Laser tnąco frezujący - prośba o pomoc

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
MarcinG
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 25
Rejestracja: 19 kwie 2007, 09:36
Lokalizacja: Gdańsk

Laser tnąco frezujący - prośba o pomoc

#1

Post napisał: MarcinG » 19 kwie 2007, 10:19

Po pierwsze witam, mam nadzieje że odzywam się w dobrym dziale.

Dostałem przedwczoraj laser, który ma służyć w firmie zajmującej się plexą itp materiałom.
Jako że coś tam wiem o komputerach (bardziej w kierunku sieci) zostałem oddelegowany do rozszyfrowania działania tego sprzętu, a niestety o instrukcji obsługi, producent zapomniał ...

dodam że jest to jakas chińska maszyna, na wyposażeniu mam dwie soczewki 2 i 4 calową.

pierwsze prace nie napawają mnie optymizmem, ale to z powodu, że raczej nie wiem jakie powinny być efekty pracy tego ustrojstwa.
próbowałem ciąć różne grubości plexy. Do 5mm wszystko było fajnie i elementy po wycięciu spadały na dół do pojemnika. Jednak grubość 8mm nawet na siłe nie chciała wyskoczyc.

Software dostarczony do plotera, to jakiś no-name, (Laser cut and engrave control system 5.0 [www.whzt.com]) przypominający troche Sign-Laba w wersji 6.

Teraz pozwole sobie na pytania.

Ogólnie nie miałem nigdy do czynienia z optyką.
więc Jaka jest różnica miedzy tymi soczewkami (2 i 4 calowa)??


na froncie maszyny znajduje się potencjometr
Obrazek

czy ktoś może mi powiedzieć coś na temat poprawnego ustawienia tego POWERA...
czy to powinienem ustawić raz i nie ruszać, czy w zależności od grubości materiału, coś tym modulować.

następnie software
wygląda następująco
Obrazek
max speed którą można ustawić to 400 - i jest domyślnie ustawiana przy grawerowaniu. Efekt tej grawerki to katastrofa, wszystko jest zapylone.
do cięcia musze ustawiać predkosc 10, zeby przeszło przez 3mm plexe, a 5 zeby przeszło przez 5mm. Przy prędkości 50 na materiale pojawia się biały pyłkowy nalot, którego nie da się zdmuchnąć.

Power możliwy do ustawienia jest od 0 do 100 - i nie zauważyłem zadnej różnicy między powerem 5 a 85 - może ktoś z Was wie od czego jest ten parametr.

Nastepnie widoczny jest Conner Power - ale sądze że chińczycy dali ciała i zrobili literówke - powinno być zadaje mi się Corner Power - żeby nie przypalać narożników.

Overlap - nie mam absolutnie pojęcia do czego służy.


Następnie, co to są za tryby pracy
Cut - cięcie, ale pozostałe dwa grawerowanie, może wiecie czym się różnią
Obrazek


Takze drodzy koledzy, gdyby ktoś mógł rzec jakies pomocne słowa, byłbym wdzięczny. Oczywiście moge się odwdzięczyć jakąś drobną usługą ploterową (mam dwa - laser i frezujący)



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Laser tnąco frezujący - prośba o pomoc

#2

Post napisał: Piotr Rakowski » 19 kwie 2007, 12:39

MarcinG pisze:Dostałem przedwczoraj laser, który ma służyć w firmie zajmującej się plexą itp materiałom. Jako że coś tam wiem o komputerach (bardziej w kierunku sieci) zostałem oddelegowany do rozszyfrowania działania tego sprzętu, a niestety o instrukcji obsługi, producent zapomniał ...
Jeśli możesz, powiedz od kogo ją kupiłeś. Może zamieściłbyś jakieś zdjęcia tej maszyny?
MarcinG pisze:Ogólnie nie miałem nigdy do czynienia z optyką.
więc Jaka jest różnica miedzy tymi soczewkami (2 i 4 calowa)??
Różny tzw. fokus, czyli skupienie wiązki w punkcie. Podejrzewam, że dla 2 calowej będzie to jakieś 55 +/- 1mm, a dla 4 calowej odpowiednio więcej. Czyli w przypadku 2 calowej materiał musi być oddalony od soczewki o 55 mm, żeby punkt cięcia był "najbardziej skupiony".
MarcinG pisze:na froncie maszyny znajduje się potencjometr...
czy ktoś może mi powiedzieć coś na temat poprawnego ustawienia tego POWERA...
czy to powinienem ustawić raz i nie ruszać, czy w zależności od grubości materiału, coś tym modulować.
Po mojemu masz tam potencjometr do ręcznego, stałego ustawienia prądu (mocy lasera) oraz przycisk PWM, który po wciśnięciu powinien spowodować, że mocą można płynnie sterować z oprogramowania.
MarcinG pisze:Power możliwy do ustawienia jest od 0 do 100 - i nie zauważyłem zadnej różnicy między powerem 5 a 85 - może ktoś z Was wie od czego jest ten parametr.
Myślę, że to będzie działać dopiero po włączeniu przycisku PWM.
MarcinG pisze:Nastepnie widoczny jest Conner Power - ale sądze że chińczycy dali ciała i zrobili literówke - powinno być zadaje mi się Corner Power - żeby nie przypalać narożników. Overlap - nie mam absolutnie pojęcia do czego służy.
Oto cytat z instrukcji obsługi (tak się składa, że ją mam :lol: ):

