ultra precyzyjne driver i control

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

ultra precyzyjne driver i control

#1

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 31 mar 2007, 16:45

witam forumowiczow,
potrzebuje informacji na temat driverow oraz software lub ukladu sterujacego do malej (pole robocze 50x50mm) ale bardzo, bardzo precyzyjnej maszynki. predkosc sprawa drugoplanowa. cena tez narazie sprawa drugoplanowa.
prosze o informacje i sugestie.


POZDRAWIAM

Tagi:

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#2

Post napisał: DZIKUS » 31 mar 2007, 17:26

jesli chodzi o "ultra precyzje" to specjalizuje sie w niej bartus :twisted:
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#3

Post napisał: kostner » 31 mar 2007, 17:30

Moim zdaniem to jedynie serwa bldc, listwy pomiarowe 1um, i cholernie sztywna konstrukcja - to ci zagwarantuje dokladnosc. :)
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 31 mar 2007, 20:16

zanim otworzylem tego posta wiedziałem że ktoś mi dokopie i wcale sie nie zdziwilem widząc wpis dzikusa :p
konstrukcja z granitu moze ? przy takim polu to chyba aż tak cholernie drogie nie bedzie, tylko jakoś sie do tego zabrać ...
kamien nie odkształca się pod wpływem temperatury, kinematyka standartowa jak w ploterze, tylko poza serwami i liniałami co z wrzecionem ?
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7612
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#5

Post napisał: pukury » 31 mar 2007, 21:08

witam !! chyba trzeba by udać się na cmentarz i " załatwić " sobie ( ? ) płytę z grobu :shock: . a tak na poważnie - w zakładzie kamieniarskim to myślę że przy takich wymiarach ( jak napisał Kol. ) i bez wymagań jeżeli chodzi o kolor można by coś tanio kupić . sam o czymś takim myślałem . wiertarko / frezarki do PCB mają takie stoły ( tak czytałem ) . sprawa warta przemyślenia . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#6

Post napisał: DZIKUS » 31 mar 2007, 23:43

ja to widze tak:

na kazda os pojedyncze prowadnice z pojedynczymi wozkami przedluzanymi z duzym naprezeniem wstepnym w rozmiarze 25-40, konstrukcja ze stolikeim krzyzowym xy oraz slupkiem dla osi z.
przy tak malych przesuwach lepiej dac pojedyncza szyne i pojedynczy wozek na kazda os, bo nie ma wowczas dodatkowych bledow wynikajacych z roznic wymairow pomiedzy wozkami i szynami na jednej osi.
podstawe razem ze slupkiem mozna wyfrezowac z jednego kawalka stali, w koncu nie beddzie to jakeis strasznie wielkie. sruby toczne wysokiej klasy (np. zamowioe w avii) rowniez ze sporym naprezeniem wstepnym. silniki polaczone ze sruba przez sprzegla mieszkowe, co da wieksza dokaldnosc polaczenia niz sprzegla klowe lub naped paskowy.
co do elektroniki to chyba faktycznie przydalby sie jakis linial, ale jesli ebdzie to servo topprzy takich przesuwach przy dokaldnej srubie blad pozcjonowania powinien byc mniejszy niz 0.01mm.

granit, marmur czy tez kamienny stolec to jakas fanaberia przy czyms tak malym.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


Autor tematu
ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#7

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 01 kwie 2007, 00:44

ma to byc o ile wogole do czegos dojdzie mala tokarka. czesci wieklosci 3mm. jesli chodzi o prowadnice, sruby serwa i linialy to mysle nad gotowymi podzespolami np. firmy newport.
natomiast na podstawe to myslalem aby uzyc stara plyte pomiarowa. oczekiwana dokladnosc to uzyskanie wym. na czesci +/- .003mm

pytanie jakie drivery i jaki software lub ewentualnie uklad sterujacy bedzie wystarczajacy.
POZDRAWIAM


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2127
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#8

