Płyta główna CSMIO LPT - MACH 3

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 418
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#61

Post napisał: bogus105 » 15 sie 2010, 22:51

no to może mały tutorial zróbmy, bo użytkowników UHU jest pewnie dużo, a część z nich by pewnie kupiła CSMIO. Ja bym się chciał zaopatrzyć w taką płytkę CSMIO LPT więc kilka pytań:

pierwsza sprawa:
--------------------
UHU ma wyjście NA (lepiej napisać ERROR OUTPUT), które zwiera do masy poprzez nóżkę procka gdy wystąpi w nim błąd. Wiadomo podłączamy optoizolator jakiś dzięki czemu wystąpienie błędu owocuje niskim stanem w logice 24V i teraz już można podłączyć ten sygnał do CSMIO (złącze 10,11,12 i 13, pin 6-FAULT), bo linie FAULT są konfigurowalne (czy aktywne w niskim, czy wysokim).
Czyli FAULT mamy załatwione, teraz po wystąpieniu błędu na jakimkolwiek sterowniku idzie do kompa sygnał błędu.

druga sprawa:
-----------------
UHU ma też wejście NE (można by rzec ERROR IN, czy stosowniej EMERGENCY STOP), które po zwarciu do masy w logice 5V powoduje natychmiastowe odłączenie mostka H(silników), czyli szybki stop awaryjny. Tutaj podłączając optoizolator można łatwo robić to sygnałem 24V.
Pytanie jak to podłączyć do CSMIO, żeby sygnał błędu z jednego sterownika 'odstawił' wszystkie pozostałe??? Zakładając, że się to uda jaki będzie scenariusz po wystąpieniu błędu? Załóżmy, że zacina się np. oś Z i UHU_Z wystawia sygnał FAULT do CSMIO. CSMIO wysyła to modbus'em do kompa, tam jest to równoznaczne z naciśnięciem awaryjnego stopu. Teraz jakiś sygnał powinien z komputera powinien 'odstawić' pozostałe napędy podając sygnał na wejście NE we wszystkich UHU. Pytanie do kolegów którzy mają UHU 'pod ręką' czy zwarcie do masy wejścia NE na płytce UHU sprawia, że na wyjściu NA (FAULT)automatycznie pojawia się sygnał ERROR OUT(nie mam jak tego sprawdzić)? Jeżeli tak, to wtedy z pozostałych sterowników idą sygnały FAULT do CSMIO i dalej do kompa. CSMIO ma osobne wejścia FAULT dla każdego sterownika, po to, aby 'wiadomo było, który sterownik wywołał błąd'. Zakładając powyższe (że sygnał ERROR IN wywołuje od razu sygnał ERROR OUT)to skąd wiadomo, który sterownik pierwszy miał błąd skoro następuje swego rodzaju efekt lawinowy?Wszystko dzieje się szybko i nagle wszystkie sterowniki krzyczą FAULT (za pomocą diod LED na płytce CSMIO). Czy CSMIO zapala tylko jedną diodę od napędu, który jako pierwszy wystawił sygnał FAULT? Jak to jest? No i jaki to 'jakiś sygnał' z komputera ma odstawiać wszystkie sterowniki?? Czy można do tego zadania jakoś zatrudnić sygnał ENABLE???

sprawa trzecia:
-----------------
UHU ma wejście RESET, żeby go z powrotem postawić na nogi (czy to po własnym błędzie, czy cudzym), zwierając je na chwilę do masy. Znów podłączamy opto i mamy już RESET realizowany impulsem 24V. Jak to podpiąć, żeby naciskając przycisk "RESET" na ekranie MACHa, albo przycisk "RESET" na pulpicie sterowniczym, wszystkie sterowniki dostały ten impuls resetu, po którym by były gotowe do pracy?

sprawa czwarta:
-------------------
naciśnięcie grzybka na maszynie ma być takie samo w działaniu jak wysłanie sygnału FAULT z któregoś ze sterowników, czyli naciśnięcie grzybka generuje sygnał ERROR IN na wejciu każdego UHU. Czy to ma być realizowane tylko poprzez sygnał AWARYJNY STOP idący z grzybka, poprzez CSMIO do komputera, a ten wysyła omawiany w sprawie drugiej jakiś sygnał, który odstawia napędy. Czy da się to zrobić, żeby jakiś sygnał był generowany w CSMIO bez konieczności przechodzenia przez komputer? Jest to możliwe do zrealizowania (poprzez firmware)? Dzięki temu, do prostych prac nie trzeba od razu kompa odpalać, tylko można sterować maszyną poprzez MPG mając pewność, że grzybek, czy błąd któregoś sterownika odstawi wszystkie napędy. Myślę, że użyteczne.

