Laser CO2 o polu pracy 800mm x 500mm.

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów
Awatar użytkownika

Autor tematu
gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Laser CO2 o polu pracy 800mm x 500mm.

#1

Post napisał: gaspar » 08 paź 2012, 18:55

Klamka zapadła, po kilku zbudowanych frezarkach czas w końcu na laser CO2.
Posiadam pewne doświadczenie w pracy na laserze Spirit firmy LaserPro. Będę go budował na własne potrzeby, więc troszkę to pewnie potrwa.
Rozwiązań nietypowych raczej tu nie będzie, gdyż budowę maszyny oprę na podstawie podobnych konstrukcji dostępnych w handlu.

Technika liniowa:

1) OŚ X - Jedna prowadnica liniowa miniaturowa MGN12 o długości 1000mm, dwa wózki, napęd paskowy,.

2) OŚ Y - Dwie prowadnice liniowe miniaturowe MGN12 o długości 640mm, cztery wózki, napęd paskowy, napęd jednym silnikiem poprzez wał napędowy

3) OŚ Z - cztery śruby trapezowe po przekątnej stołu. Unoszony będzie oczywiście stół. Śruba trapezowa 16x4 dla tego, że ta oś jak to w laserach będzie indeksowana.

Napęd:

Tutaj mam mieszane uczucia. Chciałbym zastosować serwa DC i whale3 aby uzyskać wysokie przyspieszenia i prędkości, ale nie miałem z nimi styczności i nie wiem do końca jaka jest kultura pracy sterowników whale3 - zwłaszcza na postoju (czy nie oscylują irytująco). Jeśli nie serwa to z pewnością sprawdzone M542 + silniki 0,5 - 1,9Nm.

Laser:

Tuba szklana CO2, moc 60Wat, chiller własnej konstrukcji
Tutaj największa prośba - gdzie kupić taką tubę, elektronikę do niej i całą optykę? Czy znają koledzy jakiś importerów albo może ktoś ma nowy zestaw na sprzedaż

Oprogramowanie

Cicho liczę na to, że cosimo wyda do czasu skończenia przeze mnie maszynki odpowiednią wersję PikoCNC na laser. Jak nie to będę szukał alternatywy.

Konstrukcja

Stalowa, spawana z rur kwadrat 40x40x3, 60x60x4. Nie będę konstrukcji frezował, ani tym bardziej wyżarzał. Nie widzę takiej potrzeby. Geometrię ustawię na czujniki i kątowniki. Obudowy i pokrywy blaszane + plexiglass

Termin budowy

11.2012 - 06.2013

---

Generalnie cała maszyna ma powstać przy wykorzystaniu mojego skromnego parku maszynowego, czyli: ulepszonej wersji plotera XMD32 i tokarki LD550.

Aktualnie projektuję model.

Mam nadzieję, że przy budowie mentalnie wspierać będzie mnie kolega Zienek :)
Ostatnio zmieniony 15 paź 2012, 20:49 przez gaspar, łącznie zmieniany 2 razy.


https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Tagi:


rendejad
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 438
Rejestracja: 25 paź 2011, 09:02
Lokalizacja: Miasteczko

#2

Post napisał: rendejad » 08 paź 2012, 19:52

Zobacz to:
http://allegro.pl/nowy-laser-co2-60w-i2668950833.html

Do takiego dużego plotera 40W to sporo za mało.
40W RF to tak ale nie CW.

Awatar użytkownika

Autor tematu
gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#3

Post napisał: gaspar » 08 paź 2012, 20:34

No właśnie dlatego chętnie posłucham opinii innych.
Ja pracowałem na 40Watach w ploterze Spirit i to w zupełności wystarczałoby do moich zastosowań. Może tuba tubie nie równa :)

Moje potrzeby to:

- grawerowanie laminatów grawerskich
- cięcie plexiglass do 8mm
- grawerowanie skóry
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


rendejad
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 438
Rejestracja: 25 paź 2011, 09:02
Lokalizacja: Miasteczko

#4

Post napisał: rendejad » 08 paź 2012, 21:42

Technologia technologii nie równa.


deflection
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 598
Rejestracja: 24 lip 2008, 22:53
Lokalizacja: Szczecin

#5

Post napisał: deflection » 08 paź 2012, 21:48

gaspar pisze:3) OŚ Z - dwie śruby trapezowe po przekątnej stołu i dwa wałki fi 16 lub fi 20 ustawione po drugiej przekątnej stołu. Unoszony będzie oczywiście stół. Śruba trapezowa dla tego, że ta oś jak to w laserach będzie indeksowana.
4 śruby jak już dla takiej powierzchni bo będzie ci kosić blat przy cięższych przedmiotach.
gaspar pisze:Laser:

Tuba szklana CO2, moc 40Wat, chiller.
Tutaj największa prośba - gdzie kupić taką tubę, elektronikę do niej i całą optykę? Czy znają koledzy jakiś importerów albo może ktoś ma nowy zestaw na sprzedaż
najtaniej z chin :) szukaj na ebayu, dostaniesz za pół ceny jak nie mniej niż od polskich dystrybutorów, no chyba że zależy ci na FV. Jak nie to proś o wysyłke jako "sample" albo "gifty".

co do osi x pasek 20 mm nie mniej, dłużej posłuży i nie będzie się tak wyciągał przy nawrotach.

