Zadanie linie przerywane

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
kryka
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 21 mar 2013, 13:44
Lokalizacja: gdańsk

Zadanie linie przerywane

#1

Post napisał: kryka » 21 mar 2013, 13:55

Siema, robie takie zadanko z Rydzanicza jak widać, ogólnie widze wyobrażenie jak to bedzie wyglądac, podstawa, otwory, ta tuleja na górze i ten pierścień z tyłu, jednak jeden fragment nie chce się poddać mojemu wyobrażeniu, mianowicie ten zaznaczony na rysunku. Wygląda jakby podstawa jakoś się przenikała/przecinała z tym pierścieniem z tyłu części, czy jak? Ktoś może mi uświadomić jak ten fragement interpretowac?
Załączniki
przyklad1.jpg
przyklad1.jpg (67.55 KiB) Przejrzano 2114 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

rrope
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 160
Rejestracja: 05 sty 2013, 16:08
Lokalizacja: skrzek

Re: Zadanie linie przerywane

#2

Post napisał: rrope » 21 mar 2013, 15:15

kryka pisze:Ktoś może mi uświadomić jak ten fragement interpretowac?
Dorysuj rzut boczny-będzie łatwiej sobie wyobrazić :razz:


Autor tematu
kryka
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 21 mar 2013, 13:44
Lokalizacja: gdańsk

#3

Post napisał: kryka » 21 mar 2013, 21:10

Postanowiłem skorzystać z dobrodziejstw techniki, i skleciłem takie dramatyczne coś w inventorze (mój pierwszy raz z tym czymś). Niby są dwa okręgi podobnie jak na temacie zadania, ale przecież zamiast krawędzi tych obu walców powinna być linia przenikania, a nie linia przerywana. Jak to jest?

Obrazek


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#4

Post napisał: trzasu » 21 mar 2013, 22:25

dobrze kombinujesz, wszystko jest ok, jak sam widzisz po połączeniu tych dwu powierzchni walcowych otrzymujesz linię przenikania, w rzutach tej krawędzi przenikania nie widać więc jest rysowana jako przerywana, poszukaj w Inventorze opcji wyświetlania szkieletowego powinno ci do dodatkowo pomóc w "zrozumieniu detalu".


Autor tematu
kryka
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 21 mar 2013, 13:44
Lokalizacja: gdańsk

#5

Post napisał: kryka » 26 mar 2013, 17:47

Zrobiłem sobie odwzorowanie tego, czy jest wystarczające i jednoznaczne? Co dodać, co odjąć? Zastanawiam się też czy wszystkich rzutów symetrycznych nie zredukować do półwidoku. W załączniku również plik ipt.

Obrazek

http://www15.zippyshare.com/v/39497388/file.html


Autor tematu
kryka
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 21 mar 2013, 13:44
Lokalizacja: gdańsk

#6

Post napisał: kryka » 28 mar 2013, 11:28

Nikt nie chce punkcika za pomoc?


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#7

Post napisał: trzasu » 28 mar 2013, 15:45

Spójrz na rzut z przodu który wykonałeś ( ten na którym masz zaznaczony przekrój linią i H-H) i spójrz na rzut z przodu na zadaniu, nie są takie same ...

co do ilości rzutów i przekrojów, musisz ich zamieścić tyle by na ich podstawie zwymiarować całość oraz aby ktoś na podstawie tych rzutów potrafił odtworzyć tą bryłę ( wczuj się w role tokarza, frezera i zacznij kombinować co ci jest potrzebne, które wymiary są niezbędne by wykonać ten detal).

Powodzenia.


Autor tematu
kryka
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 21 mar 2013, 13:44
Lokalizacja: gdańsk

#8

Post napisał: kryka » 29 mar 2013, 10:49

co do głownego rzutu fakt, ta część "na górze" jest źle połączona z podstawą, Jeszzcze to przerobie. Co do rzutów to na pewno konieczny będzie ten przekrój H-H żeby pokazać głębokość otworów (wystarczy pokazać jeden otwór czy trzeba wszystkie 3?) dałbym rzut z przodu żeby pokazać położenie otworów, i nie wiem czy są konieczne rzuty z tyłu i z dołu, czy kwestie okrągłej podstawy i tyłu załatwić po prostu znakami fi ? Czy rysować rzut z boku dla pokazania przenikania tych kół?


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#9

Post napisał: trzasu » 29 mar 2013, 15:02

moim zdaniem wystarczy rzut z przodu oraz przekrój, taki jak masz teraz, na rzucie z przodu dasz parę wymiarów, fi podstawy, fi koła z tyłu, rozstaw otworów itp, na przekroju dasz głębokości i średnice otworów, na podstawie tych dwóch postaci ktoś kto miałby to wykonać powinien sobie już z tą figurą poradzić.

Brakuje Ci na rzucie z przodu otworów, te otwory na tej tarczy z tyłu są stopniowane jest otwór i w tym otworze jest pogłębienie o większej średnicy.
Nie musisz robić przekroju przez każdy otwór, wystarczy, że jeden otwór pokażesz na przekroju i następnie wymiarując opiszesz go: 3 x fi 3 ...


Autor tematu
kryka
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 21 mar 2013, 13:44
Lokalizacja: gdańsk

#10

Post napisał: kryka » 01 kwie 2013, 21:09

Może ktoś sprawdzić czy odwzorowanie jest poprawne?




ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”