Zakup "małego" lasera

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
texo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 30 mar 2007, 22:10
Lokalizacja: świdnica

Zakup "małego" lasera

#1

Post napisał: texo » 18 paź 2009, 23:32

Witam
Chciałbym abyście podzielili się ze mną swoja opinią.

Planuje zakup małego nowego lasera, o dobrym wsparciu technicznym i dość długiej gwarancji. Szacowany budżet ~20k pln.(ew +10k)
Moje wymagania:
-Minimalne wymiary zewnętrzne przy maksymalnym polu pracy (min. format A4)
-Niska waga, musi być mobilny.
-Szacowana moc 30-45 [W]
-Kompaktowy(bez "chińskiego" chłodzenia)


Laser będzie służył głownie do grawerowania, cięcia cienkiego drewna ew. arylu.
Zależy mi na jak najlepszym stosunku cena/jakość... cena/gwarancja niezawodności.

Wstępnie zorientowałem się na rynku, stąd moje propozycje:
-RAYJET (http://www.rayjetlaser.com/pl-PL/rayjet ... laser.aspx)
-TROTEC (http://www.troteclaser.com/pl-PL/Produk ... dy100.aspx)


Proszę o opinie lub inne propozycje, oraz o propozycje odciągu do lasera.
Myślałem o produktach firmy TEKA (dobry stosunek cena/jakość)
(http://www.tekanet.de/)



PS: Nie mam zaufania do zwrotu "MADE IN CHINA"


Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko te zajmujące więcej czasu.

Tagi:


cinematic
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 19 gru 2007, 16:49
Lokalizacja: Wrocław

Zakup "małego" lasera

#2

Post napisał: cinematic » 19 paź 2009, 13:04

Trochę pobieżnie się kolega "zorientował" na rynku.
Żadna z tych maszyn nawet przez chwilę nie leżała w okolicy 20 K pln.
W tym przedziale cenowym może sie zmieścić tylko chińczyk albo polska maszyna z chińskim laserem.
Jak chcesz coś robionego w Polsce to pisz.
[email protected]

A tak przy okazji "zorientował" oznacza dosłownie "ustawił na wschód" "-))
Wojtek


wojtekdgprint
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 25
Rejestracja: 21 paź 2009, 11:59
Lokalizacja: Ostrow Wielkopolski

Re: Zakup "małego" lasera

#3

Post napisał: wojtekdgprint » 21 paź 2009, 12:23

Na wstępie ... Rayjet jest od Troteca :) po prostu firma stworzyła go i promuje z osobna jako laser kompaktowy. Jestem jego posiadaczem, oczywiście ktoś pewnie powie, że każdy swoje chwali, ale do decyzji zakupu trzeba niestety dojrzeć - ja podchodziłem przez pół roku i nie żałuje. Soft jest bardzo przyjazny wręcz rewelacyjnie przyjazny i prosty. W dodatku bardzo mily dla oka, ale to już nieistotne. Mogę udostępnić screenshoty. Najważniejsza jest żywotność i wydajność. A na żywotność co wpływa? Oczywiście materiał z jakiego wykonane są podzespoły maszyny. Zasilacz, cała elektronika + tuba tutaj masz synrada i o długość pracy nie musisz się martwić. Nie idź w chińczyka, jeśli nie jesteś w temacie - dużo osób / dystrybutorów przedstawicieli będzie Ci go doradzać, a tak naprawdę to jeden wielki syf. Tu masz pewne 24 miesiące gwarancji nawet pomoc po okresie pogwarancyjnym + pełne wsparcie techniczne z ich strony. Pamiętaj że trodat/trotec nie jest dystrybutorem tylko oficjalnym oddziałem czyli gdyby coś tam się stało, to zawsze masz ich na miejscu z zamiennikami. Masz 30K. Jedno jest pewne zabraknie z min. 10k Dać Ci namiar do działu technologii laserowej w trodacie? Porozmawiasz sobie z nimi i myślę, że jakoś się dogadasz.

