jakią wycinarkę laserową najlepiej kupić

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
8zaxior8
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 39
Rejestracja: 27 sie 2011, 21:04
Lokalizacja: Wieluń

jakią wycinarkę laserową najlepiej kupić

#1

Post napisał: 8zaxior8 » 13 kwie 2012, 19:44

Witam serdecznie! Długo szukałem na forum gdzie mógłbym założyć taki temat, jeżeli źle trafiłem to proszę go o przeniesienie do odpowiedniego działu. Jak w temacie mam problem jaki laser kupić. Czytałem trochę na ten temat ale jakoś ciężko mi to ogarnąć jaki laser kupić najlepiej. Jestem kompletnie zielony w tych sprawach nawet nie wiem jakie są rodzaje laserów. I tutaj moja ogromna prośba do doświadczonych forumowiczów o opisanie mi dosyć szczegółowo najpopularniejszych rodzai wycinarek laserowych. Jakich producentów polecacie, jak wogóle działa taki laser jakich gazów trzeba używać. Czy można użyć sprężonego powietrza. Jakie jest zapotrzebowanie na gaz takiego urządzenia. Jakie chłodzenie trzeba wykorzystać czy laser ma już jakieś chłodzenie w zestawie czy trzeba dokupić oddzielnie. Jaki prąd pobiera cały zestaw. I proszę jeżeli o czymś ważnym zapomniałem żeby dodać od siebie. Interesuje mnie profesionalny laser o powierzchni roboczej 3000x1500 i grubość cięcia zwykłej stali 10 mm lub nawet w granicach 16mm. Jakie są koszty utrzymania takiego lasera czy trzeba wymieniać jakieś części? Liczę na wyrozumiałość i z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie!



Tagi:


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#2

Post napisał: lolo2 » 13 kwie 2012, 21:11

Rozumiem że interesują cie lasery za 500 000euro? Czy sam chcesz zrobić zabawkę z chin?

Pierwsze pytanie to co palisz, jakie dokładności potrzebujesz, jaką powierzchnie, jakie prędkości chcesz uzyskać i ile kasy masz do wydania.

Możesz kupić plazmę lub laser, różnica cenowa kolosalna i zależy od tego ile ton ty chcesz tych blach palić, masz jakąś produkcję, usługi?

Jeżeli palisz najwięcej 10 - 16mm i chcesz kupić laser, to tylko i wyłącznie CO2, za grube blachy żeby palić to na światłowodowym laserze. W mojej firmie posiadamy lasery CO2 Mazaka i Bystronica.

Jeżeli chodzi o bezawaryjność i serwis bezapelacyjnie polecam mazaka. Japonia to japonia - jest ta jakość. Napędy w mazaku masz na silnikach liniowych, jedyne co się psuje po latach to te zasłony (harmonijki) koszt jednej 3000 - 4000zł, problemów innych z winy maszyny nie mieliśmy.

Bystronic, tutaj już inna bajka muszę ponarzekać na serwis, jest okropny, strategia firmy to tylko byle sprzedać. Napędy na bystronicu są/były śruba - nakrętka, więc po 5 latach jak już laser zaczął szarpać serwis przyjechał wymienili śruby 300 000zł koszt naprawy, po tygodniu laser dalej szarpie, przyjechali znowu skasowali luzy i ok. Na pytanie dlaczego w starych śrubach nie wykasowali luzów to powiedzieli że i tak by się one kiedyś zużyły. 2 przypadek Turbina psuje się zaraz po gwarancji, 2 już nam padły, to już drugą sami naprawialiśmy. Naprawa polega na wymianie łożyska - bystronic za na prawe policzy ci 60 000 euro, Powodzenia. Bystronic podobno już zmienił napędy na zębatki.

Na rynku znajdziesz jeszcze Trumpfa nie wiem jak z serwisem, ale lasery bardzo dobre i warte kupna. Chyba najwięcej się ich sprzedaje w polsce, o ile moje źródła są prawdziwe. Mam znajomych co mają te lasery i sobie chwalą. Lasery te posiadają napędy na zębatkach - listwa zębata.

Mitsubischi w tym roku zaczęli ekspansje na nasz rynek, podobno już w czerwcu będzie montowany pierwszy ich laser w Polsce, nie wiem gdzie, ale podobno ma być. Cały czas próbują się wbić na rynek więc może udać ci się wytargować dobrą cenę. Problemem może być serwis, w Polsce nie mają serwisu, miało to serwisować Poltechnik czy jakoś tak, nie pamiętam ich nazwy, ale od razu mówię daruj sobie ich serwis, nalane na maksa mają, bynajmniej mnie olewają. Więc w razie negocjacji to pisz aby serwis niemiecki gwarantowali w razie czego.

Amada jeszcze posiada lasery, ale nie mam żadnych opinii na ich temat.


