Laser

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
skorpion96
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 16 sie 2007, 02:33
Lokalizacja: świecie

Laser

#1

Post napisał: skorpion96 » 16 sie 2007, 03:06

Chcę zrobić laser mogący przeciąć metal ale który można zrobić za małą cenę i z prostą konstrukcją a zbytnio się na tym nie znam .Proszę o pomoc :!:



Tagi:

Awatar użytkownika

Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Laser

#2

Post napisał: Inf-el » 16 sie 2007, 08:02

skorpion96 pisze:małą cenę
To względne pojęcie.
Ale przygotuj się na wydatek powyżej 1500 zł.

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#3

Post napisał: kostner » 16 sie 2007, 08:18

NIe zebym byl zlosliwy ale takie posty podobaja mi sie najbardziej :) NIe podajesz zadnych informacji o polu pracy. Co to znaczy za mala cene dla jednych to jest 50 tys zl dla innych 50 zl. Jaka grubosc tego metalu ?? Tylko jak nas poinformujesz jak najdokladniej co chcesz zrobic bedziemy w stanie pomooc.
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 16 sie 2007, 22:21

Nie będziemy niestety w stanie pomóc, mimo dobrych chęci kolegów.

Po pierwsze w Polsce za "rozsądne pieniądze" nie jest możliwe dostanie głowicy laserowej o odpowiedniej mocy. Rozsądne - oznacza cenę poniżej 10000 zł. Do tego zasilacz i system chłodzenia lasera. Do tego moce powyżej 200W. Moje lasery, 80W max, z promieniem prowadzonym lustrami nie mogę zrobić nic, ponad grawerowanie stali (nierdzewnej lub czernionej), nie mówiąc o aluminium, które tak szybko odprowadza ciepło, że nie ma szans nawet na grawerkę...
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

abusee
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 41
Rejestracja: 26 lip 2007, 18:52
Lokalizacja: Czestochowa

#5

Post napisał: abusee » 19 paź 2007, 10:58

150k zl - jak juz masz to z gorki - chetnie pomozemy.
SAS


grzegorz1965
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2007, 14:31
Lokalizacja: Sosnowiec

#6

Post napisał: grzegorz1965 » 20 sty 2008, 11:15

Piotr Rakowski pisze:Nie będziemy niestety w stanie pomóc, mimo dobrych chęci kolegów.

Po pierwsze w Polsce za "rozsądne pieniądze" nie jest możliwe dostanie głowicy laserowej o odpowiedniej mocy. Rozsądne - oznacza cenę poniżej 10000 zł. Do tego zasilacz i system chłodzenia lasera. Do tego moce powyżej 200W. Moje lasery, 80W max, z promieniem prowadzonym lustrami nie mogę zrobić nic, ponad grawerowanie stali (nierdzewnej lub czernionej), nie mówiąc o aluminium, które tak szybko odprowadza ciepło, że nie ma szans nawet na grawerkę...
Czy laserem CO2 z głowicą 80W można cokolwiek zrobić stali?Czy pozostawia to jakikolwiek ślad na metalu?
Nie mówie tu o Cermarkach,thermomarkach i tych innych płynach czy pastach ale o naruszeniu powierzchni stali samym promieniem przy wymienionej mocy?
Bardzo ciekawi mnie jak to wygląda.
pozdrawiam

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7

Post napisał: Piotr Rakowski » 20 sty 2008, 23:01

Zapraszam do mojej galerii na stronie Grawerek (link w podpisie). Nawet 60W jestem w stanie na moich maszynach grawerować na stalach nierdzewnych i stalach narzędziowych. Super wychodzi to np. na nożyczkach, czy - jak w galerii - na płacie ręcznej piły do drewna. Oczywiście bez żadnych chemicznych dodatków. Tak naprawdę ślad nie zostaje jedynie na aluminium i jej stopach i miedzi i jej stopach. Oczywiście zależy także od grubości warstwy, bo np. nie dotyczy laminatów grawerskich przeznaczonych do grawerowania laserem, a pokrytych z wierzchu warstwą metaliczną.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

Bolek
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 73
Rejestracja: 07 lip 2005, 09:27
Lokalizacja: Kęty

#8

Post napisał: Bolek » 09 mar 2008, 12:09

Panowie powiedzcie coś o obróce plastiku. Moja firma zajume sie jako tako laserami, ale w nieco innej dziedzine (lasery cieszące oko :wink: ... czyli pokazy laserowe )

Myśle zrobić sobie jakąś zabawke do obróbki standardowych plastikowych obudów do elektroniki. Diode o mocy kilkudziesięciu W jestem w stanie kupić za ~1kzł. Zastanawia mnie jednak jakość takiej obróbki. Z tego co się bawiłem, efekt jest podobny do wycinania drutem-na krawędzi zrobi się warga. Co doradzicie, da sie z tym jakoś powalczyć?

