NX6 Turning i dwa pytania

NX CAM/Unigraphics

Autor tematu
radeko
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 302
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:17
Lokalizacja: -;)

NX6 Turning i dwa pytania

#1

Post napisał: radeko » 05 lis 2010, 15:17

Witam ponownie dwa konkretne pytania dla używających modułu tokarskiego

1. Jak ustawię w WORKPIECE opcję CHECK ( uchwyt tokarski i konik w moim przypadku), to i tak narzędzie wjeżdża w szczęki , muszę ograniczać limitami (cut regions)
Co należy dodatkowo ustawić żeby system widział uchwyt tokarski jako część której narzędzie nie może dotknąć ?
Tak jak jest przy frezowaniu z jakim naddatkiem omijać uchwyty np.
Nawet nie ma opcji CHECK STOCK w operacjach tokarskich...

2. Sprawa AVOIDANCE , jak zrobić żeby do wszystkich operacji działało to samo globalne ustawienie ?
Jak ustawię WORKPIECE TURNING - AVOIDANCE ( Gh PT, Fr PT i radial clearance ), to jakie mają być ustawienia Approach i Departure w poszczególnych operacjach?
Według mojego rozumowania NONE i automatem czytać ustawienia z globalnego, ale to nie działa .... AVOIDANCE mam jako folder nadrzędny a operacje znajdują się wewnątrz drzewa.
Teraz edytuję każdą operację i ustawiam odjazdy do wymiany narzędzia, a powinno być inaczej.

Diabeł tkwi jak zawsze w szczegółach i myślę że pominąłem coś żeby ten automat zadziałał.
Dzięki za pomoc



Tagi:

Awatar użytkownika

Magneto86
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 266
Rejestracja: 25 cze 2009, 23:06
Lokalizacja: RPZ / DW

#2

Post napisał: Magneto86 » 05 lis 2010, 21:18

Witam

1.
Z tego co widzę, uchwyty niestety nie działają przy toczeniu... :(
TURNING_WORPIECE generuje tylko profile części i półfabrykatu - nie ma w nim nic na temat uchwytów.
W dokumentacji nawet nie ma ani słowa o definiowaniu uchwytów tokarskich...
No ale w sumie sytuacja jest tutaj banalna: uchwyt szczękowy można zastąpić jednym AXIALem, a a konika jednym AXIALem i jednym RADIALem.
co nie zmienia faktu, że uchwyty powien brać pod uwagę tak jak inne programy CAMowskie...

2.
U mnie to działa tak, że jeżeli na samym początku poustawiam wszystko w folderze AVOIDANCE, to te same ustawienia mam od razu w każdej operacji gotowe.
Później nawet jak coś zmienię w tym folderze, to po przegenerowaniu we wszystkich operacjach uaktualniają się te dojazdy do punktów.
Ja to tak rozumiem. A jeżeli się przestawi na NONE albo na cokolwiek innego, to ta opcja przestaje być przechwytywana z nadrzędnego folderu (ale tylko ta przestawiona - pozostałe w tej operacji dalej przechwytuje).
Sprawdzałem przed chwilą i tak mi to działa...


Autor tematu
radeko
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 302
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:17
Lokalizacja: -;)

#3

Post napisał: radeko » 06 lis 2010, 00:05

Dzięki Magneto :)

Ad.1 Zwróć uwagę że nad TURNING-WORKPIECE jest jeszcze WORKPIECE (takie samo jak przy frezowaniu ) i ten CHECK jest nawet wybieralny , no ale ... chyba coś nie jest dopracowane bo nie działa jak powinno. Ja rysuje sobie bryły PART i BLANK dlatego jest mi wygodniej używać WORKPIECE - w sumie to i tak później zmienia się na TURNING-WORKPIECE.

Ad.2 Dużo mi pomogłeś, spróbuję zrobić operację od początku , bo od kilku miesięcy to tylko wstawiam nową geometrię part i blank potem Save as .... może jakieś błędy mi przenosi od niepamiętnych czasów :)

Mam jeszcze pytanko .. czym odcinasz detal PART-OFF czy GROOVE ?
PART-OFF doprowadza mnie do szału i robię to opcją GROOVE zmieniając wlaśnie AXIAL i RADIAL

Awatar użytkownika

Magneto86
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 266
Rejestracja: 25 cze 2009, 23:06
Lokalizacja: RPZ / DW

#4

Post napisał: Magneto86 » 06 lis 2010, 10:53

A jaki jest problem z PARTOFF?
trzeba te parę ruchów ustawić ręcznie, a poza tym okno w wersji 6 ma jeszcze stary wygląd 'bez belek'.
Nie znam tej operacji za bardzo i jestem ciekaw jakie są z nią problemy?


Autor tematu
radeko
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 302
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:17
Lokalizacja: -;)

#5

Post napisał: radeko » 06 lis 2010, 15:19

Przede wszystkim jak korzystasz z bryły to ciężko ustawić Drive Curve Motion bez dorysowywania lini cięcia.
A opcje samego przecinania bardzo ubogie, brakuje najważniejszej cechy czyli łamania wióra przy odcinaniu. Wszystko to znalazłem w Groove :)
No chyba że 7.5 już to ma ... bo w NX6 to operacja jakby z innej epoki...


arthoorz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 15 sty 2011, 03:52
Lokalizacja: kato

#6

Post napisał: arthoorz » 15 sty 2011, 03:57

Nie chciałem zakładać nowego wątku , bo też mam pytanie do toczenia:
Jak ustawić uchwyty tokarskie (trojszczekowy) i uchwyty przy frezowaniu . I jak przemocować element (obróbka w dwóch zamocowaniach) tak żeby obrobic fragment który był wczesniej w uchwycie.

z góry zieki za pomoc

Awatar użytkownika

Magneto86
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 266
Rejestracja: 25 cze 2009, 23:06
Lokalizacja: RPZ / DW

#7

Post napisał: Magneto86 » 15 sty 2011, 17:29

O uchwycie tokarskim i koniku (obiektach chronionych) rozmawialiśmy wyżej. Jak dotąd nikt nie podpowiedział nam jak sobie z tym poradzić w inny sposób, niż ustawiając limity obróbki.
...aha: W NX nie ma opcji do definiowania uchwytów tokarskich, jak np to jest w Mastercamie - trzeba je zwyczajnie zamodelować (ale i tak to niezbyt pomaga...).
Natomiast przy frezowaniu modeluje się uchwyty jako bryły i zaznacza jako obiekty chronione (albo CHECK w angielskiej wersji) w WORKPIECE w widoku geometrii.

Co do drugiego zamocowania przy toczeniu pewne wskazówki znajdziesz tutaj:
https://www.cnc.info.pl/topics103/probl ... t24459.htm
a dokładniej w ostatnim poście: Wysłany: 2010-12-20, 17:26

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NX CAM/Unigraphics”