MAZATOL M2(M-32) transmisja danych

Dyskusje na temat systemu Mazak, Mitsubishi i Mazatrol

Awatar użytkownika

Autor tematu
ArturMAZAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 333
Rejestracja: 23 lis 2009, 16:28
Lokalizacja: Dzierżoniów

MAZATOL M2(M-32) transmisja danych

#1

Post napisał: ArturMAZAK » 21 sty 2011, 17:04

Witam,
szukałem już chyba wszędzie, ale nie znalazłem odpowiedzi.
Od jakiegoś czasu próbuję przesłać wygenerowany program w postaci G-kodów z edgecama na maszyne, jednak beż efektów.
Czy może ktoś już taki problem rozwiązał?
Dodam że frezarka nie posiada opcji ISO, posiadam program CAMWARE jednak nie bardzo potrafię sie nim posługiwać i nie wiem czy jest w nim taka możliwość.


kto pyta-ten nie błądzi.

Tagi:


j.mag
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 06 lis 2009, 23:01
Lokalizacja: polska B

#2

Post napisał: j.mag » 21 sty 2011, 18:25

Nie sadze żeby frezarka nie miała opcji ISO. posiadamy "zabytek' VQC 20 z mazatrolem M2 i ISO jest.
1.Wybierz na maszynie nr nowego programu jakiego nie masz w liście np 9999
2 powinny się ukazać na pasku dolnym dwie opcje Mazatrol a druga EIA/ISO
3 wciskasz EIA/ISO i jak możesz edytować na maszynie program to masz ISO
jak sprawdzisz czy jest ISO to jakoś spróbuje pomóc. Napisz jaka to frezarka
Jeżeli faktycznie nie ma ISO w maszynie a jest tylko mazatrol to nie wiem czy Edgeam wygeneruje kod w tym systemie jeżeli nie to pozostaje pisanie programu przy obrabiarce w mazatrolu

Awatar użytkownika

Autor tematu
ArturMAZAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 333
Rejestracja: 23 lis 2009, 16:28
Lokalizacja: Dzierżoniów

#3

Post napisał: ArturMAZAK » 21 sty 2011, 21:45

Wszystko sprawdzałem i nic...opcji ISO nie ma, czy sa programy które generuja kod z rysunku na mazatrola?
kto pyta-ten nie błądzi.


j.mag
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 06 lis 2009, 23:01
Lokalizacja: polska B

#4

Post napisał: j.mag » 21 sty 2011, 23:21

Dziwne dla mnie ze nie ma ISO. A kod wygenerujesz w Camware. Można tam rysować podobnie jak w AutoCAD lub importować pliki .dxf . Pomocy do programu nie posiadam ale jeżeli programowałeś z reki na maszynie to powinieneś sobie poradzić. jest dość intuicyjny.

Awatar użytkownika

Autor tematu
ArturMAZAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 333
Rejestracja: 23 lis 2009, 16:28
Lokalizacja: Dzierżoniów

#5

Post napisał: ArturMAZAK » 22 sty 2011, 09:37

posiadam Camware, nie mogę go zainstalować na windows 7, czy można to jakoś obejść?
kto pyta-ten nie błądzi.


j.mag
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 06 lis 2009, 23:01
Lokalizacja: polska B

#6

Post napisał: j.mag » 22 sty 2011, 22:08

W poprzedniej firmie gdzie pracowałem program ten chodził na WIN 98. I podobno nadawał się na XP ale nie jestem w stanie powiedzieć czy działał.


mil3k
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 28
Rejestracja: 21 gru 2005, 22:41
Lokalizacja: google

Re: MAZATOL M2(M-32) transmisja danych

#7

Post napisał: mil3k » 25 sty 2011, 00:22

ArturMAZAK pisze:Witam,
szukałem już chyba wszędzie, ale nie znalazłem odpowiedzi.
Od jakiegoś czasu próbuję przesłać wygenerowany program w postaci G-kodów z edgecama na maszyne, jednak beż efektów.
Czy może ktoś już taki problem rozwiązał?
Dodam że frezarka nie posiada opcji ISO, posiadam program CAMWARE jednak nie bardzo potrafię sie nim posługiwać i nie wiem czy jest w nim taka możliwość.
Napisz więcej jaką masz maszynę, bo trudno pomóc nie wiedząc tego. Znam fora na których za tak sformułowaną prośbę o pomoc dostałbyś bana na kilka dni.

Zakładam, że umiesz przesyłać programy Mazatrol. Jeśli nie to napisz to postaram się wytłumaczyć.

