Problem z ustaieniem prądu fazy SKK-B01

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
sq4fks
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 lis 2012, 14:46
Lokalizacja: Olsztyn

Problem z ustaieniem prądu fazy SKK-B01

#1

Post napisał: sq4fks » 19 lis 2012, 15:01

Witam kilka dni temu zlutowałem 3 szt sterowników SKK-B01 i płyty sterującej. Po włączeniu zasilania 5V a następnie 12V silniki trzymają wszystko jest ok. Zwora J1 zwarta jest do +5V, jeden sterownik jest MA a pozostałe 2 SL. Nie połaczyłem sygnałów sync i GND pomiędzy sterownikami. Problem mój jest natępujący. Nie mogę regulować prądu fazy. Na zaciskach A,A mam około 4,15 A przez cały czas, kręcenie pr-ka nic nie daje. Gdześ wyczytałem że zwarcie zwory J1 do zasilania powoduje (tryb jednofazowy) brak regulacji prądu fazy. Proszę o potwierdzenie tej informacji. A może uwalone są scalaki L297 298? Silniki są lekko ciepłe, a radiatory na L298 powoli się rozgrzewają, w ciągu 4 minut są bardzo ciepłe około 50 stopni C.
Drugi problem jest następujący, podczas podłączenia płyty sterowniczej za pomocą przedłużacza LPT do komputera załacza się z automatu przekaźnik nr 2-czy tak ma być?
Pozdrawiam Tomek



Tagi:


bateryjka
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 220
Rejestracja: 03 wrz 2008, 18:14
Lokalizacja: Opolskie

#2

Post napisał: bateryjka » 19 lis 2012, 22:47

Zwora J1 zwarta jest do +5V, jeden sterownik jest MA a pozostałe 2 SL. Nie połaczyłem sygnałów sync i GND pomiędzy sterownikami
Jumper J1 służy do wyboru trybu pracy z wewnętrznym oscylatorem (pozycja MA) lub sygnałem taktującym ze złącza SYNCH (pozycja SL).
SYNCH to wyjście sygnału taktującego. W przypadku, gdy sterownik pracuje jako pojedynczy, nie jest wykorzystywane. Jeśli w systemie wykorzystanych jest kilka sterowników można połączyć je ze sobą . Taktowanie pomiaru prądu będzie następowało we wszystkich sterownikach jednocześnie. Fabrycznie nie aktywne. Aby wykorzystać wejście należy przepiąć zworkę J1 w pozycję SL.
Gdześ wyczytałem że zwarcie zwory J1 do zasilania powoduje (tryb jednofazowy) brak regulacji prądu fazy
Pola lutownicze zaznaczone na schemacie J3 pozwalają na wybranie trybu pracy dwufazowej (zwarcie cyną do masy) lub jednofazowej (zwarcie do + 5V).
Witam kilka dni temu zlutowałem 3 szt sterowników SKK-B01 i płyty sterującej
Czyli zakupiłeś same płytki u sponsora forum a wraz z nimi dostarczono Ci pełną dokumentację sterowników i płyty głównej. Pewno nie doczytałeś w dokumentacji : "UWAGA!!!
Podczas uruchamiania obrabiarki należy kolejno włączać: komputer, program, sterownik. Program przejmuje kontrolę nad pinami portu LPT. Przy zamykaniu systemu stosujemy kolejność odwrotną. Uchroni to przed nieoczekiwanymi i niebezpiecznymi ruchami maszyny."
Czyli na wszystkie nurtujące Cię pytania znajdziesz odpowiedź w dokumentacji lub tu.
Drugi problem jest następujący, podczas podłączenia płyty sterowniczej za pomocą przedłużacza LPT do komputera załacza się z automatu przekaźnik nr 2-czy tak ma być?
A w programie sterującym wyjscia dobrze skonfigurowane?


Autor tematu
sq4fks
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 lis 2012, 14:46
Lokalizacja: Olsztyn

#3

Post napisał: sq4fks » 20 lis 2012, 21:28

Witam ustawiłem prąd fazy, skonfigurowałem elektrycznie sterowniki, ale mam jeszcze problem. Po załączeniu zasilania 5V i 13,6V silniki trzymają, ale gdy podepnę sterownik do lpt po włączeniu programu a następnie zasilania 5 i 13,6V silniki nie trzymają i załącza się przekaźnik. Na razie nic nie ustawiałem w sofcie. Soft turbocnc win 98 IBM thinkpad 233MHz 64MB ram. Próbowałem też na cnc2step ale żadnej reakcji ze strony programu nie było pomimo ustawienia (wydaje mi się że prawidłowego) i skonfigurowania softu.
Pozdrawiam Tomek


Autor tematu
sq4fks
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 lis 2012, 14:46
Lokalizacja: Olsztyn

#4

Post napisał: sq4fks » 09 gru 2012, 21:17

Witam
Powróciłem do tematu. Zakupiłem kartę pcimcia LPT dokładnie taką ja w sklepie sponsora forum. Odpaliłem MAch 3 i rozpocząłem konfigurację:(. Niestety bez efektów. Prosiłbym kolegę który odzywał się na PRIV odnośnie pomocy w konfiguracji tego programu, lub ewentualnie kogoś kto mógłby mi pomóc. Tak jak wcześniej pisałem za każdym razem przy podłączeniu płyty ssk-mb i 3 sterowników ssk-B01 przy włączonym napięciu 5V i 18V na silniki załącza mi się przekaźnik PK1 a silniki które wcześniej trzymały, luzują po podłączeniu wtyczki do portu lpt. Tak sam jest po załączeniu napięć 5V i 18 V na silniki po wcześniejszym odpaleniu turbocnc, lub MACH3. Nie wiem w co teraz ręce włożyć i jak się zabrać za temat żeby maszyna ożyła. Mam wrażenie że źle przypisałem adres portu lpt ale nie wiem jak go namierzyć w systemie. PCIMCIA zainstalowała się w kompie pod winxp jako lpt3 jak wyczytałem adres to 0x278. Macha skonfigurowałem tak jak podają na stronie sponsora forum i nic. Może jest jakaś możliwość sprawdzenia działania portu LPT np manualnie załączając lub wyłączając przekaźniki itp na płycie ssk-mb. Może najpierw podpiąć jeden tylko sterownik i testować? No nie mam już pomysłów, a nie chciałbym wyważać otwartych drzwi.
Pozdrawiam Tomek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”