Post napisał: qqaz » 01 kwie 2007, 01:06

Czy te informacje to oczekiwane konkretne adresy z typem napędu dedykowanego do 1um czy też nośne w pomoc uwagi typu
" ... tylko aby było dokładne... "? Do drugiego mogę się przyłączyć.
Pewnym odniesieniem może być dość powszechnie stosowana kinematyka elektrodrążarek drutowych - myślę tutaj o pracy napędu pod stałym naprężeniem. Nie tylko ze skasowanym luzem nakretki lecz całego łańcucha posuwu - najprostszy sposób to powiesić ciężarek o masie relatywnie dużej wobec działającej reakcji na cięgnie przyczepionym do napędzanego stolika. Reszta to tylko rozdzielczość i przetwarzanie jej na przesunięcie.
Jeżeli błąd liniowości mechanizmu bedzie zbyt duży to postprocesor osi z tablicą aproksymacji. Tylko nie mam pomysłu jak wypełnić tablicę współczynnikami dla np precyzyjnej śruby przy długości roboczej 50mm - chyba jakieś drgnięcia atomu czy inne takie... Ale o tym ciężarku to poważnie. Inna rzecz że kol. mógłby przybliżyć charakter obciążenia na tym 50x50mm Podobnie potraktować prowadnice. Może wystarczy szlifowana listwa z niezłym dociskiem? Stolik byłby wtedy układem dwóch przesuwajacych się płyt prowadzonych jednokrawędziowo na zamku.
Przy tak małym skoku wybrałbym rozdzielczość opartą o silnik/servo ( i staranna przekładnia) niż opierać się na liniale - więcej ustawiania w zabudowie niż póżniejszej dokładności ( raptem 1um jak nie bedzie zakłóceń)
I kabinka z termostatem ... wszak mówimy o nanometrach.
A że nanometry i pole nieduże to warto poczytać o obróbce cieplnej materiałów użytych do wykonania korpusu - różne stablilizacje wymiarowe np wymrażaniem, podobnie jak przy narzędziach pomiarowych. Znajomość stabilnych gatunków też by się przydała.
No i przeprosić się z pracą na panewkach. Albo dać niezłą cenę za odpowiednie łożyska
( wymieniałem kiedyś łożysko skanera do kryształów - wałek fi 3 , cena 87$) ( dolary nie moje)

[ Dodano: 2007-04-01, 01:11 ]
No widzę że się spóżniłem z postem bo kol. zdążył zawęzić pole rozważań - trochę nie trafiłem.
Przy tokarce do .003mm to więcej kłopotu sprawi sam proces toczenia niż dokładność posuwu. Uwagi o naprężonej kinematyce nadal aktualne. Tylko darować sobie możemy wymrażania i abstrakcyjne gatunki materiałow.
Ale toczyć nożem 3um? Brrr....

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#9

Post napisał: DZIKUS » 01 kwie 2007, 02:04

ERNEST KUCZEK pisze:ma to byc o ile wogole do czegos dojdzie mala tokarka. czesci wieklosci 3mm. jesli chodzi o prowadnice, sruby serwa i linialy to mysle nad gotowymi podzespolami np. firmy newport.
natomiast na podstawe to myslalem aby uzyc stara plyte pomiarowa. oczekiwana dokladnosc to uzyskanie wym. na czesci +/- .003mm

pytanie jakie drivery i jaki software lub ewentualnie uklad sterujacy bedzie wystarczajacy.
szlifoaniem jest juz ciezko osiagnac taka dokladnosc, nie mowiac o toczeniu. tak z ciekawosci zapytam jakimi narzedziami maja byc toczone te detale? standardowe plytki do nozy skladanych maja najmnijeszy promien zaokraglenia naroza r=0.2mm i nie jest on wykonany jakos super dokladnie. mozesz pokazac rysunek przykladowej czesci?
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


Autor tematu
ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#10

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 01 kwie 2007, 06:12

niestety na temat czesci nie moge dyskutowac, narzedzia jak najbardziej specjalne.
walnolem gafe z dokladonscia w poprzednim poscie, podalem "wym. na czesci +/- .003mm"
a ma byc .003 na strone czyli +/-.006
wartos znacznie bardziej realna.
jesli chodzi o elektronike to raczej chodzi mi o producenta jak o konkretne modele.
dzisiaj nie moge wejsc na strone newport.com ale maja cale gotowe podzezpoly tzn. zespolone elementy takie jak prowadnice, sruba, sprzeglo, serwo, szklana skala (linial) optyczne krancowki. oferuja sterowniki ale takie do manipulatorow a nie tokarek. byc moze maja tez w ofercie drivery lub moga cos podpowiedziec.
podaja takie parametry dla gotowego zestawu:
Repeatability= 0.242 microns.
On axis accuracy= 0.736 microns.
Absolute accuracy= 1.735 microns.

kolejny znak zapytania to wrzeciono.
narazie jest to etap bardzo wstepny. staram sie zgromadzic informacje czy taka maszynka jest do zrobienia.
POZDRAWIAM

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”