Awatar użytkownika

bratanek65
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 695
Rejestracja: 06 lis 2010, 10:26
Lokalizacja: Miasteczko

#6

Post napisał: bratanek65 » 08 paź 2012, 22:08

Hmm, namawiasz obcego gościa do popełnienia przestępstwa karno-skarbowego, i to tak publicznie, bez żadnej krępacji.
Nic ma się co dziwić, że na świecie uważają Polaków za złodziei.

Awatar użytkownika

Autor tematu
gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#7

Post napisał: gaspar » 08 paź 2012, 22:53

deflection pisze:
4 śruby jak już dla takiej powierzchni bo będzie ci kosić blat przy cięższych przedmiotach
Czekałem aż ktoś tak napisze ;) muszę to rozrysować i zobaczyć ile kilo można na stół wrzucić. Ja nie będę go mocniej dociążał jak z 10-15kg. Chociaż koszt 4 śrub i ewentualnie 4 wałków nie jest jakiś tam wielki. (zastosowałbym TR14x4)

Rozwiązanie z 4 śrubami chociażby w takim ploterze jak na zdjęciu. Nie będę kombinował i też tak zrobię :)

Trochę poszukałem na ibeju i znalazłem chińskiego sprzedawcę:

Tuba 60 Wat + zasilacz - 585 USD

Cziler - 330 USD (to można zbudować taniej samemu)

Optyka - 185 USD

Suma daje: 1100 USD + fedex (około 250USD) + cło
Huh to już ponad połowa z planowanych 8000zł na całą maszynę :/
Raczej odpuszczę sobie ten gotowy cziller i zrobię coś wykorzystując chłodnicę samochodową i wentylatory...
Niejako powoli zbliżam się do tego, że jednak krokówki będą napędzać ten laser.

Orientuje się ktoś jak to wygląda z VATem i cłem? Zakup na osobę fizyczną...

[ Dodano: 2012-10-08, 22:55 ]
deflection pisze:co do osi x pasek 20 mm nie mniej, dłużej posłuży i nie będzie się tak wyciągał przy nawrotach.
Dla tej osi mam cały gotowy moduł liniowy. Jutro wrzucę zdjęcia. Prawdopodobnie właśnie pod pasek 20mm.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (51.04 KiB) Przejrzano 1254 razy
Ostatnio zmieniony 08 paź 2012, 23:29 przez gaspar, łącznie zmieniany 1 raz.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#8

Post napisał: jacek-1210 » 08 paź 2012, 23:28

Cło to pikuś, jeśli przyleci samolotem to może wcale go -tak jak ja- nie zapłacisz, ale tak naprawdę to boli VAT :neutral: . Nawet jeśli chińczyk zaniży wartość, to i tak transport będzie deklarowany (płacisz VAT od paczki+transport), a i z tym zaniżeniem trzeba troche ostrożnie, bo i na cle to nie są naiwniacy i jeśli pójdzie kurierem to na 100% dostaniesz deklarację do spowiedzi :wink:

bratanek65 pisze:Hmm, namawiasz obcego gościa do popełnienia przestępstwa karno-skarbowego, i to tak publicznie, bez żadnej krępacji.
Nic ma się co dziwić, że na świecie uważają Polaków za złodziei.
Słusznie Kolega prawi, tyle że w tym naszym kraju bez chachmęctwa to trudno przeżyć. Już tak z ludźmi rozmawiam: jesteśmy 20 lat po otwarciu granic i 20 lat swobodnego przepływu kapitału, to nasze zarobki powinny byc przynajmniej na poziomie 60-70% zachodnich, a co mamy ? Więc kto tu kogo okrada ?
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:

Awatar użytkownika

bratanek65
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 695
Rejestracja: 06 lis 2010, 10:26
Lokalizacja: Miasteczko

#9

Post napisał: bratanek65 » 09 paź 2012, 00:49

jacek-1210 pisze: Więc kto tu kogo okrada ?
Jak to kto?
Ci co zaniżają wartość towaru deklarowanego do oclenia okradają Państwo czyli społeczeństwo.
I każdy kto tak robi jest złodziejem.
Jak widać mentalność PeGieeRowska jest nieśmiertelna: "Nie moje, nie Twoje to trzeba brać."
I żadna ściema że powinno coś być a nie jest tego nie zmieni.
Złodziej to złodziej.
Dzisiaj ukradł państwu, jutro ukradnie sąsiadowi bo sąsiad ma dużo i nie wiadomo skąd to nawet nie zauważy.
Nie można być trochę w ciąży.
Albo jesteś uczciwy i nie kradniesz albo kradniesz i jesteś złodziejem.

A że prawo jest do du** to zupełnie inna para kaloszy.
Trzeba umieć z tego prawa tak skorzystać, żeby nie dać się wydymać ale nie zostać złodziejem.


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#10

Post napisał: jacek-1210 » 09 paź 2012, 08:30

Nasze państwo i tak Cię wydyma. Umiejętność korzystania z prawa nie jest dla maluczkich: przerżnąłem już 2 sprawy w sądzie, gdzie nie zarzucono mi jakiegokolwiek złamania zapisu prawa, jedyny zarzut to "działanie niezgodne z zasadami współżycia społecznego" :mrgreen: , przylepiając mi jednocześnie łatkę chachmęta i złodzieja. Nasze państwo nie jest dla maluczkich i tak jak komuna uczyła złodziejstwa, tak obecnie uczeni jesteśmy dalej kombinatorstwa.
Ale zrobiliśmy Gasparowi offtopa :oops:
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”