2 uklady sterujace - ktory wybrac do malej tokarki

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Zanixi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 595
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:07
Lokalizacja: Siedlce

#11

Post napisał: Zanixi » 08 gru 2011, 20:53

Enkoder wrzeciona tokarki musi mieć tarczę z otworami na obwodzie i dwoma transoptorami szczelinowymi przesuniętymi o ćwierć otworu, co da dwa ciągi impulsów z odpowiednim przesunięciem fazowym.
Czemu akurat o ćwierć? Chodzi tylko o to, by to przesunięcie było? I to w celu ustalenia kierunku obrotów?
Dodatkowo ma być otwór indeksowy dający jeden impuls no obrót, ale obrót wrzeciona, nie enkodera.
A można się dowiedzieć po co?

Sugerujesz, żeby zostawić je tak, z tym przełożeniem na zębatkach? Ja myślałem bardziej o tym, by go rozebrać i założyć bezpośrednio na wrzeciono...



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8098
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#12

Post napisał: tuxcnc » 08 gru 2011, 21:31

Zanixi pisze:
Enkoder wrzeciona tokarki musi mieć tarczę z otworami na obwodzie i dwoma transoptorami szczelinowymi przesuniętymi o ćwierć otworu, co da dwa ciągi impulsów z odpowiednim przesunięciem fazowym.
Czemu akurat o ćwierć? Chodzi tylko o to, by to przesunięcie było? I to w celu ustalenia kierunku obrotów?
Dodatkowo ma być otwór indeksowy dający jeden impuls no obrót, ale obrót wrzeciona, nie enkodera.
A można się dowiedzieć po co?

Sugerujesz, żeby zostawić je tak, z tym przełożeniem na zębatkach? Ja myślałem bardziej o tym, by go rozebrać i założyć bezpośrednio na wrzeciono...
O ćwierć otworu czyli 90° przesunięcia fazowego jest najlepiej i nie ma powodu żeby robić inaczej.
Jeśli znasz jakiś powód, to go podaj.

Otwór indeksowy jest po to, żeby jednoznacznie ustalić położenie kątowe wrzeciona i na przykład za drugim czy piątym przejściem trafić w początek gwintu.
Pytanie o tyle głupie, że Mach na przykład tylko z indeksu korzysta.
Enkoder zwiększa dokładność.
Na Youtube jest taki film, jak w EMC2 gość ręką pokręca wrzeciono, a nóż jedzie dokładnie po gwincie.
Takiego numeru w Machu nie zrobisz.
Natomiast dokładność enkodera i ilość impulsów na obrót to już sprawy drugorzędne.

Niczego nie sugeruję.
Że montaż bezpośrednio na wrzecionie jest najlepszym rozwiązaniem to chyba jest oczywiste, natomiast zwykle po prostu się nie da, bo nie pasuje, albo coś przeszkadza, albo miejsca nie ma, albo po prostu wrzeciono ma większą średnicę od enkodera ...

.


Zanixi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 595
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:07
Lokalizacja: Siedlce

#13

Post napisał: Zanixi » 08 gru 2011, 22:01

To się dziurę większą wywali, zamontuje na wrzecionie i będzie po problemie:) Trzeba to zrobić po prostu jak najprościej.

Na szczęście będziemy używać emc2, dlatego też pytam o ten otwór indeksowy.Ale rozumiem ideę. Ten otwór trzeba jakoś specjalnie zaznaczyć? Zrobić go np większym? Czy też zamontować 3 transoptor i zrobić jedną ze szczelin całkowicie rozciętą a transoptor cofnąć lekko od osi, tak by łapał tylko krawędź tej jednej szczeliny nie zauważając pozostałych?

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8098
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#14

Post napisał: tuxcnc » 08 gru 2011, 22:14

Zanixi pisze:Czy też zamontować 3 transoptor i zrobić jedną ze szczelin całkowicie rozciętą a transoptor cofnąć lekko od osi, tak by łapał tylko krawędź tej jednej szczeliny nie zauważając pozostałych?
Zwykle tak się właśnie robi, ale można rozwiązać to dowolnie.