Więc jak to podłączyć żeby działało jak należy, ba, żeby się nie zepsuło:)?

Pytania głównie do twórców CSMIO. Moi znajomi i ja, oraz zapewne wiele innych osób używa UHU i skusili by się na CSMIO bo pomysł jest bardzo dobry, tylko trzeba by rozwiązać powyższe problemy. Być może są jeszcze jakieś inne sprawy warte zauważenia, ale ja na nie nie wpadłem (jeszcze):)



Tagi:

Awatar użytkownika

cizar
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 11
Posty: 55
Rejestracja: 11 sty 2010, 17:03
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#62

Post napisał: cizar » 16 sie 2010, 15:50

Odpowiedź 1:

Podłączenie sygnału NA (UHU) jest jak najbardziej możliwe do sterownika CSMIO-LPT , ale konieczne jest zastosowanie dodatkowego transoptora. Poniżej zamieszczam przykładowy schemat podłączenia do CSMIO-LPT. Sygnał FAULT standardowo jest podciągnięty do masy wiec najsensowniej jest go sterować napięciem 24V. W przypadku sterowania masą konieczne będzie dołożenie rezystorów podciągających do 24V.


Obrazek

Odpowiedź 2:

Tutaj możemy wykorzystać sygnał ENABLE ze sterownika CSMIO-LPT sygnał ten jest wspólny dla wszystkich osi ( sygnał w standardzie TTL ), teoretycznie można by spiąć go bezpośrednio z sygnałem NE (UHU) aczkolwiek unikał bym takiego rozwiązania ponieważ każda linia narażona jest na zakłócenia w sterowaniu a sygnał ten podłączony jest bezpośrednio do procesora UHU bez żadnych zabezpieczeń wiec wysoce prawdopodobne jest ze porostu zniszczymy sobie UHU. Strawę załatwi nam dodatkowy transoptor. Co do zależności linii (NE na NA) nie wiem jak to działa w UHU i nie jestem w stanie odpowiedzieć może ktoś z forum wie, sprawdzi i opisze. Sygnały FAULT są sygnałami dedykowanymi i po pojawieniu się na nich sygnału błędu sterownik zgłasza do macha informacje o wystąpieniu błędu (generuje to w machu ESTOP) oraz steruje sygnałem odłączenia napięcia HV dla driverów ( opcja przy zastosowaniu zasilacza firmy CS-LAB ). Jako twórcy oprogramowani zastanawiamy się nad połączeniem autonomicznym sygnału FAULT z ENABLE oraz blokowaniu sygnałów STEP z portu LPT (dla ver.1 CSMIO-LPT).

Zasada działania FAULT jest następująca:

Zdarzenie (FAULT)
-> Wysterowanie sygnału odłączającego zasianie HV
-> przesłanie do MACHA informacji o błędzie napędu
-> MACH wywołanie funkcji ESTOP ( przesłanie informacji o zmianie sygnału ENABLE )

W nowej wersji oprogramowania będzie to wyglądać następująco

Zdarzenie (FAULT)
-> Wysterowanie sygnału odłączającego zasianie HV
-> Zmiana stanu linii ENABLE
-> Blokowanie sygnałów STEP (tylko w przyszłej ver. CSMIO-LPTv2)
-> MACH wywołanie funkcji ESTOP

Obrazek

Odpowiedź 3:

CSMIO-LPT posiada wspólne wyjście RESET dla wszystkich osi ( sygnał w standardzie TTL ) tutaj również zalecam zastosowanie transoptora dla UHU. Sygnał ten zmienia stan po wyłączeniu w machu przycisku RESET w nowej wersji oprogramowania planujemy możliwość wywołania chwilowego tego sygnału. Nie wiem jak UHU sprawdza ten sygnał czy na stan czy na zbocze , w przypadku kiedy jest na zbocze to w obecnej wersji będzie to połączenie działać prawidłowo.

