rysunek tech sprawdzenie..

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
eliot1220
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 19 sty 2010, 23:44
Lokalizacja: KONIN

rysunek tech sprawdzenie..

#1

Post napisał: eliot1220 » 20 sty 2010, 00:04

zrobilem trzy szkice z wymiarowaniem .. bylbym wdzieczny za sprawdzenie tego ewentualnei co zle zrobilem bo musze to wykonac na czysto a nie wiem czy to dobrze wszytsko zrobilem...


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d38 ... 9f2ba.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/77f ... 6195b.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/99a ... af45e.html



Tagi:


mdg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 700
Rejestracja: 16 gru 2008, 09:16
Lokalizacja: Dzierżoniów

#2

Post napisał: mdg » 20 sty 2010, 08:21

rys. nr 1
Jeśli wymiarujesz średnice (elementy okrągłe) zawsze stosuj przed wymiarem oznaczenie "fi" (grecka litera). Kąt położenia wpustów wymiaruje się od ich osi symetrii, a nie od krawędzi.
rys. nr 2
Brak wymiarów otworów. Wymiar "15" otworu kształtowego jest zbyteczny. Wystarczy, jak zaznaczysz promień zaokrąglenia R7.5 z jednej strony.
rys. nr 3
Podobna sytuacja z otworem kształtowym - zamiast "20" zaznacz R10.

Reszta powinna być w porządku, chyba że twój nauczyciel ma trochę inny gust wymiarowania. :wink:
Pozdrawiam

Grzesiek
Samozwańczy programista CNC


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#3

Post napisał: krzysiekgrab » 20 sty 2010, 09:35

Dawno nie rysowałem, ale jak dla mnie na rysunku 1 brakuje podania kąta rozłożenia 6 otworów?
Natomiast na 2 rysunku widzę pewną niekonsekwencję. chodzi mi o tą kształtkę "15". Podałeś wymiar 15(promień 7.5), a po prawej stronie masz do środka 15, a górna krawędź na 20, czyli promień wychodzi 5, a nie 7.5(chyba że źle coś odczytałem??). na 2 brakuje jeszcze średnic otworów po prawej i lewej?? w trójce oprócz tego co podał kolega wyżej, to nie wiem czy nie trzeba zaznaczyć jakoś że zaokrąglenia na rogach są takie same,??
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;


mdg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 700
Rejestracja: 16 gru 2008, 09:16
Lokalizacja: Dzierżoniów

#4

Post napisał: mdg » 20 sty 2010, 10:12

krzysiekgrab pisze:ale jak dla mnie na rysunku 1 brakuje podania kąta rozłożenia 6 otworów
Niekoniecznie. Jeżeli co najmniej jeden otwór leży w osi symetrii przedmiotu, to brak kąta rozłożenia sugeruje równomierne ich rozłożenie na 360-ciu stopniach.
Pozdrawiam

Grzesiek
Samozwańczy programista CNC


Autor tematu
eliot1220
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 19 sty 2010, 23:44
Lokalizacja: KONIN

#5

Post napisał: eliot1220 » 20 sty 2010, 10:44

no tak rzeczywiscie (na drugim rys) R wychodzi ze jest 5.. na drugim rys chodzi mi o srednice tych otworow wystarczy jak zwymiaruje jeden i napisze"4x fi8 ??i jeszcze jedno mam pytanie do trzeceigo rys..wlasnei do tego zaokroglenia wystarczy podac promien jedengo zaokroglenia ?? dziekuje za odpowiedzi


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#6

Post napisał: krzysiekgrab » 20 sty 2010, 11:07

mdg pisze:
krzysiekgrab pisze:ale jak dla mnie na rysunku 1 brakuje podania kąta rozłożenia 6 otworów
Niekoniecznie. Jeżeli co najmniej jeden otwór leży w osi symetrii przedmiotu, to brak kąta rozłożenia sugeruje równomierne ich rozłożenie na 360-ciu stopniach.
Tak jak pisałem, dawno nie robiłem rysunku technicznego i wiele mi z głowy wywiało :(

Wydaje mi się że wystarczy na rys 2 napisać 4xfi8. Natomiast co do 3rys to nie jestem pewien co trzeba zrobić, może 4xR20??
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#7

Post napisał: Bri » 20 sty 2010, 15:13

Pierwszy rysunek jest zły. Musisz mieć linię osiową przechodzącą przez każdy rowek i tą linię wymiarujesz kątowo (nie od ścianki rowka), nie wymiaruj 3x4 (co to jest? przecież to nie otwór!), wszędzie brakuje fi. Można zapisać również 6xfi10 co 60stopni będzie równie elegancko. Jeszcze wydaje mi się że rowki powinny być co 120stopni i 30stopni od dowolnego otworu.

Drugi prawie ok ale wymiar "łezki" wysuń poza łezkę, jakim jednak cudem górna krawędź łezki jest na wymiarze 20?, przecież ona jest na 15 szeroka a jej środek jest na wymiarze 15.

W trzecim zaczepiasz promień R20 w środku otworu oddalonego o 18 od obu zaokrąglanych krawędzi - jak to możliwe???, poza tym jeśli między otworami masz już wymiar i masz wzajemnie prostopadłe osie symetrii to wymiary 18 są zbędne. Wymiar 30 jest głupi (ale to efekt r20, 18) - przeciągnij go do krawędzi.

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


Radek102
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 19 lis 2007, 22:17
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: Radek102 » 22 sty 2010, 01:37

Po pierwsze, to wszystkie rysunki sa nieestetyczne! Rysunki zamazane, niechlujnie narysowane (grubości linii, osie symetrii, groty linii wymiarowych...)
moim zdaniem warto zajrzeć do książki Dobrzańskiego i nauczyć się podstaw :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”