Ja mam w warsztacie 4 różne mazaki i dwa fanuki. Wszystko działa pod kontrolą Camware. Camware to stare oprogramowanie (ja mam 4.2.00) i nie daję ręki uciąć, że tumany z Redmond zapewnili kompatybilność W7 i Visty z tak starym oprogramowaniem. Z pakietu Camware najwazniejszy dla ciebie bedzie File Manager. To taka pseudo baza danych do zarzadzania programami.
U mnie stoi na Windzie 2000 i działa ślicznie. Fanuki, Mazatrola M Plus i T Plus mam podłączone do kompa za pomocą kabli szeregowych. Fusion640MT i Matrixa za pomocą sieci ethernet. W Camware jest zdefiniowana każda maszyna pod innym numerem. Nie pamiętam dokładnie co tam jest więcej, na pewno jest zdefinowany protokół transmisji. M i T Plus używają innych protokołów do transmisji programów Mazatrol a innego to ISO. Do transmisji ISO musisz zmienić go na PTP/PTR. W okienku które wyskoczy wybierasz z górnego manu send albo transmit. akceptujesz wyskakujące pytania i na dole w oknie powinno migać "PC ready". Następnie na maszynie wybierasz TAPE I/O / LOAD NC<-TAPE (zamiast CMT I/O / LOAD NC<-CMT), wklepujesz numer programu i START. Powinna migać strzałka transmisji, która znika jak tylko skończy się transmisja. I zrobione masz program na maszynie.

Wysyłając program z maszyny do Camware wybierasz w komputerze receive zamiast transmit, akceptujesz pytania i jak tylko wyskoczy "PC Ready" zasówasz na maszynę. Z data transmit wybierasz TAPE I/O / PUNCH NC->TAPE (zamiast CMD I/O / SAVE NC->CMT). Wklepujesz numer programu który chcesz wysłać i naciskasz START. Strzałka powinna pokazywać animowaną transmisję z lewej do prawej. Jak tylko się skończy to na kompie naciskasz FINISH i jeśli miałeś program pod tym samym numerem to wyskoczy potanie czy go nadpisać (overwrite). Klikasz YES i masz program w kompie.

Camware przechowuje wszystkie programy w podkatalogi USR w swoim głównym katalogu. Każda z maszyn ma własny podkatalog, który kończy się tak samo jak rozszerzenie programów. W moim przypadku jest MPS dla VTC, TPS dla iso i mazatrola z T PLUS, I64 dla Fusion 640MT. Łatwo to rozkminisz jeśli porównasz nazwy projektów i części ze strukturą tych katalogów.

Nie używaj Camware do robienia programów offline. To tylko strata czasu i nerwów. Nie rozumiem jak mogli to tak zje*&^&. Toczenie jeszcze jakoś ujdzie, ale frazownie to mordęga. Nie wiem czemu te pajace po prostu nie zrobili kopii programowania jak na mszynie z wykorzystaniem klawiszy F1-F12.

Pamiętaj, że program z Edgecama nie mże być za wielki, w moim wypadku to max 32kB. A to tyle co nic. Można do maszyny wysyłać program z PC linia po lini. Służy do tego opcja DRIP FEED. Niestety nie można restartować programu z dowolnego miejsca. Przynajmniej ja nigdy nie miałem czasu abu takiej mozliwośći szukać. Ja to obchodzę pisząc makra powtarzających się elementów. Dzięki temu muszę w EC generować mniej kodu.
Załączniki
Dodawanie maszyny Camware.pdf
Krotka instrukcja jak dodac maszyne do Camware File Managera
(110.05 KiB) Pobrany 519 razy
Ostatnio zmieniony 25 sty 2011, 18:05 przez mil3k, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Autor tematu
ArturMAZAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 333
Rejestracja: 23 lis 2009, 16:28
Lokalizacja: Dzierżoniów

#8

Post napisał: ArturMAZAK » 25 sty 2011, 16:11

tak, potrafię przesyłać programy z maszyny na komputer i na odwrót.
Maszyna to stary Mazak VQC 15/40 ze sterowaniem Mazatrol M-2.
Mam jedno zasadnicze pytanie, czy w w/w sterowaniu (bez opcji ISO) a więc tylko tryb konvent, jest możliwość odczytu g-codów wygenerowanych z edgecama.
kto pyta-ten nie błądzi.


mil3k
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 28
Rejestracja: 21 gru 2005, 22:41
Lokalizacja: google

#9

Post napisał: mil3k » 25 sty 2011, 18:21

Zajrzyj do pliku, który dodalem w moim pierwszym poscie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
ArturMAZAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 333
Rejestracja: 23 lis 2009, 16:28
Lokalizacja: Dzierżoniów

#10

Post napisał: ArturMAZAK » 25 sty 2011, 20:21

mil3k wielkie dzięki za pomoc, jutro z rana będe próbował.
kto pyta-ten nie błądzi.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mazak, Mitsubishi, Mazatrol”