Speed: vector speed on X-Y axis
Power: the laser power when the layer is processed
Corner Power: the laser power when laser head runs on corners. Because when laser head runs on corners, the speed will slow down, if the power is constant, the corners will be cut deeper than others.
Overlap: When a close graphics can’t be cut as it is (close), adjusting this parameter can avoid it. This may be caused by mechanical gaps. The best way to avoid this problem is improve the mechanical precision of the machine.
Not Blow: blowing function is closed.
Blow with Laser: blowing when laser on. Stop blowing when laser off. This function needs hardware support.
Always Blow: blowing when laser head moves and stop blowing when processing procedure finished.
MarcinG pisze:Następnie, co to są za tryby pracy[...]
Cut - cięcie, ale pozostałe dwa grawerowanie, może wiecie czym się różnią
Tu opis jest zbyt długi. Ogólnie ustawiasz opcje dla różnych trybów pracy maszyny.

Napisz do mnie na PW, wyślę Ci tę instrukcję w całości.

Pozdrawiam.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
MarcinG
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 25
Rejestracja: 19 kwie 2007, 09:36
Lokalizacja: Gdańsk

#3

Post napisał: MarcinG » 19 kwie 2007, 13:45





jedna fotka to maszyna, druga to "głowica"


odnośnie soczewek, to do każdej dostałem takie 8mm walce, które przy zmiane grubości materiału wsadzam pomiedzy materiał a głowice. takze wysokość głowicy od materiału ustawić moge.

tylko nie wiem czym ma sie różnic praca soczewką 2mm od 4mm.


od kogo została kupiona - nie wiem. Wczoraj poprostu stała, i nic wiecej na ten temat nie zostało mi powiedziane. :/
oznaczenie na tabliczce znamionowej to : ZTDQ-12590, moc 80W, gross power 2KW.


no i najważniejsze, jakich parametrów używać do cięcia grubych, ponad centymetrowych materiałów.

pozdrawiam

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 19 kwie 2007, 14:14

http://www.whzt.com/zhongtai-e/index.asp

To jest link do producenta Twojej maszyny. Możesz zawsze się z nimi skontaktować. Dowiedz się, od kogo w Polsce kupiono ten towar - być może uda się z jakimś praktykiem porozmawiać. Spróbuj "na rybkę" zadzwonić do jakiejś innej firmy sprzedającej lasery, by dwiedzieć się, jakie parametry mocy i posuwów trzeba stosować przy cięciu grubego pliexi.

Dlaczego 8 mm plexi nie wypada, a 5 mm wypada po wycięciu? Podobno promień lasera w niektórych materiałach sporo się załamuje. Możliwe, że w Twoim przypadku się tak dzieje i element po wycięciu zwyczajnie się zakleszcza w gnieździe.

Jeśli Ci pomogłem zawsze możesz nacisnąć "Pomógł" :smile:
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
MarcinG
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 25
Rejestracja: 19 kwie 2007, 09:36
Lokalizacja: Gdańsk

#5

Post napisał: MarcinG » 19 kwie 2007, 15:37

5 wypada, ale widzialem jak takim ploterem cieli 10 plexe, a nawet szkło... tylko ciule nie chcą nic powiedziec ...


pop9
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 379
Rejestracja: 13 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: ...

#6

Post napisał: pop9 » 19 kwie 2007, 16:08

po pierwsze soczewka 2 bedzie do ciecia cieńszych materiałow a 4 do grubszych, fokuszę regulemu skuoienie wiązki w przekroju materiału, dlatego pewnie nie mogłeś wyciągnąc tej 8 bo miałęs zył fokus poprostu pleksa się stopiła, jakby zespawała!!, no i oczywiście regulacja mocy musi być ustalona doświadczalnie w zależnopśći od materiału i predkośći


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: diodas1 » 19 kwie 2007, 17:37

