porada w zakupie laser

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
laser1973
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 04 wrz 2014, 00:06
Lokalizacja: netherlanden

porada w zakupie laser

#1

Post napisał: laser1973 » 04 wrz 2014, 00:23

witam wszystkich na tym forum.potrzebuje kupic wycinarke laserowa do ciecia blach nierdzewnych.cieta bedzie tylko nierdzewka do 5mm grubosci arkusz standard wymiar.kwota do wydania max 1.5 mil.pln.brutto.moze byc cos chodzonego.



Tagi:

Awatar użytkownika

slashdot
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 83
Rejestracja: 08 lip 2010, 13:40
Lokalizacja: Polska

Re: porada w zakupie laser

#2

Post napisał: slashdot » 04 wrz 2014, 10:11

Witaj. Czego chciałbyś się konkretnie dowiedzieć na tym forum? Prześlij więcej informacji np. o typie produkcji, ilościach ciętego materiału itd.


Autor tematu
laser1973
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 04 wrz 2014, 00:06
Lokalizacja: netherlanden

#3

Post napisał: laser1973 » 05 wrz 2014, 20:37

witam potrzebuje ciac nierdzewke w dobrej jakosci nie musi byc to szbki sprzet potrzebuje ciac co dzien 20-30 arkuszy od 1.5 do 5.do teraz tna mi material na zlecenie ale terminy sa rozne.material wyciety odbieram super wypalony ale ta firma ma 4 letnia amade i stol na arkusz 6000.

[ Dodano: 2014-09-05, 20:46 ]
no i oczywiscie musi ciac z folia bo duzo elementow gniemy. a z folia nie trzeba oklejac do giecia.wszystko idzie do holland duzo zeczy dla przemyslu mleczarskiego musi byc czysto i ladnie.

Awatar użytkownika

slashdot
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 83
Rejestracja: 08 lip 2010, 13:40
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: slashdot » 06 wrz 2014, 12:15

W budżecie 1,5 mln brutto kupisz bardzo dobrą, nową wycinarkę laserową CO2 o wystarczającej mocy do cięcia stali nierdzewnej do 8mm z bardzo dobrą jakością. W przybliżonej kwocie kupisz również nową, ale gorszą do takich zastosowań, wycinarkę z laserem fiber np. od któregoś z krajowych producentów. Jakość i szybkość cięcia stali nierdzewnej 5mm będzie gorsza od CO2 i dojdzie kwestia przepalania folii przed cięciem blachy.

Jeżeli to jest pewna robota, to kupiłbym maszynę nową. Jeżeli zaczynasz można rozważać zakup używanej wycinarki CO2, w dobrym stanie, 30-40% taniej. Jeżeli wszystko dokładnie policzysz to będziesz wiedział czy warto inwestować w nową maszynę czy dalej zlecać cięcie usługowo.

Jaki model Amady ze stołem 6m stoi w firmie gdzie aktualnie wycinasz? Amada nie produkuje takich maszyn.


Autor tematu
laser1973
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 04 wrz 2014, 00:06
Lokalizacja: netherlanden

#5

Post napisał: laser1973 » 08 wrz 2014, 20:48

przepraszam to trumph.dzis dopytalem.robota jest pewna bo robie ja ladnych pare lat.mysle nad producentem z swietego miasta ale nie wiem czy warto z taka kwota sie wybierac.mysle ze fiber 3 kw wystarczy.

Awatar użytkownika

slashdot
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 83
Rejestracja: 08 lip 2010, 13:40
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: slashdot » 08 wrz 2014, 21:49

Jedź i zrób testy cięcia tych części, które wycinasz na dokładnie takim samym materiale. Przejedź się też do innych producentów w Polsce i porozmawiaj z przedstawicielami dużych, liczących się firm światowych. Nie daj sobie zrobić wody z mózgu i sprawdź wszystko dokładnie. Pieniędzy, które przeznaczasz na wycinarkę fiber 2kW, a tym bardziej 3kW + wymiennik palet + minimum 2 lata gwarancji + instalacja itd. jest za mało. Dobrego, używanego lasera fiber też raczej nie kupisz bo ich nie ma, a jak są to jest to najczęściej złom i ryzyko dla kupującego.


waldemas1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 230
Rejestracja: 21 maja 2008, 23:20
Lokalizacja: mazur

#7

Post napisał: waldemas1 » 09 wrz 2014, 10:38

Za 1.9 brutto kupisz w świętym mieście :). Ale tak jak mówią rób testy:).
Nie martw się że jest źle , zawsze może być gorzej ... .


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#8

Post napisał: lolo2 » 09 wrz 2014, 23:07

Myślę że za tą kwotę kupisz już spokojnie Fibera - Eagla lub Kimle, lub zastanów się nad używanym CO2 - Mazaka, Trumpfa, Bystronika (może amadę lub mitsubishi). Używany laser oczywiście kup przez serwis tych firm aby dostać gwarancję, no chyba że masz pewność i chcesz oszczędzić z pół miliona.

My np. swojego Bystronika sprzedaliśmy chyba za 120 000 euro, pojechał do serwisu bystronika w Rumunii gdzie zajmują się odnową tychże maszyn a następnie "pewnie" po doliczeniu 100% trafił do klienta. Więc około 200 - 300 euro będzie cię kosztował używany - sprawdzony sprzęt na gwarancji.