.


Zanixi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 595
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:07
Lokalizacja: Siedlce

#15

Post napisał: Zanixi » 08 gru 2011, 22:22

Ok, dziękuje.

Jeszcze mam tylko wątpliwości co do tego przesunięcia fazowego, ma to na cokolwiek wpływ? jeżeli np dałbym 2 transoptory obok siebie, tak jak są teraz zamocowane na tej płytce.. Zmieni to coś? (zakładając, że nie będą się pokrywać)

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8098
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#16

Post napisał: tuxcnc » 08 gru 2011, 22:58

Zanixi pisze:Jeszcze mam tylko wątpliwości co do tego przesunięcia fazowego, ma to na cokolwiek wpływ? jeżeli np dałbym 2 transoptory obok siebie, tak jak są teraz zamocowane na tej płytce.. Zmieni to coś? (zakładając, że nie będą się pokrywać)
Przede wszystkim chodzi o zależności czasowe, przy 90° jest najdłuższy czas pomiędzy dowolnymi zboczami impulsów.
Jak enkoder ma 1000 "dziurek"na tarczy to generuje 4000 stanów na obrót, czyli 4 kHz to zaledwie 60 obr/min ....

Natomiast z umieszczeniem transoptorów to się chyba nie rozumiemy.
Mają być przesunięte o ćwierć otworu, ale pomiędzy nimi może być dowolna ilość otworów których "nie widzą", bo jak nie widzą to jakby ich nie było.
Jeszcze inaczej, to jak szczelina jednego transoptora jest całkiem zasłonięta albo całkiem odkryta, to drugiego w 50%.

.

[ Dodano: 2011-12-08, 23:07 ]
To "ćwierć otworu" to taki skrót myślowy, bo chodzi o ćwierć odległości pomiędzy początkami kolejnych otworów.


Zanixi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 595
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:07
Lokalizacja: Siedlce

#17

Post napisał: Zanixi » 08 gru 2011, 23:20

No, dzięki wielkie, część mechaniczna myślę jest już jasna i klarowna.

Co do elektroniki, trzeba zobaczyć co to tam przyjdzie. Ale, zakładając, że do niczego się to nie nada, istnieje gdzieś jakiś schemat i wykaz elementów które są potrzebne? Polutować sobie to polutujemy, tylko jak to ma wyglądać w ogóle?

I jeszcze sprawa którą trzeba rozgryźć a o której znalazłem nikłe informacje.. W jaki sposób się to podłącza do sterowania? (rozumiem że do płyty? zakładając płytę: SSK-MB2 http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sterow ... sskmb2.htm ) Są 2 sygnały, tak? Potocznie A i B..


To jak program to będzie odczytywać to już kwestia osobna, która może jeszcze odrobinę poczekać.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8098
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#18

Post napisał: tuxcnc » 08 gru 2011, 23:43

Przypomniałem sobie, że mam w zakładkach zapisany link http://www.members.shaw.ca/swstuff/spindle-encoder.html .

.


Zanixi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 595
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:07
Lokalizacja: Siedlce

#19

Post napisał: Zanixi » 12 gru 2011, 19:38

Mhmmm, też niedawno to znalazłem, próbuję teraz przebrnąć przez schemaciki z końca strony..


edit:

Tak się zastanawiam, kupiliśmy to: http://allegro.pl/transformator-toroida ... 65668.html trafo, nie będzie ono za słabe? Można bez większych problemów do drugiego sterownika podłączyć inne, podobne lecz nie takie samo trafo(w zasadzie zasilacz z trafem)?

Sterowniki m542 silniki 3,1Nm, 4,2A

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8098
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#20

Post napisał: tuxcnc » 12 gru 2011, 20:07

Z tego trafa pociągniesz 5A, więc na jeden sterownik.
M542 mają optoizolowane wejścia i każdy może mieć swój zasilacz i to nawet każdy z innym napięciem.
Oczywiście kilka zasilaczy zwiększa ryzyko puszczenia czegoś z dymem w przypadku nieprawidłowego połączenia.

.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”