Wykrawarka do stali ocynkowanej z powlaka PVC

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
zdzislawes
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 33
Rejestracja: 12 gru 2008, 10:19
Lokalizacja: Killarney

Wykrawarka do stali ocynkowanej z powlaka PVC

#1

Post napisał: zdzislawes » 17 sie 2016, 16:38

Witam,

Ma ktos doswiadczenie w cieciu stali ocynkowanej i pokrytej jednostronnie powloka PCV? grubosc arkuszy 0.7 mm, 0.9 mm. Blache dostarcza nam Lampre, to taka "dachowa" blacha.
Obecnie wycinamy na Trumpfach R500 a chcemy kupic laser. problem jest tego typu, ze po paru testach wychodzi na to ze nieda rady ciac laserem. Powloka sie topi i wyglada ochydnie.

Prosze o komentarze.

Zdzislaw



Tagi:


pop9
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 379
Rejestracja: 13 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: ...

#2

Post napisał: pop9 » 17 sie 2016, 17:29

A tniecie azotem czy tlenem i na jakich laserach robiliście testy CO2 czy fiber?


Autor tematu
zdzislawes
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 33
Rejestracja: 12 gru 2008, 10:19
Lokalizacja: Killarney

#3

Post napisał: zdzislawes » 18 sie 2016, 09:36

A tego to nie wiem:(
Szefostwo stwierdzilo, ze nie jestem im potrzebny na tym etapie a teraz mysla jak to rozwiazac i sie mnie pytaja.
Sorki za brak polskich znakow ale nie wiem dlaczego nie moge ich wlaczyc.

W miedzyczsie poczytalem troche starszych postow na ten temat i wychodzi, ze laser, plasma czy woda nie bardzo wchodzi w gre.
W zbyt wysokich temperaturach cynk sie gotuje, plasma sie nie oplaca do cienkich blach a woda to droga inwestycja i trzeba suszyc blache po cieciu bo inaczej biala biala rdza.
Ale to moze juz byc nieaktualne i sa odpowiednie metody?

Awatar użytkownika

robal43
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 811
Rejestracja: 05 cze 2007, 11:49
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#4

Post napisał: robal43 » 18 sie 2016, 10:13

zdzislawes, kolego ja tnę plazmą tony blach miesięcznie :) !! 0.7 mm ocynk !! gorzej z PCV :/
Plotery plazmowe..
---CR Electronic
---Tormec (burny2.5)
---Stigal Dynamic
--- ajan plazma
Programy CAD/CAM :
-Lantek Expert
-Plazma 2 Vers. 2.40
-Wrykrys


Autor tematu
zdzislawes
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 33
Rejestracja: 12 gru 2008, 10:19
Lokalizacja: Killarney

#5

Post napisał: zdzislawes » 18 sie 2016, 10:31

Robal, ok. Ja tez o tonach pisze i setkach czesci miesiecznie bo produkcja seryjna;) Tej informacji nie podalem na poczatku. Moja wina.

Problem sie zaczyna gdy szefostwo chce "usprawnic" technologie i zastapic Trumpfy R500 z automatycznym zaladunkiem i rozladunkiem czyms nowym, szybszym, bardziej dokladnym i nie zostawiajacym gradu czy ostrych krawedzi:)
Z laserami pracowalem ale tylko z weglowka i nierdzewka. Nie mam doswiadczenia z cieciem laserem blachy ocynkowanej elektrolitycznie lub plomieniiowa oraz z cieciem jakiejkolwiek blachy plazma.

A teraz poprosze o konstruktywna krytyke;)


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

#6

Post napisał: GumiRobot » 18 sie 2016, 10:38

Cięcie termiczne czegokolwiek zawierającego PCV to jest chory pomysł.
PCV podgrzane do temperatury przekraczającej 180stC rozkłada się z wydzieleniem Cl2, HCl (chlor,chlorowodór) a przy spalaniu wydziela fosgen (gaz bojowy).
Nauka chemii leży nie tylko w Polsce.


Autor tematu
zdzislawes
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 33
Rejestracja: 12 gru 2008, 10:19
Lokalizacja: Killarney

#7

Post napisał: zdzislawes » 18 sie 2016, 11:16

Dzieki za podpowiedz GumiRobot.