Witam.
Wypowiem się na temat wątku niestety jako wciąż jeszcze tylko teoretyk.
Z tuby lasera wychodzi prawie równoległa wiązka światła o średnicy kilku mm i w takiej postaci kierowana kolejnymi lustrami dociera do soczewki skupiającej. Za soczewką ta wiązka przybiera postać stożka, w którego wierzchołku (ognisko soczewki) następuje kumulacja mocy. Jeżeli soczewka ma dłuższą ogniskową ( w Twoim przypadku 4 cale) to ten stożek jest wyższy i ostrzejszy. Największa gęstość mocy oczywiście występuje w ognisku soczewki (na samym czubku stożka) Jednak i w pewnej odległości (dalej a także bliżej do soczewki) od tego najgorętszego punktu gęstość mocy jest jeszcze wystarczająca żeby powodować destrukcję materiału obrabianego, choć mniej intensywnie. Załóżmy że ustawisz głowicę tak żeby ognisko biegało po górnej płaszczyźnie ciętej płyty. Wówczas na jej powierzchni nastąpi natychmiastowe odparowanie tworzywa, im głębiej natomiast, tym niższą temperaturę będzie uzyskiwać. Dlatego z grubej płyty wycinane elementy nie chcą wypadać. Druga próba zatem- obniżenie głowicy tak, żeby ognisko znalazło się w środku przekroju płyty. Jeżeli to opuszczenie , moc lasera i szybkość posuwów dobierzesz tak żeby wciąż jeszcze topiła się i odparowywała także górna powierzchnia, to uzyskasz możliwość przecinania grubszych płyt. Zauważ przy okazji że kształt tej szczeliny która powstaje po przejściu lasera odwzorowuje kształt "narzędzia" czyli stożkowego promienia światła laserowego. Od góry zwęża się, osiąga minimum w ognisku, po czym znowu rozszerza. Stąd prosty wniosek, że do cięcia , szczególnie grubszych materiałów powinno się używać soczewki o dłuższej ogniskowej, która daje smuklejszy stożek. Taki smukły stożek ma zresztą dłuższy odcinek gdzie powstaje wystarczająca do cięcia gęstość mocy (ogniskowa + dopusczalna odchyłka...ogniskowa- dopuszczalna odchyłka) Nie wiem czy wystarczająco obrazowo tłumaczę.W razie wątpliwości dołączę jakiś rysunek. Dlaczego więc nie montuje się tylko soczewek o długiej ogniskowej? Otóż układ mechaniczny głowicy z długą ogniskową jest bardziej podatny na drgania ogniska w wyniku pracy plotera. Podobnie trudniej jest rysować trzymanym za koniec długim ołówkiem niż krótkim , stemperowanym do ostateczności ogryzkiem. Dlatego przy cięciu małych detali z cienkiego materiału i do grawerowania, dla zwiększenia precyzji lepiej jest użyć soczewki o krótkiej ogniskowej.
Wracając do cięcia grubej pleksi...
Mimo opuszczenia w dół głowicy w którymś momencie kończą się możliwości manewru, czyli grubszego materiału w ten sposób już się nie przetnie. Trzeba wówczas zastosować następne wtajemniczenie.
Bez żadnego wspomagania energia cieplna wyzwolona pod wpływem światła laserowego w ognisku soczewki rozprzestrzenia się haotycznie we wszystkie strony. Należy ją "poprosić" aby przemieszczała się w ważnym dla nas kierunku, czyli dalej w głąb przecinanej płyty, prostopadle do jej powierzchni. Robi się to po prostu dmuchając wzdłuż osi głowicy z soczewką sprężonym powietrzem. W ten sposób materiał pod ogniskiem wypala się nie tylko pod wpływem energii światła ale także dzięki dmuchaniu silnie rozgrzanych w ognisku soczewki gazów, dymów, pary pleksi i innych generowanych tam śmieci. Ze zdjęć wynika że Twój ploter ma taką możliwość. Zatem włącz nadmuch do głowicy, zamontuj soczewkę 4 cale, zogniskuj poniżej górnej powierzchni materiału, daj dużo mniejszy posuw i dużą moc lasera na początek żeby sprawdzić jego wydolność. Najtrudniej zacząć bo musi powstać w płycie pierwszy przelotowy otwór, w którym pod wpływem nadmuchu zaczną śmigać gorące gazy. Zacznij więc od brzegu płyty. Po kształcie początku cięcia zorientujesz się jakie parametry należy zmienić.


Autor tematu
MarcinG
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 25
Rejestracja: 19 kwie 2007, 09:36
Lokalizacja: Gdańsk

#8

Post napisał: MarcinG » 19 kwie 2007, 21:06

wow .. to mi wiele powiedziało ...
jutro będe praktykował ...


poza tym, podziele się wiadomościami, które uzyskam jak zadzwonie do Chinoli jutro - mam umówioną rozmowe z tech-support.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

Post napisał: Piotr Rakowski » 20 kwie 2007, 07:25

diodas1 - słusznie prawisz, z teoretycznego punktu widzenia. Z praktycznego pewnie także.

Jak rozumiem soczewki 2 cale i 4 cale, to nie ich średnica, a ogniskowa. Czyli po założeniu 4 calowej trzeba opuścić stół. Teraz pytanie, czy maszyna kol. MarcinaG ma taką możliwość.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
MarcinG
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 25
Rejestracja: 19 kwie 2007, 09:36
Lokalizacja: Gdańsk

#10

Post napisał: MarcinG » 20 kwie 2007, 08:29

nie ma takiej możliwości, regulować moge tylko odległość soczewki od stołu...
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2007, 08:55 przez MarcinG, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”