napięcie nasycenia, I - prąd; dla MOSFETów będzie to I^2R, gdzie I - prąd, R - opór dren-źródło. Policz sobie moc traconą w tranzystorze - powyżej 1.5W dla THT (TO-220) i 3W dla SMD (D-PAK) lub radiator będzie konieczny.
W notach katalogowych jest parametr "Thermal resistance" (Rt) podawany w K/W (lub °C/W, wszystko jedno). Interesuje nas parametr Junction-to-Ambient (w przypadku SMD może występować oddzielna pozycja Junction-to-PCB lub Junction-to-Ambient (PCB mount) ). Stąd liczymy: maksymalna temperatura Tmax, na którą chcemy pozwolić (np. 150°C), maksymalna temperatura otoczenia Tamax (np. 50°C) i liczymy moc:
(Tmax-Tamax)/Rt i mamy moc. Dla tranzystora IRFR1018E (D-PAK) będzie to 2W.
Powyżej tej mocy musimy zastosować radiator. Wtedy zaczyna nas interesować parametr Oporu termicznego "Junction-to-Case" oraz własciwości samego radiatora.

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#3

Post napisał: kwarc » 11 lut 2013, 00:30

Raczej musisz zastosować radiator , tranzystory przykręcić na podkładkach izolacyjnych .
Ale generalnie przygotuj sie na schody :)
A.... mam dla ciebie mały pomysł .... przy uruchamianiu układu wstaw szeregowo żarówke (np.dwie 12V ),zaoszczędzisz sobie spalonych tranzystorów i zniechęcenia :).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”