Rożnice między chinczykiem a troteciem?
to tak jakby porownac triluxa z panasoniciem

I panowie dystrybutorzy chinskich maszyn z calym szacunkiem.... tylko nie piszcie że Wasz sprzęt działa jak maszyny troteca :) za jakość się płaci... a lepiej zapłacić więcej niż sie potem wiadomo co...:)

A co do wyciągu wystarczy WK150 dospela za 300 zł :)


modyo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 127
Rejestracja: 21 wrz 2008, 11:01
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: modyo » 22 paź 2009, 13:47

dziwne

użytkownik wojtekdgprint dołaczył do forum wczoraj
i od razu twierdzi że wszystko inne to syf
a to co on poleca jest COOL

jakos mi tu śmierdzi reklamą
jadną z korzyści efektu cieplarnianego jest fakt że ludzkośc będzie mogła wyprodukować więcej laserów CO2


wojtekdgprint
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 25
Rejestracja: 21 paź 2009, 11:59
Lokalizacja: Ostrow Wielkopolski

#5

Post napisał: wojtekdgprint » 22 paź 2009, 17:52

modyo pisze:dziwne

użytkownik wojtekdgprint dołaczył do forum wczoraj
i od razu twierdzi że wszystko inne to syf
a to co on poleca jest COOL

jakos mi tu śmierdzi reklamą
Forum obserwuje proszę ja Ciebie od roku... a co do wydajności i żywotności raczej powinieneś się ze mną zgodzić ... to co najlepsze kosztuje, powiedz mi co ma takiego chińczyk fajnego poza ceną niższą? Reklamą to się zajmuję na co dzień bo prowadzę działalność poligraficzną :) to raczej Pan reklamuje produkt niszowy... który notabene sprawia same problemy.... może nie z początku ale po czasie.... NA PEWNO

Dodam jeszcze, że muszą powstawać tanie alternatywy, ale z życia sam Pan wie, że to co tanie długo nie podziała, mogę tutaj podać wiele przykładów... tylko proszę napisać od czego zacząć :) elektronika - tranzystory? kondensatory?:) AGD? RTV?:) PC? z wykształcenia jestem elektronikiem + informatyka, a niegdyś programowalem w asm na mikrokontrolerach 8051 i szesnastobitowcach x86. Moje pytanie do Pana w związku z tym czy kupi Pan tanią alternatywę odtwarzacza DVD z marketu żeby zaoszczedzic? Czy jakiegoś soniacza lub toshibe ? Nie chcę się wymądrzać bo wiem jakie są realia, nie każdy ma środki bo czasy są jakie są ale przy działalności i takich pieniądzach lepiej zapłacić więcej od razu niż później przepłacać 2x. Niech mi Pan pokaże ładniejszy interfejs kompaktowego lasera... proszę nie zwracać na kolor żółty to transparentna przestrzen...

PozdrawiamObrazek


Autor tematu
texo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 30 mar 2007, 22:10
Lokalizacja: świdnica

#6

Post napisał: texo » 23 paź 2009, 13:43

Oj zawrzało, a myślałem, że temat umarł.

Rozmawiałem z dystrybutorem Trotec'a i udostępnił mi pełna ofertę urządzeń(wraz z cenami). Ceny niestety trochę mnie zaskoczyły, ale wiem na czym stoję.
Miałem okazję pracować z urządzeniami Trotec'a. Mają bardzo ciekawe ma oprogramowanie "Job Control", które wskazuje aktualnie położenie karetki lasera.

Zaciekawiły mnie też lasery firmy UNIVERSAL seria VLS (VersaLaser Series), może ktoś z forumowiczów miał okazje pracować z tym sprzętem? Jaki pracuje się w programach dedykowanych?
VERSALASER


A co do odciągów to myślę, że zostanę przy TEKA, bo jest tańsza niż oferowane opcjonalne dedykowane wyposażenie.

PS:
wojtekdgprint dzięki za screen'y swoją drogą widziałem na YT możliwości RAYJET'a, ale niestety w większości reklamowe.

Jakie są szacunkowe koszta utrzymania lasera? Poza dość znacznym kosztem zakupu?
Chodzi mi głównie o żywotność mechanizmów, soczewek i zwierciadła(najczęściej chyba są uszkadzane mechanicznie)
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko te zajmujące więcej czasu.


wojtekdgprint
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 25
Rejestracja: 21 paź 2009, 11:59
Lokalizacja: Ostrow Wielkopolski

#7

Post napisał: wojtekdgprint » 24 paź 2009, 13:00

texo pisze:Oj zawrzało, a myślałem, że temat umarł.

Rozmawiałem z dystrybutorem Trotec'a i udostępnił mi pełna ofertę urządzeń(wraz z cenami). Ceny niestety trochę mnie zaskoczyły, ale wiem na czym stoję.
Miałem okazję pracować z urządzeniami Trotec'a. Mają bardzo ciekawe ma oprogramowanie "Job Control", które wskazuje aktualnie położenie karetki lasera.

Zaciekawiły mnie też lasery firmy UNIVERSAL seria VLS (VersaLaser Series), może ktoś z forumowiczów miał okazje pracować z tym sprzętem? Jaki pracuje się w programach dedykowanych?
VERSALASER


A co do odciągów to myślę, że zostanę przy TEKA, bo jest tańsza niż oferowane opcjonalne dedykowane wyposażenie.

