Tryb Gradeengrave w lasercut 5.3

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
micz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 25 paź 2009, 17:54
Lokalizacja: Bydgoszcz

Tryb Gradeengrave w lasercut 5.3

#1

Post napisał: micz » 29 paź 2009, 16:19

Mam pytanie do tego trybu czy on graweruje wg skali szarości?? bo ja mam z nim problem gdy wrzucam bitmapę to podaje, że maksymalnie bitmapa może być dwu bitowa, ale przecież nie ma takich bitmap chyba, że twórcom coś się pomyliło i chodzi o 2 kolory, a nie bity.

Gdy wrzuciłem obrazek czarno-biały to zadziałało, tylko zaskoczyło mnie to, że graweruje to co białe a nie czarne, ale zawsze można kolory odwrócić. I dzięki zastosowaniu halftone efekt na drewnie jest naprawdę świetny.



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tryb Gradeengrave w lasercut 5.3

#2

Post napisał: Piotr Rakowski » 29 paź 2009, 20:30

micz pisze:Mam pytanie do tego trybu czy on graweruje wg skali szarości?? bo ja mam z nim problem gdy wrzucam bitmapę to podaje, że maksymalnie bitmapa może być dwu bitowa, ale przecież nie ma takich bitmap chyba, że twórcom coś się pomyliło i chodzi o 2 kolory, a nie bity.
Nic się twórcom nie pomyliło. Obraz czarno-biały ma zapis dwubitowy. Tryb Grade Engrave jest trybem grawerowania, w którym uzyskujemy rodzaj reliefu, dzięki innemu "przydziałowi" mocy do grawerowania bieli, a innemu czerni. Zwykłe ustawienie to 80%/30% - ale przecież można je zmienić, np. na 30%/80% - wtedy nie będziesz musiał odwracać kolorów. A zwiększenie głębi uzyskasz np. 20%/90%. Zmniejszenie oczywiście np. 40%/60%.
micz pisze: Gdy wrzuciłem obrazek czarno-biały to zadziałało, tylko zaskoczyło mnie to, że graweruje to co białe a nie czarne, ale zawsze można kolory odwrócić. I dzięki zastosowaniu halftone efekt na drewnie jest naprawdę świetny.
I dodatkowo popracuj nad różnymi wersjami generowania półtonów. Dają różne efekty na różnych materiałach. Metod tzw. ditheringu (tzw. rozpraszania błędu) jest kilka. Najciekawsze algorytmy to: Floyd-Steinberg, Stucky, Burkes. W folotlitografii natomiast najlczęściej stosuje się algorytm Jarvisa (czasem zwany filterm) - dostępny np. w Corel PhotoPaint. Daje świetny efekt w przypadku grawerowania twarzy.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
micz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 25 paź 2009, 17:54
Lokalizacja: Bydgoszcz

#3

Post napisał: micz » 30 paź 2009, 19:21

No właśnie to jest błąd, nie ma obrazu 2 bitowego, za pomocą 2 bitów można przechować 4 kolory, do czerni i bieli starczy 1 bit, np. 1 dla białego 0 dla czerwonego.

Dzięki za informacje o tych algorytmach. Robiłem już próby na szkle i drewnie i wychodzi super.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 31 paź 2009, 05:43

Opowiadasz. Nie chodzi przecież o 2 bity na kolor, a o ilość informacji. Jeśli nie miał byś bitu, to nie byłoby informacji.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
micz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 25 paź 2009, 17:54
Lokalizacja: Bydgoszcz

#5

Post napisał: micz » 31 paź 2009, 12:25

No chyba, że w ten sposób rozumiane 2 bity. Ja rozumowałem po informatycznemu :). Nawet w photopaincie obraz czarno-biały jest 1 bitowy. Jeden bit to dwa stany 0 albo 1, czyli czarny i biały. Przy 2 bitach mieli byśmy 4 możliwości: 00, 01,10 i 11. A komputer posługuje się zapisem binarnym :).


jarbia
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 371
Rejestracja: 22 sie 2012, 13:21
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#6

Post napisał: jarbia » 15 maja 2013, 20:32

Piotr Rakowski pisze:Tryb Grade Engrave jest trybem grawerowania, w którym uzyskujemy rodzaj reliefu, dzięki innemu "przydziałowi" mocy do grawerowania bieli, a innemu czerni. Zwykłe ustawienie to 80%/30% - ale przecież można je zmienić, np. na 30%/80% - wtedy nie będziesz musiał odwracać kolorów

Wiem ,że temat stary ,ale nie dla mnie .U mnie ten tryb działa trochę inaczej - odwrotny przydział mocy nic nie zmienia .Na dodatek obiekt musi być grafiką 1-bitową.Nie przyjmuje grafiki w skali szarości.Teraz nadaje się co najwyżej do pieczątek.
Da się jakoś zrobić aby przyjmował grafikę w skali szarości ?

pozdr.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”