Sterownik silnika krokowego bipolarnego powyżej 4A

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7907
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#11

Post napisał: tuxcnc » 11 kwie 2011, 16:53

s_ice pisze:tuxcnc
A gdzie jest napisane, że górne tranzystory nie mogą być typu N? Odpowiednio sterowane jak najbardziej spełniają swoje zadanie i nie jest to BŁĘDEM. Ale widocznie ktoś tu nie lubi takich rozwiązań. Może nie jest to zgodne z jakimiś tam elektronicznymi zasadami projektowania, ale jak najbardziej właśnie takie rozwiązania się stosuje ze względu na niskie Rds tranzystorów mosfet N. Może zamiast takich komentarzy pojawiło by się coś co mogło by rozwiązać problem. Jeśli nie to za takie komentarze już dziękuję z góry.


PS. Czemu u ludzi tyle złości?
Twój układ jest cudowny, rozpocznij masową produkcję i dawaj dziesięć lat gwarancji.

.



Tagi:

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#12

Post napisał: markcomp77 » 11 kwie 2011, 17:39

ten poprawiony schemat został pogorszony...
co do samego schematu pierwowzoru można mieć jakieś niewielkie wątpliwości, ale jakoś pewnie to ma szansę działać...

główny problem w realu może być powodowany brakiem rezystorów bramek - które ograniczą szybkość przełączania... przez co zmniejszają ilość zakłóceń i prawdopodobieństwo wzbudzenia układu

druga sprawa... mało klarownie jest zapewnione ograniczenie napięcia włączenia bramki G-S... ja bym dał zenera pomiędzy G i S

ciekaw jestem czy przypadkiem nie jest możliwy bardzo ujemny potencjał G względem S przy wyłączeniu tranzystora mosfet - ze względu na połączenie kolektorów Q7 i Q12 bardzo "w dół", i czy przypadkiem nie jest to niszczące?...

schemat jest masochistyczny... duży poziom komplikacji i ilości elementów w układzie impulsowym.. to nie potrzebna komplikacja
nie łatwiej zastosować jakiegoś IR210x... i po bólu?
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


Autor tematu
s_ice
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 26
Rejestracja: 03 mar 2010, 16:05
Lokalizacja: Gorlice

#13

Post napisał: s_ice » 11 kwie 2011, 18:57

Wiem, że jest bardzo skomplikowany ten układ, też nie mam do niego już cierpliwości.
Spróbuje zrobić tak jak proponujesz markcomp77.

Czy driver IR2112 byłby dobry? Tylko taki znalazłem w miarę dostępny. Koszt jest w porządku. Do sterowania jednym silnikiem bipolarnym będę potrzebował dwa takie układy prawda? Tylko nie wiem czy on ma wbudowany układ choppera. Zabieram się za czytanie PDF'a.

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#14

Post napisał: markcomp77 » 11 kwie 2011, 20:33

s_ice pisze:Czy driver IR2112 byłby dobry?
jeden z wielu na którym "coś" można zrobić ;)
s_ice pisze:Tylko taki znalazłem w miarę dostępny. Koszt jest w porządku. Do sterowania jednym silnikiem bipolarnym będę potrzebował dwa takie układy prawda?
tak... tzn. do jednej cewki 2 takie układy + 2 scalaki do drugiej cewki (razem 4szt)

s_ice pisze:Tylko nie wiem czy on ma wbudowany układ choppera.
nie... to sam driver bramki (2x, góra/dół)
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


Autor tematu
s_ice
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 26
Rejestracja: 03 mar 2010, 16:05
Lokalizacja: Gorlice

#15

Post napisał: s_ice » 12 kwie 2011, 07:35

No faktyczne 4scalaki na jeden silnik :smile: . Sporo poczytałem i tak:
Nóżkę SD można by wykorzystać jako ENABLE ,do choppera się raczej nie nadaje, gdyż rozłącza górny i dolny tranzystor. Górny tranzystor sterowany jest napięciem wytworzonym na kondensatorze który to ładuje się podczas wyłączania górnego tranzystora hmm. Czyli górny pasowało by sterować PWM. A czy można bezpośrednio na nóżkę VB podać napięcie o 10V wyższe od napięcia zasilania tranzystorów aby możliwe było włączenie na dłuższy czas górnego tranzystora? Co wtedy z nóżką VS?
I jedno mnie ciekawi. W nocie aplikacyjnej pisze, że można tranzystory podpiąć maksymalnie do 600V.
Jeśli IR2112 będę zasilał z 5V to mogę go sterować np. z bramek. Na VC podam 10V czyli napięcie otwierania dolnych tranzystorów. Na VB podam powiedzmy 50V (aby nie stosować jakiejś pompy ładunku) bezpośrednio z zasilacza ,a dreny górnych tranzystorów podłączę do 40V. Czy to się nie spali? Jeśli na takiej zasadzie to działa to faktycznie ciekawy ten driver, chyba że coś źle zrozumiałem :smile: .

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7907
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#16

Post napisał: tuxcnc » 12 kwie 2011, 09:01

s_ice pisze:chyba że coś źle zrozumiałem :smile: .
Oczywiście, że źle zrozumiałeś.
W skrócie to nie po to ktoś poświęcił kupę czasu i pieniędzy na zaprojektowanie tego układu, żeby jakiś geniusz podłączał go po swojemu.
Tradycyjnie układ spalisz, działać nie będzie, bo nie ma prawa.

Nie było by problemu, jakbyś swoje eksperymenty robił sam w zaciszu swojej pracowni.
Wtedy to twój stracony czas, twoje stracone pieniądze i nie nasze zmartwienie.
Ale Ty piszesz na forum, inni to czytają i nie można zostawić takich fanaberii bez komentarza.

Układ IR2112 jest z pompą ładunku i pływającą masą, bo musi być.
Inaczej się nie da zbudować mostka na czterech tranzystorach z kanałem tego samego typu i przy zasilaniu powyżej dwudziestu woltów.
Górne tranzystory muszą być odizolowane galwanicznie od masy układu, inaczej będą się palić.

Poprawnie zaprojektowane układy na mosfetach palą się przy złym wysterowaniu.
Nie masz o tym pojęcia, to nie trać czasu i pieniędzy.
I nie inspiruj innych do bezsensownych eksperymentów.

.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”