Ploter laserowy CO2- awaria elektroniki

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Ploter laserowy CO2- awaria elektroniki

#1

Post napisał: dasza77 » 21 lip 2013, 00:18

Witam, kolegów.
Od kilku lat posiadam laser CO2 80W, prod chińskiej.
Do wczoraj sprawował się nienagannie. Tuba laserowa nadal emituje, wprawdzie z dużo mniejszą mocą ale to było do przewidzenia po 4 latach eksploatacji.
Maszyna jest zarządzana programem DSP 4.1 LASER CUT oraz kartą wstawioną do komputera typu MPC03-LH, sterowniki silników krokowych MD556 - 2 szt. po jednym na oś X i Y.
Opis awarii:
Silnik w osi X obraca się tylko w jedną stronę.
Gdy steruję go ręcznie z programu (myszką naciskam na klawisze) , silnik w osi Y obraca się w obie strony(up/down) ,a silnik w osi X tylko w lewo (left). Na karcie MPC03-LH zapalają się odpowiednie diody ale nie wtedy gdy silnik X powinien obracać się w prawo.
Gdy wyłączę maszynę (zostaje włączony tylko komputer z uruchomionym programem DSP4.1)
wtedy wszystkie diody na karcie MPC03-LH się zapalają , tak jakby wszystko było OK.
Gdy tylko włączę maszynę jedna dioda się nie zapala - wtedy gdy silnik nie obraca sie.
Zamieniłem przewody DIR i PULSE do sterowników silników osi X i Y . Problem nadal pozostał, z tym ,że teraz nie kręci się w jednym kierunku silnik w osi Y.
Wnioskuję, z tego że sterowniki są sprawne.
Wymontowałem kartę MPC03-LH z komputera i chciałem wymienić transoptory odpowiedzialne za wyjście DIR w osi X ale jest ich tam tyle, że nie wiem który to jest.
Po ścieżkach ciężko dojść, bo gniazdo wyjściowe ma 68 pinów.
Silnik w osi X sterowany jest z pina : 54-PULS oraz 56-DIR
Skoro kręci tylko w jedną stronę ,pomimo że zgodnie z zadanymi rysunkami powinien w obie - wnioskuję że uszkodzone jest wyjście 56-DIR.
Wygląda to tak ,że w osi X ściąga go ciągle w jedną stronę - w lewą (Czyżby przewiduje wyniki nadchodzących wyborów -he he ?)
Na karcie są też dwa ukłądy scalone AM26LS31CN ( 4-krotny transmiter linii) - włożone w podstawki. Byc może one sterują sygnałami DIR i PULSE. Zamieniłem je miejscami - bez rezultatu.
Czyżby usterka była gdzieś "głębiej" w tej karcie.
Jeżeli ktoś to wszystko przeczytał i ogarnął - to gratulacje.
Ja dzisiaj przeszedłem skrócony kurs elektroniki :?:
Pomóżcie koledzy, może coś podpowiecie?
Może ktoś ma rysunki tej karty MPC03-LH (lub LV) , gdzie są rozmieszczone transoptory odpowiedzialne z silnik X.
A jak nie - to gdzie kupić kartę w Polsce?
Pozdrowienia z Mazur - Darek



Tagi:

Awatar użytkownika

Dawar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 151
Rejestracja: 20 lut 2009, 17:00
Lokalizacja: Chorzów

#2

Post napisał: Dawar » 21 lip 2013, 11:46

Miałem podobny przypadek co prawda z inną kartą PCL sterowała programem EzCad. Przepaliło mi diodę już teraz nie pamiętam czy przed transoptorem czy po. Pomogło na parę godzin ruszyło. Potem znowu nie chodziło. Sterownik miałem podobny wysłałem do Marko i wstawił mi podstawkę pod transoptor, Co parę dni wymieniałem. Przyczyną było przebicie WN. Uziemiłem obudowę lasera i po problemie. Specem nie jestem (samouk) ale opis twojego przypadku pasuje do mojego. Na pewno po weekendzie będzie więcej podpowiedzi. Jak sobie poradzisz to opisz przyczynę, niech inni szybciej usprawnią swoje "pociechy". Powodzenia
KW

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#3

Post napisał: bartuss1 » 21 lip 2013, 18:21

chyba wszystko zalezy w jakiej firmie był robiony albo sprzedawany laser, bo kwestia wymiany płytki sterującej to chyba nie jest jakis koszmarny koszt, a z transoptorami to moze nie do konca , ale mozliwe, pytanie który
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Andrzej_kw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 265
Rejestracja: 10 paź 2010, 15:33
Lokalizacja: Gdansk
Kontakt:

#4

Post napisał: Andrzej_kw » 22 lip 2013, 01:10

Zakup karty PCI MPC-03 to raczej tylko z "wykopalisk". Bardzo wygodny kontroler został wyparty przez kontrolery na USB - 6515 i 6525 dające możliwość postawienia do obsługi ludzi bez znajomości oprogramowania, oraz sterowania przygotowanym plikiem wielu maszyn (super sposób na zwiększenie możliwości produkcyjnych)

pozdrowienia
Andrzej

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#5

Post napisał: bartuss1 » 22 lip 2013, 08:37

w moim chyba taki jest - po usb. mam laser z firmy lasertechnik i parametry maszyny zapisuje sie w buforze raz tylko.
jednak po peknięciu tuby (za malo petryga bylo, a mróz scisnął i poszła sie walić) nie udało mi sie z nimi skontaktować w celu przedstawienia oferty na nową, tak więc w moich oczach firma mało wiarygodna - sprzedać i zapomnieć.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#6

Post napisał: dasza77 » 22 lip 2013, 08:42

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Ja swoją maszyne laserową kupiłem od producenta chińskiego www.whzt.com
Napisałem do tego producenta oraz do producenta karty MPC03-LH czyli www.leetro.com
Czekam na odpowiedź

[ Dodano: 2013-07-22, 08:45 ]
Może kolega zechce sprzedać swoją kartę, jeżeli będzie pasowała do mojego sprzętu ?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#7

Post napisał: bartuss1 » 22 lip 2013, 09:05

no to moje cudo jest niby sprawne, wole tego nie dekompletowac
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#8

Post napisał: dasza77 » 22 lip 2013, 09:19

do Andrzeja-kw
Na mojej maszynie wykonuję elementy raczej niepowtarzalne, sam ją obsługuję i raczej nie jest za często używana ale niezbędna.
Gdy postawiłem do niej pracownika, to namarnował tyle materiału, że ... szkoda gadać.
Przez kilka lat sprawowała sie OK , więc nie będę szukał nic innego, może następny sprzęt kupię z bardziej nowoczesnym sterowaniem.
Producent Leetro ma w swojej ofercie te kart MPC03-LH , więc chyba nie są takimi starociami.

Napiszę więcej gdy otrzymam odpowiedź.


Andrzej_kw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 265
Rejestracja: 10 paź 2010, 15:33
Lokalizacja: Gdansk
Kontakt:

#9

Post napisał: Andrzej_kw » 22 lip 2013, 14:44

Leetro ma to na stronie pewnie dla pokazania rozwoju. Jest jednak u nich niedostępna. Pogadaj z kolegą od sterowników (M....). Może poratuje naprawą.
dot. sterownika po usb - tam pracownik jest tylko od podłożenia materiału, palec na start, a następnie wymiana materiału na kolejny kawałek - nie jest w stanie niczego zniszczyć :)

pozdr.
Andrzej


Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#10

Post napisał: dasza77 » 22 lip 2013, 16:22

Proszę o namiary na kol. (M...) - bo nie wiem o kogo chodzi ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”