Wyznaczanie krzywej umocnienia w procesie spęczania.

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
prins
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 19 kwie 2012, 20:19
Lokalizacja: Rzeszów

Wyznaczanie krzywej umocnienia w procesie spęczania.

#1

Post napisał: prins » 09 cze 2014, 12:08

Witam,
Piszę pracę dotyczącą wykorzystaniu metod numerycznych przy obliczaniu współczynnika tarcia w procesie spęczania. Przeprowadziłem próbę spęczania dla próbki miedzianej (M1E) i otrzymałem krzywą spęczania (zależność naprężeń rzeczywistych i odkształceń rzeczywistych - ln z różnicy wysokości). Problem w tym, że nigdzie nie mogę znaleźć jak wyznaczyć stałe C i n. Czy mógłby mi ktoś udostępnić jakieś materiały na ten temat? Dodam, że jest to próbka cylindryczna bez kieszeni, czy w ogóle da się z tego wyznaczyć krzywą umocnienia? Mam również wyznaczoną krzywą umocnienia poprzez próbę rozciągania, z tym że jej zakres który otrzymałem w tej próbie nie odzwierciedla zakresu umacniania się materiału przy spęczaniu i wychodzą bardzo duże błędy... Czy mógłby mi ktoś coś poradzić?
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam



Tagi:


chireadan
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 26
Rejestracja: 08 lis 2013, 18:51
Lokalizacja: Kraków

#2

Post napisał: chireadan » 10 cze 2014, 23:35

Mam również wyznaczoną krzywą umocnienia poprzez próbę rozciągania, z tym że jej zakres który otrzymałem w tej próbie nie odzwierciedla zakresu umacniania się materiału przy spęczaniu i wychodzą bardzo duże błędy
Próba rozciągania nie jest dobra do opisu zjawisk plastycznych zachodzących przy dużych odkształceniach, gdyż odkształcenie wcześnie się lokalizuje, robi się szyjka, i stąd potem wychodzą głupoty. (Swoją drogą - ekstensometr był założony, czy wydłużenie jest odczytane z maszyny ? )

Prawdopodobnie będę mógł pomóc, ze względu na charakter mojego wykształcenia, ale studia były parę lat temu i nie wszystko pamiętam, nie do końca też rozumiem powyższy post. Co zostało zrobione i zmierzone ? To jest tylko statyczna próba ściskania, czy chcesz stosować do niej jakieś równania konstytutywne albo modyfikację współczynnika tarcia (jak w met. Rastiegajewa). Chcesz opisać zjawisko dynamiczne, próby są przy różnych prędkościach - czy statyczne ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”