Odpowiedź 4:

Sygnał E-STOP w zasadzie realizuje zatrzymanie maszyny w podobny sposób jak FAULT z tą różnicą ze jest on odczytywany przez port LPT a nie jak w przypadku FAULT przez RS232 (MODBUS) zapewnia to szybsze działanie.

Sterownik CSMIO-LPT w przypadku braku komunikacji z programem MACH lub jej zerwaniu sam wywołuje wewnętrzny E_STOP ( odłącza HV , zmienia stan sygnałów ENABLE ) a w ver.2 zablokuje sygnały STEP z portu LPT, wiec wykonywanie prostych prac z np. JOG-a nie będzie możliwe - takie są założenia.


bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 418
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#63

Post napisał: bogus105 » 17 sie 2010, 21:48

Dużo się wyjaśniło, dzięki za odpowiedź.

Do odpowiedzi 1:
co do NA popatrzyłem na schemat UHU i wychodzi na to, że nie można dać rezystora 220R w szeregu z diodą transoptora, co więcej trzeba by zmniejszyć rezystor 560R na płytce UHU. Linia NA jest zwierana przez procek UHU po wystąpieniu błędu, jednak terminal NA nie jest bezpośrednio połączony z nóżką procka. Po drodze jest jeszcze dioda (1N4148 lub 1N4007), rezystor 560R (który to trzeba zmienić) i dopiero wtedy jest połączenie z nóżką procka (PB.5). Z tej nóżki jest sterowana też dioda LED_ERROR na płytce UHU więc wisi na niej trochę. Dioda LED zeżre jakieś 10mA (jest w szeregu 330R). Żeby wysterować diodę w transoptorze (np. 4N28 - nada się???) też by się przydało 10-15mA. Spadek na diodzie transoptora jest ok 1.5V, na diodzie 1N4148 ok 0.7V co daje razem ok 2.2V plus spadek na nóżce proca ok 0.2V, czyli 2.4V. Zasilanie jest 5V, czyli na rezystor (ten, który trzeba zmienić) zostaje 2.6V. Prąd diody transoptora dla pewności 15mA i to daje rezystor ok.180R zamiast 560R.

*mało mam z elektroniką do czynienia więc lepiej sprawdzić powyższe...

Czy jako transoptory do wszelkich zadań związanych z konwersją napięć i izolacją galwaniczną między CSMIO, a UHU mogę zastosować 4N28? Czy może zaproponujecie jakiś inny?

Do odpowiedzi 3:

Pin RESET w UHU jest podłączony bezpośrednio do nóżki RESET procka więc jest aktywny w stanie niskim. Reset więc możliwy impulsem H->L->H.

Do odpowiedzi 4:

Czy zerwanie komunikacji z Machem odłącza automatycznie przekaźniczki od sterowania falownika (żeby się zatrzymał)?

Awatar użytkownika

cizar
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 11
Posty: 55
Rejestracja: 11 sty 2010, 17:03
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#64

Post napisał: cizar » 16 gru 2010, 19:22

Witam.

Informuje ze na stronie www.cs-lab.eu pojawiło się nowe oprogramowanie do
CSMIO-LPT.

Zmiany:

1.07 (2010-10-20)
--------
- wydłużony czas resetu dla driverów do około 1200 ms

- możliwość ustawienia linii LIMIT także jako zwykłe wejścia

- po zerwaniu komunikacji z programem MACH 3 wyjścia sterowane przez MODBUS przechodzą w stany domyślne

pozdrawiam
Cizar


avatar_mk
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 131
Rejestracja: 20 sty 2011, 20:11
Lokalizacja: Częstochowa

#65

Post napisał: avatar_mk » 16 wrz 2012, 17:36

Witam, odgrzebany temat gdyż potrzebuję odpowiedzi na pytanie czy w CSMIO LPT mogę pominąć gniazdo wejść LIMIT - i poprostu HOME zastosować jako wejśćia ograniczające pole pracy maszyny ? Czyli bym miał podpięte krancówki pod LIMIT + i HOME.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”