Sterownik STK6712BMK4 i sterowanie Step\dir

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
machello
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 07 lut 2007, 14:56
Lokalizacja: Pustyny

Sterownik STK6712BMK4 i sterowanie Step\dir

#1

Post napisał: machello » 12 lut 2009, 11:41

Witam!
Mam taki sterownik jak w temacie i chce go podłączyć do kompa i sterowac dwoma sygnałami step/dir, tylko jest maly problem bo ten sterownik jest sterowany fazowo 4 sygnałami "activ low". Podłączyłem go pod schemat "ottopa" ten na ULN2803 + parę TTL. STK podłączyłem zamiast ULNa i nie działa silnik stoi nieda rady go ruszyć a STK sie grzeje. No i moje pytanie jakie układy zastosować i jak podłaczyć do tego STK i kompa.
Pozdro



Tagi:

Awatar użytkownika

Asza PL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 308
Rejestracja: 06 sty 2007, 11:12
Lokalizacja: Prowincia Golensici

#2

Post napisał: Asza PL » 12 lut 2009, 21:12

Witam. Sterownik na STK jest bardzo podobny w budowie do wewnętrznej do SLA7026M więc można zastosować jak w moim układzie translator na GAL16V8 . Można zrobić translator STEP,DIR wg schematu na mikroprocesorze, kod jest dostępny tutaj: http://www.dakeng.com/u2.html
Gildemeister GDM42\4A

Już ten chomik mniej mi się podoba ale jest.
http://chomikuj.pl/AszaPL
i nowy filmik C6 CNC


Autor tematu
machello
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 07 lut 2007, 14:56
Lokalizacja: Pustyny

#3

Post napisał: machello » 12 lut 2009, 22:51

Wolałbym cos na TTLach bo łatwiejsze do zrobienia, jak narazie programowanie mnie przeraza i musiałbym robic kolejny układ po zaprogramowania no ale dziekuję za zainteresowanie. No chyba że do jednego GALa można podpiać dwa takie sterowniki i sterowac kazdym osobno ale to i inny program bo niego. Ja z programowania leże.
Pozdro

Awatar użytkownika

Asza PL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 308
Rejestracja: 06 sty 2007, 11:12
Lokalizacja: Prowincia Golensici

#4

Post napisał: Asza PL » 13 lut 2009, 14:43

Schemat ze strony ottopa powinien działać trzeba zanegować wyjściowe sygnały żeby uzyskać sterowanie opadającym zboczem sygnału sterującego. Do wejścia regulacji prądu trzeba dać pr-kę zasilaną z +5V i uważać żeby nie przekroczyć dopuszczalnego napięcia ref. w czasie ustawiania prądu .
Gildemeister GDM42\4A

Już ten chomik mniej mi się podoba ale jest.
http://chomikuj.pl/AszaPL
i nowy filmik C6 CNC


Autor tematu
machello
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 07 lut 2007, 14:56
Lokalizacja: Pustyny

#5

Post napisał: machello » 23 lut 2009, 11:12

A wiec tak ten sterownik mam na płytce (wyciągłem z jakiegoś ksera) no i tam jest wszytko ustawione tzn prąd dopuszczalny (nie wiem jeszcze jaki). Silnik tez z ksera i był on zasilany 24V a ja teraz zasilam go 12V takze nie powinien sie spalić. Poszperałem trochę po necie i doszkoliłem sie w układach TTL (w końcu jestem elektornikiem amatorem-samoukiem :P) no i troche zmodyfikowałem schemat ottopa. Jako że sterownik STK musi mieć na wejsciu sygnał "LOW" a ze schematu ottopa do układu 74HC08N dochodzi i wychodzi sygnał "HIGH" to zamieniłem go na układ 74HC00 który zamienia "HIGH" na wejsciu na "LOW" na wyjsciu. No i podłączyłem do do Mach3 ustawiłem sygnał "STEP" na "HIGH" (w Mach 2 nieda sie tego ustawic) i silnik ruszył :mrgreen:
Mam jeszcze pytanie czy da sie zwiększyć rozdzielczośc silnika tzn. sterowac przykładowo 1/2 1/8 kroka za pomoca tych kilku TTL?? Silnik ma 200 kroków na obrót.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#6

Post napisał: Leoo » 25 lut 2009, 08:41

machello pisze:Mam jeszcze pytanie czy da sie zwiększyć rozdzielczośc silnika tzn. sterowac przykładowo 1/2 1/8 kroka za pomoca tych kilku TTL?? Silnik ma 200 kroków na obrót.
Nie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”