PS:
wojtekdgprint dzięki za screen'y swoją drogą widziałem na YT możliwości RAYJET'a, ale niestety w większości reklamowe.

Jakie są szacunkowe koszta utrzymania lasera? Poza dość znacznym kosztem zakupu?
Chodzi mi głównie o żywotność mechanizmów, soczewek i zwierciadła(najczęściej chyba są uszkadzane mechanicznie)
cześć

na YouTube znajdziesz też inne filmiki, między innymi usera gizmo jeśli się nie mylę gość z meksyku ale robi fenomenalne rzeczy. Dodatkowy koszt utrzymania lasera to prąd jak dbasz o sprzęt :) w moim przypadku było to nieodczuwalne, chodzi pod 220V ale wiadomo że moc jest zależna od obciążenia. 700W to maksymalny pobór mocy rayjeta z tubą 30 W ale wiadomo że moc jest zależna od obciążenia, więc musisz uśrednić całą pracę to wyjdzie jakieś 400W. Jeśli grawerujesz z mocą 10% i szybkością 100% to wiadomo że w tym cyklu nie odda 700W. W trybie idle (bez pracy) to utrzymanie elektroniki i wiatraków na tubie...
Co do optyki dość istotna sprawa, trzeba dbać o soczewkę i nie doprowadzić do tego by zmatowiała, a matowieje jeśli znajduje się na niej spora ilość pyłu. Także jeśli grawerujesz dużo to na koniec dnia warto ją sprawdzic. Mechanizmy w rayjetcie nie do zdarcia, im bardziej dbasz tym przedłużasz żywotność maszyny. Mój jest katowany po 10 godzin dziennie. Do zestawu otrzymałem bibułki, płyn do soczewki solidne imbusy + standardowe klucze + płyty z instrukcją i softem. Najlepsze co mi się podoba w trotecu, to że o poprawkach w działaniu maszyny mają wpływ klienci, tak też dzięki Twoim uwagom pojawia się np. nowy
firmware lub soft. Odnośnie job control jak widziałem go w akcji to o mało co nie dostałem orgazmu :) Mam już rayjeta pół roku i na razie nic w niego nie władowałem poza wyciągiem dospela... za 300 zł ... no i nie muszę ładować bo sprzęt na gwarancji jeszcze przez 18 miesięcy. Miałem dylemat między C180, uls, zingiem i rayjetem. Wybrałem wiadomo co. Będę miał chwilkę to nagram Ci jakieś filmiki... a jak coś to zagadaj na gadu lub podaj swoj nr - moj to 1308825,

aha i moje doświadczenia z dystrybutorami. Graw... co :)? wiadoMo :) wciskają to co mają na stanie, mowa o laserach gcc. Wiedza na temat laserów ogranicza się do softu. epilog i lasermedia, panowie w ogole nie potraktowali mnie poważnie na targach, prosilem o telefon w sprawie zinga bo bylem zdecydowany - zero odzewu. Lasery.pl - są ok, ale o próbki na materiały grawerskie prosiłem się prawie miesiąc... jak przejrzałem na oczy (wcześniej traktowałem troteca jako obszar poza zasięgiem $) ale gdy wyszli z niecodziennym rozwiązaniem... jako klient nigdy nie bylem tak potraktowany - czułem się jak w niebie. Także próbuj i Ty... bo warto. I jak patrzę w przyszłość... dopoki zyje i dopoki trzymam swoja dzialalnosc trzymam się troteca.


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#8

Post napisał: dasza77 » 27 paź 2009, 12:34

A ja polecasm dla kolegi texo właśnie chińczyka.
Sam kupiłem takiego przed dwoma laty gdy kurs dolara był niski.
Obecnie również dolar nisko stoi wobec złotówki więc opłaca się kupować w Chinach.
Ale powiem krótko , że jestem bardzo zadowolony.
Skład zestawu za 16000 zł to :
Za wszystko zapłaciłem ok. 16000zł
Laser 1200x800 moc 100W
Zapasowa tuba 100 W
Zapasowe soczewki 2cale i chyba 5 cali x 2szt.
Zapasowe mocowanie soczewek x 2szt.
wentylatory wyciągowe x 2 szt
Stacja schładzania wody obiegowej 1 szt
Przystawka do grawerki na okrógło 1 szt.
Osprzęt do cięcia tekstyliów 1 szt.

Wszystko pracuje OK
Zawsze trzeba przed zakupem się zastamowić do czego sprzęt ma służyć , aby nie było przerostu formy nad treścią.

