Plotowanie rysunku technicznego

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
l153k
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 40
Rejestracja: 07 sty 2011, 10:31
Lokalizacja: Szprotawa

Plotowanie rysunku technicznego

#1

Post napisał: l153k » 13 maja 2012, 21:34

Witam,
myślę że dział odpowiedni, w razie czego proszę o przeniesienie.

Chodzi o to, że chcę sobie zbudować ploter który będzie rysował rysunki techniczne.
Ostatecznie sam napiszę jakiś program do rysowania, ale może da się prościej:

czy da się jakiś program CAD (najlepiej AutoCAD-będzie na studiach) zmusić do wygenerowania pliku *.plt ale tak, żeby odpowiednie grubości linii były rysowane odpowiednimi ołówkami? (wg 9 rozdziału jakiejś książki podlinkowanej na angielskiej wiki, HPGL ogarnia pisaki o numerach od 0 do 6)

I czy da się tak zrobić, że bryła zaprojektowana w programie będzie na rysunku automatycznie zwymiarowana, w 3 rzutach, hmm... może aksonometria? ;)

nie że jestem leniwy-rysunek techniczny jest fajny (a ja dziwny... :???: )

pozdrawiam
Paweł Lis



Tagi:


dawid060
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 54
Rejestracja: 08 sty 2012, 00:59
Lokalizacja: polska

#2

Post napisał: dawid060 » 14 maja 2012, 11:08

Po zrobieniu takiego urządzenia będziesz mógł spokojnie się utrzymać :d Będzie mnóstwo chętnych na skorzystanie z Twoich usług :d


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: diodas1 » 14 maja 2012, 13:48

Da się prościej i szybciej a możliwe że też taniej. Można upolować tani ploter kreślący na aukcjach Allegro http://allegro.pl/listing.php/search?ca ... ing=ploter . Sam skorzystałem z takiej możliwości i jestem zadowolony. Do sterowania używa się różnych programów, między innymi CADów czy Corel Draw. Zależnie od programu istnieje opcja podziału rysunku na wiele kolorów (grubości piórka) więc przy umiejętnej obsłudze można wykonać grafiki z gatunku "niemożliwych" . Nie trzeba programu jakoś szczególnie zmuszać do tego. Praca różnymi kolorami, na wielu warstwach to standardowe wyposażenie współczesnych aplikacji.


Autor tematu
l153k
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 40
Rejestracja: 07 sty 2011, 10:31
Lokalizacja: Szprotawa

#4

Post napisał: l153k » 16 maja 2012, 16:24

Allegro sprawdzam regularnie, ale samemu zbudować ploter to też fajna sprawa ;)
Ostatecznie przez przypadek się udało ;) W autocadzie dodałem na niby ploter HP 7475 (czy coś podobnego) i "drukuj do pliku", dostaje ładny plik HPGL ;)

Ploter będzie miał dokładność 0,075mm (wiadomo: teoretycznie) czyli powinno starczyć.

Tak przy okazji, jakich programów używacie do rysunku technicznego maszynowego? Bo autocad to chyba przede wszystkim do budowlanych?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”