Cos tam pamietam jeszcze z chemii ale to byla pamieciowka typu: metal, etan, propan, butan, itd. a nie nauka chemiii:(
Takie czasy i taka szkola.
I nie sadze aby do tej pory w tym temacie nastapil postep. Nawiasem mowiac tak samo jest a jezykami obcymi.

Pozwolilem sobie jednak troche poczytac na ten temat i nawet na tym forum odbywa sie dyskusja na temat ciecia PCV i nnych poliweglanow.
I okazuje sie, ze ludziska tna ten plastik az chuczy. Doczytalem troche na temat wydzielania chlorkow i chlorowodoru i cos tam o max 1ppm na 8 godzin pracy operatora.
Czyli szkodliwe to jest, tak jak i ciecie blachy ocynkowanej - bede o tym pamietal i zwroce na to uwage szefostwu.

Dodam ze powloka na mojej blasze to max 35 mikronow wiec wiele szkodliwych gazow nie powstanie a te co powstana zostana jak sadze wydmuchane ze stolu i wyciagiem przez filtry wyrzucone na zewnatrz hali.

Czekam z nadzieja na kogos z doswiadczeniem w tym temacie:)
Na inne komentarze tez;)


malzyk
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 25
Rejestracja: 13 lis 2011, 15:55
Lokalizacja: Opolskie

#8

Post napisał: malzyk » 19 sie 2016, 17:48

Pomimo ze na laserach znam sie srednio, to moge powiedziec jedno - szkoda ze to nie wybijarka rewolwerowa. Walimy ocynk az chuczy, tonami, pcv nie zrobi zadnej roznicy przy wbijaniu. Wystarcza matryce .2, a nawet .15 i mozna walic 24/7, co kilka dni przejrzec wykonczenie i ostrosc narzedzi, i jechac dalej. Wybijalismy plastik ( nie pamietam dokladnie jaki ) walimy rowniez stal pokryta ala pcv, jednak bardzo cienka warstwa. Z niczym nie ma problemu, a stal pokryta pcv jest grubosci identycznej z twoja. Wystarcza ''korki'' 0.2 i mozna rzezbic bez konca.


V-TEC
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 27 sie 2016, 21:09
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

#9

Post napisał: V-TEC » 01 wrz 2016, 20:50

Witam wszystkich,
Jeden z naszych klientów tnie blachy powlekane bez problemu na naszym rozwiązaniu LinaCUT ale z Coila, więc jeśli tego typu rozwiązania stosujecie u siebie w firmie, to zachęcam do kontaktu.
Testy cięcia na naszych rozwiązaniach jak najbardziej możliwe.
Więcej tutaj: http://v-tec.pl/szczegoly-produktu/ciec ... gu-blachy/
Używamy źródeł Fiber dostarczanych przez IPG lub Rofin. Ale tak jak wspomniałem, tylko z kręgu blachy.
W razie pytań, jestem do dyspozycji, pozdrawiam!
Przemysław

[ Dodano: 2016-09-01, 20:54 ]
Jeśli będziecie chcieli przejść kiedyś z formatki na blachy z kręgu, to zapraszam do nas. Mamy wykrawarki rewolwerowe z początkiem w kręgu blachy. Oczywiście posiadamy też wersje Combo, czyli połączenie wykrawarki z kręgiem stalowym. Znajdziesz nas tutaj: www.v-tec.pl, ale więcej o tych rozwiązaniach np. tutaj: http://v-tec.pl/nowosc-na-polskim-rynku ... my-dimeco/ a samo Combo też gdzieś albo w atualnościach, albo w samej ofercie. Zapraszamy!


nicek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 422
Rejestracja: 06 kwie 2011, 23:00
Lokalizacja: Polska

#10

Post napisał: nicek » 01 wrz 2016, 22:46

Fajne rozwiązanie ale dlaczego ten laser jest tak żałośnie powolny.
Nie chcę przesadzić ale u nas te detale spokojnie bym wyciął 3 razy szybciej.
Cała zaleta rozwijania jest przyćmiona tymi flegmatycznymi ruchami.

W sprawie cięcia blachy ocynkowanej pokrytej cienkim PVC to nie ma żadnego problemu.
Laser fiber w azocie tnie to bez problemu. Nawet samym powietrzem można to ciąć ale krawędź jest trochę przyczerniona. Nawet blachę pokrywaną lakierem z której robimy oprawy oświetleniowe tniemy laserem fiber w azocie. Ale koniecznie w azocie bo w tlenie to jest kupa dymu i smrodu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”