3xM542 i płyta główna SSK-MB

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

3xM542 i płyta główna SSK-MB

#1

Post napisał: Kazik_Wichura » 16 wrz 2010, 21:27

Witam,

Składam sterownik do mojego CNC. Elementy jak w temacie. Oddzielne zasilanie dla silników i dla logiki.
Podłączyłem układ wg instrukcji na stronie sponsora (wspólna anoda) i niby wszystko powinno działać, ale niestety silniki nie pracują. Pomierzyłem napięcia i okazuje się, że sygnały sterujące dochodzące do sterownika M542 mają tylko 3,2V w stanie wysokim a wg noty powinny mieć >3,5V. Dodam, że przekaźniki na płycie reagują prawidłowo na zmianę sygnału sterującgo.

Może ma ktoś jakieś rady, jak poradzić sobie z tym problemem? Czy możliwe jest żeby port LPT był uszkodzony i dawał zbyt niskie napięcie?



Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#2

Post napisał: Leoo » 18 wrz 2010, 17:02

Może trochę więcej szczegółów?
Silniki nie pracują tzn. trzymają czy są swobodne?
Jeśli Kolega połączył anodami, to stan logiczny wysoki jest nieistotny. Ważny jest poziom niski, który zapala diody transoptorów.


Autor tematu
Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

#3

Post napisał: Kazik_Wichura » 20 wrz 2010, 11:07

Niestety nie jestem do końca obyty w zagadnieniach z zakresu CNC, dlatego nie widziałem co pisać.

Problem został rozwiązany następująco. Za płytą SSK-MB został umieszczony 74HCT244 (obecnie na płytce uniwersalnej, dziś zamierzam stworzyć PCB dedykowane), który podnosi wartość sygnału do magicznych 4,8V w stanie wysokim i 0,1V w stanie niskim co spowodowało, że sterowniki ożyły.
Wszystko pracuje prawidłowo.


Dzięki i pozdrawiam

Kazik

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”