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

Post napisał: Piotr Rakowski » 09 mar 2008, 22:28

Bolek pisze:Panowie powiedzcie coś o obróce plastiku. Moja firma zajume sie jako tako laserami, ale w nieco innej dziedzine (lasery cieszące oko :wink: ... czyli pokazy laserowe )
Myśle zrobić sobie jakąś zabawke do obróbki standardowych plastikowych obudów do elektroniki. Diode o mocy kilkudziesięciu W jestem w stanie kupić za ~1kzł.
Ty weź przestań się wygłupiać! Takie diody pracują na zupełnie innej długości fali niż te, które tną plastik (jeśli twoja dioda świeci przez plastik to nie może go ciąć, prawda?)
Bolek pisze:Zastanawia mnie jednak jakość takiej obróbki. Z tego co się bawiłem, efekt jest podobny do wycinania drutem-na krawędzi zrobi się warga.
Jaka znów warga? Jeśli dobrze dobierzesz warunki obróbki (prędkość do mocy) wychodzi praktycznie idealnie - nie trzeba dodatkowej obróbki.
Bolek pisze:Co doradzicie, da sie z tym jakoś powalczyć?
Zanim powalczysz - obejrzyj efekty pracy lasera CO2. Jeśli uznasz za niewystarczające - weźmiesz opalarkę i wygładzisz to, co wg Ciebie nie będzie "równe".
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#10

Post napisał: skoczek » 09 mar 2008, 23:18

Ty weź przestań się wygłupiać! Takie diody pracują na zupełnie innej długości fali niż te, które tną plastik (jeśli twoja dioda świeci przez plastik to nie może go ciąć, prawda?)
Z całym szacunkiem do Pana, ale ja na Pana miejscu nie śpieszyłbym się ze stwierdzeniem czy kolega powyżej się wygłupia, bo samemu można się wygłupić.
Kolega wspomniał tylko o tym, że ma możliwość zakupu diody o mocy kilkudziesięciu wat, nie wspomniał jaki to typ diody. Nie zmienia to faktu że dioda o tej mocy bez względu na długość fali bez kolimowania wiązki ładnie potrafi parzyć, baaa nawet palić(dużą rolę odgrywa tu również absorpcja ośrodka), a co się dzieje przy dobrze skolimowanej wiązce (jeżeli zastosujemy np. soczewkę cylindryczną, gdy dioda nie daje wiązki która ma kształt punktu lecz płaszczyzny) to lepiej nie wspominać. Jeżeli się Pan z tym nie zgadza to może Pan (broń Boże nie namawiam:) )stanąć na drodze wiązki, ale wydaje mi się post pisany na tym forum przed tym eksperymentem chyba byłby ostatnim napisanym.

Do kolegi chcącego zbudować takie urządzenie - jeżeli kolega poważnie o tym myśli to najpierw proponuję rozpocząć budowę od diody której moc nie przekracza 0.5[W]. Bez problemu można wydłubać diodę z nagrywarki dvd, której moc to około 200[mW]. Można również taką diodę za małe pieniążki kupić na allegro. Od razu również proponuję zakup specjalnych okularów na oczy lub pożyczenie ich z firmy, jeżeli jest to możliwe, bo i taka dioda może zrobić krzywdę. Dopiero potem po zapoznaniu się z bhp przy takich diodach możnaby się pokusić o zakup dobrego zasilacza do zasilania diody laserowej dużej mocy i zrobienie solidnej optyki do tego. Jednak proponuję się zastanowić nad tym poważnie, czy warto ryzykować, jeżeli nie ma się wielkiego doświadczenia przy tego typu diodach, bo oczu za ~1kPLN się nie wymieni. Tak czy inaczej pomysły z tego typu maszynkami są ciekawe. Pozdrawiam serdecznie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”