TruTops

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Jarhell
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 07 lis 2013, 09:14
Lokalizacja: internet

TruTops

#1

Post napisał: Jarhell » 07 lis 2013, 09:21

Witam,
Chciałbym zrobić w Topsie tak by nie odparowywało mi całego detalu tylko część np. same otwory i po tym cięcie tych otworów, a resztę detalu(obrysu) cięło bez odparowania. Chodzi mi o materiał kwaśny z folią.

Wersja programu 8.1
Jest taka możliwość w programie?

Pozdrawiam,



Tagi:

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#2

Post napisał: Bri » 07 lis 2013, 17:55

Zapytam wpierw "po co?" Czy podczas cięcia otworów rąbią się "bąble" z folii (wdmuchuje się gaz pod folię)? W takiej sytuacji kontu zewnętrzny też jest podatny na takie ryzyko.

Ale ok. Prosty sposób to zlecić to operatorowi by włączał i wyłączał odparowanie na maszynie. Wiem - wredne.

Troszkę trudniejszy - zrobić dwa programy, na jednym idą z odparowaniem tylko wszystkie interesujące cię otwory, na drugim wszystko to co ma być cięte bez odparowania.

Teraz teoria:

Kolejny sposób to zrobić pliki geo tak by dookoła otworów był taki sam obrys w kolorze żółtym (ja wiem że to grawer), odsunięty o kilka setek - na maszynie operator musi przestawić tabele dotyczące grawerowania by zrobić oszukane odparowanie, moc, wysokość te sprawy.

Sposób niepewny - ustawić różne reguły dla różnych konturów - wybierasz regułę z tabeli, klikasz start przetwarza ci arkusz. Usuwasz kontury (tak jak w wersji dla dwóch programów), ale wybierasz potem drugą regułę i klikasz by utworzył obróbkę pozostałych (wcześniej usuniętych) - to może nie zadziałać, mogą być błędy na maszynie. We wcześniejszych Topsach i Trutopsach chyba była taka opcja.

Sposób kodera - stworzyć własną regułę gdzie mały albo średni mają odparowanie a duży nie. Poustawiać kontury na detalach.

Ostatni pomysł - gdy już generujesz kod w tym oknie dialogowym w którym podajesz firmę, nazwe programu, i programistę na drugiej lub trzeciej karcie jest typ odparowania - zrób program bez odparowania a tam wybierz "okrąg" (zamiast "zgodnie z programem"), możliwe że zadziała - nie próbowałem.

Sugeruje wersję z dwoma programami. Nie ma co sobie utrudniać życia.

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


arbooz
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 33
Rejestracja: 01 lis 2013, 21:46
Lokalizacja: Zachód

#3

Post napisał: arbooz » 07 lis 2013, 23:12

Wersja dla ambitnych:
Zdefiniuj zmienną INT KOLEJNOSC i nadaj jej wartość 0
Zdefiniuj zmienne WPALENIE i OBROBKA
w TC_LASER_ON wpisz metodę cięcia, i wpalenia jako zmienne, potem po nagłówku definiujesz te zmienne pod odparowanie wstawiasz marker np CIECIE: i dodaj do KOLEJNOSC+1, po skończeniu odparowania zmienne WPALENIE i OBROBKA zmień na wartości dla cięcia a potem
IF KOLEJNOSC==1
GOTOB CIECIE
ENDIF

a dalej już lecisz do końca

Zadziała to tak, odparuje, wróci na początek, wytnie i poleci dalej bo KOLEJNOSC będzie równa 2.

Kto powiedział że program cnc musi być liniowy?
Możesz też zrobić to podprogramem.
arbooz
All got experience, less got lesson


adrpak
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2013, 04:05
Lokalizacja: UK/Accrington

#4

Post napisał: adrpak » 11 gru 2013, 19:21

Witam , ja takie programy na aluminum z fola jak robilem i mi buble sie pompowaly to robilem sobie szablon symbolu "+" wielkosci srednicy otworów nastepnie zapisywalem go w kolorze żółtym czyli grawerki i taki szablon dawalem na kazdy otwór, a efekt jest taki ze laser robi grawerke w otworze nacinajac folie i wycinajac sam otwór buble sie nie tworza :))

Sama grawerka zajmuje podobnie czasu jak odpoarowanie, co na maszynie mozesz lekko pogrzebqc z czestotliwoscia, moca i szybkoscia :)


grzeju22
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 04 lut 2014, 13:11
Lokalizacja: wieniawa

#5

Post napisał: grzeju22 » 21 cze 2014, 10:03

Witam
jestem nowy na forum i mam pytanie odnosnie Trutopsa . A mianowicie chciałbym zrobic ciecie wspolna krawedzia TwinLine tylko ,ze cos mi nie wychodzi .Czy ktos ze starszych kolegow po fachu moglby mi pomoc?
Prosil bym o napisanie krok po kroku co trzeba robic


harma
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 277
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:49
Lokalizacja: daleko od miejsca, w którym powinienem być

#6

Post napisał: harma » 25 cze 2014, 17:35

grzeju22 pisze:Witam
jestem nowy na forum i mam pytanie odnosnie Trutopsa . A mianowicie chciałbym zrobic ciecie wspolna krawedzia TwinLine tylko ,ze cos mi nie wychodzi .Czy ktos ze starszych kolegow po fachu moglby mi pomoc?
Prosil bym o napisanie krok po kroku co trzeba robic
W nest układasz sobie dwa (lub więcej) detali ze sobą krawędzią, którą chcesz palić wspólnie, zostawiając między detalami odległość równą szerokości wiązki (którą to odległość jesteś w stanie odczytać z tabel technologicznych). Nastepnie jak to był JOB to tylko przy otwieraniu go w module laser odznaczasz sobie opcję "przetwarzanie twinline", a jak to był TAF to przed nałożeniem technologii klikasz w prawej zakładce "twinline" -> "start przetwarzania".
Pojawi się okienko "parametry wspólnych krawędzi cięcia", możesz tam zmienić m.in minimalną długość elementu czy długośc cięcia przygotowującego.
Tyle.


klocu24
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 30 gru 2009, 21:39
Lokalizacja: Koszalin

#7

Post napisał: klocu24 » 19 wrz 2016, 09:28

Można też stworzyć osobnego dxfa mp. połączone ze sobą 10 detali. Wszystkie ułożone na wspólnej lini cięcia. Stworzyć z tego plik gmt i używać w przyszłośc.


pkolo86
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 09 paź 2012, 18:20
Lokalizacja: płock

#8

Post napisał: pkolo86 » 23 wrz 2016, 21:29

Witam. Czy ktos programu w Trutopsie i ma jakas metode aby dodawac detale do nestingu do ukladania nie pojedynczko tylko np za 1 wklejeniem z 20 roznych detali. bo jak mam do ulozenia z 20 roznych nr to musze je pojedynczko wklejac badz wpisywac. Chodzi mi aby do zakladki dodaj detal wrzucic calosc z Excela.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”