[ Dodano: 2009-10-27, 12:36 ]
Dodam , że obecnie zastanawiam się czy aby nie ściągnąć następnego laserka.


wojtekdgprint
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 25
Rejestracja: 21 paź 2009, 11:59
Lokalizacja: Ostrow Wielkopolski

#9

Post napisał: wojtekdgprint » 05 lis 2009, 20:11

dasza77 pisze:A ja polecasm dla kolegi texo właśnie chińczyka.
Sam kupiłem takiego przed dwoma laty gdy kurs dolara był niski.
Obecnie również dolar nisko stoi wobec złotówki więc opłaca się kupować w Chinach.
Ale powiem krótko , że jestem bardzo zadowolony.
Skład zestawu za 16000 zł to :
Za wszystko zapłaciłem ok. 16000zł
Laser 1200x800 moc 100W
Zapasowa tuba 100 W
Zapasowe soczewki 2cale i chyba 5 cali x 2szt.
Zapasowe mocowanie soczewek x 2szt.
wentylatory wyciągowe x 2 szt
Stacja schładzania wody obiegowej 1 szt
Przystawka do grawerki na okrógło 1 szt.
Osprzęt do cięcia tekstyliów 1 szt.

Wszystko pracuje OK
Zawsze trzeba przed zakupem się zastamowić do czego sprzęt ma służyć , aby nie było przerostu formy nad treścią.

[ Dodano: 2009-10-27, 12:36 ]
Dodam , że obecnie zastanawiam się czy aby nie ściągnąć następnego laserka.
WOW :) a teraz powiedz jak z serwisem jak Ci siadzie elektronika itp. jak z softem? jakie masz silniki? Co z tego ze 100W skoro kiepska optyka i tuba szklana ktora starczy na 1000 godzin max? z jaką maks predkoscia mozesz grawerowac...? lub ciac... czekamy na odpowiedz:) pochwal sie jakoscia grawerki bitmap na wylewanej pleksie...

P.S. I proszę Was nie wciskajcie ludziom kiczu... i nie narazajcie ich na straty finansowe, polecając chinole, kurde czy Wy w ogóle zwracacie uwagę na to z jakich materiałów wykonane są podzespoły i jak to wpływa na żywotność? kupujesz tansze zawsze przeplacisz z 3 razy... a ile nerwow na tym sie straci? przyklad buty z targu a markowe... w markowych chodze 3 lata a w chinolach 3 miesiace... ale kazdy ma swoj rozum...


madi
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 09 maja 2008, 12:15
Lokalizacja: Wrocław

#10

Post napisał: madi » 05 lis 2009, 21:29

wojtekdgprint - każdy ma inne priorytety, inne mozliwości finansowe i inne potrzeby.
Masz oczywiście sporo racji, ale sam przyjmujesz postawę, że to co Twoje jest najlepsze.
Osobiście przez prawie rok pracowalam na chińczyku, a od pona roku na dwoch Trotecach - jeden typowo do grawerowania drugi głównie do cięcia (bo graweruje strasznie wolno ze względu na wielkość głowicy ).
Na jednym dobrze sie graweruje na drugim dobrze i szybko się tnie.
Mając porównanie mogę potwierdzić, że serwis w chinczykach jest tragiczny (jakaś firma z Krakowa), tuby maja różną żywotność, jedna wytrzyma nawet rok (normalnej codziennj pracy produkcyjnej), a inna wcale nie zadziała lub podziała 3 godziny, a wymienić trzeba samemu.
Wykonanie mało estetyczne, a soft średnio przyjazny, ale do opanowania.
Trotec oferuje przyjazny dla oka sprzęt, jest przyjemniejszy w obsłudze, a JobControl jest banalny, serwis fakt - jak dzwonie to zawsze starają się odpowiedzieć na nurtujące pytania, ale zwykle są one zbyt trudne ;)
Co do jakości cięcia czy grawerowania to już nie mogę powiedzieć żeby jakość znacząco różniła się od chińczyka - kwestia doboru parametrów i poznania sprzętu. Grawer w chinczyku, nie zawsze był idealny, ale poprawny.
Moje zdanie jest takie, masz dużo funduszy to nie ma co oszczędzać, ale jeśli nie zależy Ci na wygodzie pracy, masz troche sprytu i wiedzy technicznej (żeby samemu np. wymienic tubę),a laser będzie słuzył głównie do cięcia... to po co przepłacać, a jak ktoś jest obrotny, to zakup chińczyka zwróci się już przy pierwszym wiekszym zleceniu.
Tak więc podsumowujęć osobiście wybrałabym LaserPro :razz: - nie miałam przyjemności korzystać w codziennej pracy, ale mogę powiedzieć że jakść wykonania podobna jak w Trotecu a cena sporo niższa.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”