Oprogramowanie JobControl - Trotec

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Jacolix
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 68
Rejestracja: 07 lis 2008, 13:01
Lokalizacja: warszawa

Oprogramowanie JobControl - Trotec

#1

Post napisał: Jacolix » 11 sty 2012, 00:36

Witam,

Informację tą kieruję do osób użytkujących lasery Trotec, a co za tym idzie pracujących na oprogramowaniu JobControl lub innych osób które chcą poznać to oprogramowanie.
Na blogu od dziś będę zamieszczał filmiki z różnymi opcjami oprogramowania (jak lepiej wykorzystać laser, zaoszczędzić czas, czy materiał). Oczywiście doświadczonym Trotecowcom niektóre informacje wydadzą się banalne, ale może ktoś zaczyna przygodę z tymi laserami to mu się przyda.

ZAPRASZAM NA BLOGA
http://lasertrotec.blogspot.com


http://lasertrotec.blogspot.com
cała prawda o laserach TROTEC koniecznie zajrzyj

Tagi:


jarbia
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 371
Rejestracja: 22 sie 2012, 13:21
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#2

Post napisał: jarbia » 09 maja 2013, 21:28

Witam
Wiem ,że temat nie nowy ,ale nie chcę zakładać nowego .
Pytanie ,czy w innych laserach jest również funkcja grawerowania płaskorzeźb w sklejce ,tak jak w Trotecu ?


3DBialystok
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 167
Rejestracja: 06 cze 2010, 18:56
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#3

Post napisał: 3DBialystok » 10 maja 2013, 16:35

Jest w GCC ale w sklejce nie próbowałem. Pieczątka w 3D wychodzi dość fajnie.

Jak dla mnie JobControl to tez kilka dziwnych uchybień. Chociażby jak jest do wycięcia koło z otworem w środku to przy dwóch obiektach oprogramowanie wg. przedstawiciela firmy nie rozpoznaje kolejności. Sama procedura przerzucenia z Corela do programu a następnie do maszyny jednego pliku czasami jest zbędne i trwa zbyt długo. No i chyba ostatnia drażniąca rzecz to kolejkowanie. Mam 30 plików, każdy inny np. kalendarze. W przypadku GCC mogę wszystkie wrzucić do bufora maszyny i stojąc już przy samej klapie klikać nie odrywając się od maszyny. Do JobControla jednak trzeba latać. A szkoda bo taka możliwość jest znacznie wygodniejsza. Ogromny plus natomiast za możliwość zapisania wszystkich parametrów łącznie z ogniskową do danego materiału lub pracy i startu z automatu po wrzuceniu materiału do pieca.


jarbia
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 371
Rejestracja: 22 sie 2012, 13:21
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#4

Post napisał: jarbia » 10 maja 2013, 22:23

W moim chinolu i lasercut 5.3 jest teraz opcja grade engrave i pieczątkę pewnie też zrobię , tylko przy tej opcji tylko 2 bity, nie ma skali szarości czy jak ją zwał .

pozdr

Awatar użytkownika

guardian_angel
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 309
Rejestracja: 31 gru 2010, 14:34
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#5

Post napisał: guardian_angel » 13 maja 2013, 12:59

3DBialystok, wg mnie te uchybienia o których piszesz w JC to raczej są przemyślane. Sortowanie wektorów w JC rozpoczyna się od 3 do 5000 wektorów. Kolejność wycinania jest taka w jakiej kolejności zostały narysowane obiekty lub w jakiej kolejności znajdują się na warstwie, prostszego rozwiązania chyba nie ma. A które oprogramowanie do sterowania laserem dysponuje takim narzędziem optymalizującym przebieg i czas cięcia? Co do kolejki to być może dla niektórych jest to uciążliwe, ale wykonujesz pracę jaką chcesz wykonać, a nie tą która jest następna w kolejce.
Poza tym JC ma taką funkcję jak Automatyzacja i Szybki start, więc można znakować kalendarze w "locie" pomiędzy wypuszczaniem drugiego projektu. Wszystko zależy od umiejętności i sprytu operatora :)
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 300 ::.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 100 R ::.
.:: FREZARKA INFOTEC 330G ::.
----------------------------------------------
ZAPRASZAM NA BLOGA
http://lasertrotec.blogspot.com


