Ustawienia wyjściowe plotera laserowego U MNIE TAKIE

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
ew24pl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 31 sie 2014, 18:20
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Ustawienia wyjściowe plotera laserowego U MNIE TAKIE

#1

Post napisał: ew24pl » 10 wrz 2014, 18:13

Witajcie!

Po pierwsze chciałem się przywitać - jestem nowy na forum z racji niedawnego poszerzenia swoich "zabawek" o ploter laserowy CO2.

Mój egzemplarz to:
- jako baza Sybil PRO 3050 (stół roboczy 50x30 cm)
- normalnie szły tam tuby 40W, ale mój egzemplarz był uszkodzony i przy wymianie luster, soczewki i tuby wybrałem większą tubę 60W
- nie mam coolera/chillera/chłodnicy (jak zwał tak zwał) - zbiornik 40 litrów i termometr, pompka, wyciąg

Jako nowicjusz w zakresie cięcia i grawerowania laserowego mam problem ze znalezieniem przynajmniej orientacyjnych wyjściowych ustawień. Myślę, że nie jestem odosobniony w tym problemie.

Uważam, że nic nikomu nie ubędzie jeśli każdy użytkownik podzieli się wiedzą (po to jest forum) w następującym zakresie:
- moc tuby jaką ma w swoim laserze CO2
- materiał / ustawienia cięcia / ustawienia grawerowania (im więcej materiałów tym lepiej) czyli prędkość i moc


Oczywiście wiem, że zaraz mnóstwo osób napisze, że każda maszyna ma inne ustawienia (i pewnie będą mieli racje), ale chodzi o pewne wyjściowe ustawienia pozwalające od czegoś zacząć zanim ja (i inni nowicjusze) zmarnujemy po kilka metrów kwadratowych materiału.

Kolejni spece typu "wiem, ale nie powiem" napiszą pewnie, że są różne softy (tak, są), ale podejdźmy do tematu pragmatycznie - prędkość i moc nie zależą od softu. Jak ktoś napisze, że na tubie 80W tnie plexiglass 10mm z prędkością 50 mm/s i mocą 90% to jasne jest dla kogoś kto ma 40W, że tego nie zrobi u siebie.

Nie chodzi mi o jakieś prawdy objawione, że MUSI być tak i tak, ale o Waszą praktykę ("u mnie na tubie 60W przecinam gumę na prędkości X przy mocy Y"). Mam nadzieję, że w ten sposób zbierzemy w jednym miejscu podpowiedzi, które się mogą przydać każdemu, a sam wątek zostanie przyklejony na górze działu.

Ze swojej strony chciałem powiedzieć, że jutro (11.09.2014) jadę na targi (EXPO XXI Warszawa) a 19.09.2014 r. na Akademię Lasera Colop w Piekarach Śląskich i po tych dwóch wyjazdach postaram się podać to czego się dowiedziałem.


www.ew24.pl - zapraszam!

Tagi:


Autor tematu
ew24pl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 31 sie 2014, 18:20
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#2

Post napisał: ew24pl » 12 wrz 2014, 17:22

Po targach wiem ciut więcej, ale myślę, że dopiero po szkoleniu (Akademia Lasera Colop) będę mógł coś więcej napisać.

Póki co mam takie wyjściowe orientacyjne ustawienia do grawerowania laminatu tubą 60W w "chińczyku": prędkość 600 / moc 25% (tak, wiem, zależy od maszyny, tuby, producenta laminatu, ale zawsze to jakiś początek zamiast np. zaczynać z prędkością 200 i mocą 70% ;) )

Jeszcze mam dostać od pana z Laser Media tabelę dla materiałów do używania w markowych laserach EPILOG, co oczywiście nie będzie się przekładało 1:1 na "chińczyka", ale jakieś wartości wyjściowe do testów będą. Jak dostanę to zamieszczę.
www.ew24.pl - zapraszam!

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#3

Post napisał: pitsa » 12 wrz 2014, 18:36

ew24pl pisze:grawerowania laminatu tubą 60W w "chińczyku": prędkość 600 / moc 25%
No i taka informacja wystarczy bo możesz przygotować sobie różne próbne grawerowania do wybadania efektów w danym materiale. Czasem można też "dalej" poza ogniskową objąć paleniem większy obszar. Zależy jaki efekt chce się osiągnąć. Kto nie eksperymentuje ten nie wyczuje maszyny. :-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

mumin
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 577
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:44
Lokalizacja: śląsk

#4

Post napisał: mumin » 12 wrz 2014, 19:36

ew24pl pisze:Po targach wiem ciut więcej, ale myślę, że dopiero po szkoleniu (Akademia Lasera Colop) będę mógł coś więcej napisać.
Dowiesz się tylko jak sprawdzić z jaką mocą i prędkością powinieneś obrabiać rózne materiały gotowca niestety nie dostaniesz. Fajne szkolenie ale jak coś już wiesz o obróbce laserowej to niestety nic odkrywczego się nie dowiesz. Mnie najbardziej podobało się szkolenie o biznesie reklamie itp w tej branży.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”