Może w przyszłym miesiącu po targach euroblech będziemy mieli na sprzedasz używany laser Co2 4kw 2008r Mazaka w dobrej cenie. Maszyna czołg nie do zajechania (jedyny mankament to osłonki prowadnic się łamią bo to wypust z "elastycznymi osłonami - pasy blachy 0,3mm" zamiast harmonijek, jak pękną osłony to niestety trzeba zmniejszyć posuwy (no ale tobie to by nie przeszkadzało nie masz produkcji 24h). Osłonki następnie sobie sam wypalasz i jazda xD

Więc jakbyś był chętny to będziemy mogli go sprzedać bezpośrednio lub przez serwis mazaka z gwarancją.

tak jak @slashdot napisał używany dobry laser fiber raczej nie istnieje, więc od tego trzymałbym się z daleka. Jedynie nowy.


Autor tematu
laser1973
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 04 wrz 2014, 00:06
Lokalizacja: netherlanden

#9

Post napisał: laser1973 » 10 wrz 2014, 20:30

jeszcze nurtuje mnie temat wytrzymalosci zrodla fiber a co2 .z waszego doswiadczenia co2 ile godz pracy wytrzymuje bez remontu a ile fiber.gdzies ktos pisal ze fiber 100 000godz ale to chyba duza przesada.jesli kupie maszyne to tylko z gwarancja.


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#10

Post napisał: lolo2 » 10 wrz 2014, 22:21

Tak na marginesie pytałem się z ciekawości jak tam plany w naszej firmie, i odpowiedź taka iż jak się trafi kupiec to z chęcią sprzedamy laser Co2 Mazak 4kw 2008 rok 3x2m na silnikach liniowych za 200 000euro, serwisowany cały czas przez Mazaka. Możliwość obejrzenia (próbowania) na miejscu laser w ciągłej eksploatacji.

Być może (zapewne jest) możliwość zakupu tego lasera poprzez serwis mazaka, wydaje mi sie że mamy tam bardzo dobry posłuch, więc chętnie odpicują ten laser i sprzedadzą go z gwarancją. Oczywiści cena lasera będzie inna w tym wypadku. Informacje jedynie jak ktoś będzie już o wiele bardziej zainteresowany.


Wytrzymałość CO2 a Fiber
Powiem tak, na dzień dzisiejszy raczej nie brałbym tego aspektu pod uwagę.

Dla przykładu mieliśmy laser CO2 2006 rok bystronik po krótkim czasie (oczywiście dłuższym niż obejmowała gwarancja) padł główny rezonator, zapłaciliśmy wymienili na nowy (lub naprawili nie pamiętam), po pewnym czasie znów padł rezonator tym razem usterkę wymiana łożysk zrobiliśmy to sami. Po tej naprawie laser działa do teraz. Czyli kilka ładnych lat.

Inny przypadek w zeszłym roku kupiliśmy laser Fiber ze źródłem IPG, po nie całym roku jeden moduł padł. Coś się stało, przyjechał serwisant IPG i naprawił usterkę lub wymienił moduł na nowy (gwarancja), nie zostałem wtajemniczony w szczegóły :). Nie jestem pewien na 100% ale koledze chyba też padł jeden moduł IPG i też miał naprawiane/wymieniane.
Odpowiedź serwisanta była taka:
Jest to elektronika i musi się ona "dotrzeć", powiedział ze co miało się zepsuć to pewnie się już zepsuło i teraz będzie działać OK.
Ma to jakiś sens no ale zobaczymy.

Więc żywotność lasera Fiber czy CO2 ja bym tego nie oceniał,bo to zależy ile masz szczęścia i na co trafisz.


Dodatkowo weź pod uwagę że lasery Fiber istnieją na rynku dopiero od niecałego roku, przedtem to były jedynie mniej lub bardziej udane "PROTOTYPY", więc informacje o tych godzinach są takie samej jak informacja o tym że my Polacy będziemy żyli 76 lat !!! Bo tyle wynosi średnia.


Mogę jeszcze ci napisać na co ja jeszcze bym zwrócił uwagę lub czego nie kupował.

Na pewno nie kupiłbym lasera, którego główny napęd jest realizowany za pomocą Śruba - nakrętka. Takie lasery produkował Bystronik w któryś tam latach. Laserów z takim napędem na pewno bym nie kupił.

Nie kupiłbym nic włoskiego, wiecznie mam z włoskimi maszynami problemy. Czy to prasy, piły, roboty, giętarki. Doprosić się o części masakra. I mowa tu o bardzo znanych firmach - czołowych, które też między innymi produkują lasery Fiber i/lub Co2. Najlepsze są z tego wszystkiego maszyny SALVAGINII - serwis nawet nie potrafi uruchomić swojej maszyny --- żenada.

Szukałbym laserów najlepiej na napędach liniowych

Z gwarancją. Na używane maszyny dostaniesz rok gwarancji, na nowe fibery spokojnie wywalczysz 2 lata.

Szukałbym lasera, którego producent posiada serwis w moim kraju, bo jak rozumiem jesteś z Holandii.

Z laserów CO2 to patrz jedynie na markowe produkty: Mazak, Bystronik, Trumpf, Amada, Mitsubishi. Aczkolwiek moim skromnym zdaniem Japońskie maszyny są najlepsze.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”