3DBialystok
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 167
Rejestracja: 06 cze 2010, 18:56
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#6

Post napisał: 3DBialystok » 13 maja 2013, 20:32

Może te niedogodności zauważam z powodu charakteru mojej pracy. Często robię prototypy z pmma i są to właśnie pojedyncze formatki z otworem, prostokątem etc. Nie wyobrażam sobie, żebym podczas projektowania miał rozkładać elementy na warstwy ani tym bardziej zapamiętywać kolejność w której je rysowałem. Czasami wprowadzam poprawki na zasadzie przesunięcia o 0,2mm etc. Zresztą, na wykonanie prototypu mam jeden dzień albo kilka godzin. Dla mnie im prościej tym lepiej. Jak umieli to rozwiązać w GCC, to mogą znaleźć sposób w JC.

Co do automatyzacji to rozumiem, że pomiędzy plikami maszyna pauzuje i rusza po zadanym czasie sama ?
Jest to ryzykowne przy kalendarzach bo okładki są różne i czasem trzeba ustawić ogniskową, czasem przygnieść ciężarkiem a czasami wygiąć okładkę no i można sobie napytać biedy. A z pozycji maszyny jak operator jest gotowy to klika i graweruje. Plik zresztą może wybrać spoza kolejki lub wrócić już do wykonanego.

Czym jest "Szybki start" możesz opisać ?

Awatar użytkownika

guardian_angel
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 309
Rejestracja: 31 gru 2010, 14:34
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#7

Post napisał: guardian_angel » 14 maja 2013, 08:40

No wiesz wszystko zależy od podejścia operatora :)
Automatyzacja to jest taka funkcja gdzie ustalasz 1 lub 2 miejsca w których znajduje się to samo zadanie i to zadanie jest powtarzane ile razy chcesz. Bardzo przydatne jak znakujesz jedną rzecz w dużej ilości ale jedną grafiką. Stoisz przy maszynie i tylko podmieniasz nowy element do znakowania, nie musisz nic naciskać, resetować czy szukać w kolejce, można podłączyć nawet podajnik taśmowy, pełna automatyzacja.

A z kalendarzami tak już jest że nawet w tej samej serii różnią się jeden od drugiego.

Szybki Start tak to teraz się nazywa po moim tłumaczeniu, poprzednio "Quick Print"
Ustalasz punkt na stole do którego automatycznie będzie przyciągnięta praca i obrabiana zaraz po kliknięciu drukuj w corelu. Ustalasz jedynie parametry dla całej serii znakowanych przedmiotów. Przedmioty oczywiście układasz w to samo miejsce gdzie ma być znakowanie. JC graweruje w locie z pominięciem kolejki, automatycznie rozpoczyna zaraz po kliknięciu drukuj.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 300 ::.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 100 R ::.
.:: FREZARKA INFOTEC 330G ::.
----------------------------------------------
ZAPRASZAM NA BLOGA
http://lasertrotec.blogspot.com


3DBialystok
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 167
Rejestracja: 06 cze 2010, 18:56
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#8

Post napisał: 3DBialystok » 15 maja 2013, 16:00

Z tymi funkcjami które opisujesz to wszystko wydaje się poukładane.

Awatar użytkownika

guardian_angel
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 309
Rejestracja: 31 gru 2010, 14:34
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#9

Post napisał: guardian_angel » 16 maja 2013, 10:32

I tak ma być :)
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 300 ::.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 100 R ::.
.:: FREZARKA INFOTEC 330G ::.
----------------------------------------------
ZAPRASZAM NA BLOGA
http://lasertrotec.blogspot.com

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”