Jeżeli miałbym kupować laser CO2 to wybierałbym pomiędzy Mazak, Triumpf, Mitsubischi (ryzyko), Amada, te dwa pierwsze nie do zajechania, reszta nie wiem.
Sam w tym roku muszę podjąć decyzje który kupić, najprawdopodobniej na targach w poznaniu, które odbędą się w maju. Tylko ja potrzebuje laser do 5mm. Więc zastanawiam się nad światłowodowym, aczkolwiek mitsubischi naprawdę dobrą ofertę dają na CO2.


Autor tematu
8zaxior8
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 39
Rejestracja: 27 sie 2011, 21:04
Lokalizacja: Wieluń

#3

Post napisał: 8zaxior8 » 14 kwie 2012, 17:33

Dzięki za obszerną odpowiedź.

Laser chcę kupić i po prostu świadczyć usługi cięcia dla zleceniodawców. Nie chcę budować własnego urządzenia. Będzie to moje pierwsze takie urządzenie więc nie będę za bardzo szalał z ceną myślę że w granicach 300 000 zł no może 400 000 zł to max. Przede wszystkim to on sam musi na siebie zarobić, a raczej było by ciężko zarobić na taki laser za 500 000euro. Może kiedyś. Czy ten polecany laser firmy Mazak lub Triumph da się kupić w takim przedziale cenowym? Jak to wygląda z tymi gazami do cięcia, czy tnie się tylko gazem CO2 czy jakimiś innymi? Jak wygląda sprawa chłodzenia lasera? Czy ma on wbudowane własne chłodzenie czy trzeba dokupić jeszcze jakiś chiler jeżeli tak to jakiej mocy?

A odnośnie tych targów w poznaniu to chętnie bym się też wybrał ale nie znam daty czy mógł byś mi podać? Może tam zobaczę jak to wszystko działa. Szczerze mówiąc to nie miałem jeszcze styczności z takim laserem a bardzo chciałbym się tym zająć. A pan lolo2 z z jakiej miejscowości jest? Może mógł bym do pana podjechać i zobaczyć z czym to się je.

Pozdrawiam i czekam na więcej odpowiedzi.


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#4

Post napisał: lolo2 » 14 kwie 2012, 21:45

Odnośnie targów:
http://machtool.mtp.pl/pl/
Warto pojechać, laserów na targach powinno być w bród :)

Laser kiedyś to była maszynka do robienia złota,
W naszej firmie pierwszym laserem był Bystronic (nie ten co niżej opisany :P), to w ciągu jednego roku sie spłacił. W moim regionie było tak że operatorzy laserów co pracowali na nich i dowiedzieli sie ile na tym można zarobić, to zakładali własne firmy i swoje lasery kupowali. Śmieszne ale prawdziwe.

Dzisiaj Laser już rzecz popularna i nie tak dochodowy.
300 000 - 400 000 zł to chyba jedynie jakaś używka, tylko jakiego dziadka ty za to kupisz :). Jesteś pewien że będziesz miał tyle usług żeby zainwestować w taką zabawkę?

Np. moja firma za cięcie laserem życzy sobie od 1.5 zł/m palenia za blachę 1mm w górę. Zależy wszystko od grubości blachy i skomplikowania elementu. Jak jest np w pip małych otworków to też cena rośnie. Więc przelicz sobie czy ci sie opłaca.

http://allegro.pl/listing.php/search?sg ... =bystronic
http://allegro.pl/listing.php/search?ch ... ring=mazak
http://allegro.pl/listing.php/search?ch ... ing=trumpf
http://www.ebay.de/sch/i.html?_nkw=trum ... m270.l1313

Jeżeli chodzi o eksploatację to Potrzebujesz:
Do wytworzenia wiązki Hel, azot, CO2 - ale tym sie nie przejmuj tego baaaaaardzo mało idzie, niektóre z nich to chyba raz na pół roku sie wymienia.
Następnie gazy do palenia (przepalania, przedmuchiwania) to Tlen, azot lub powietrze. Cienkie blachy tniesz na azocie, grubsze na tlenie lub powietrzu. No tutaj to już będziesz wiązkami kupował lub postawisz sobie zbiornik na gazy. W zależności jakiej blachy i ile palisz.
Dodatkowo sprężarka i prąd.
Co jakiś czas zużyją się ci dysze, i jak będziesz palił ostro to mogą ci się zasyfić lustra (lustra już trochę kosztują).
Plus do tego dowiedz się czy będziesz w stanie go przetransportować do siebie!!! Śmieszne ale za rozmontowanie i przewiezienie w drugie miejsce jakbyś chciał aby producent to zrobił to można słono zapłacić, czasem nawet więcej niż laser warty.


Jak jesteś zainteresowany
Mamy na sprzedaż Bystronic Bystar 4,4KW (duża moc)
http://www.bystronic.com/cutting_and_be ... /index.php
Rocznik 2004
System automatycznego załadunku blach
Rozdzielnia do gazów
Jak wyżej wspomniałem wszystkie nowe śruby oraz liniał wymieniane w styczniu tego roku, więc spokojnie powinien hulać przez następne lata.
Godzin przepracowanych około 18000
godzin włączenia około 36000
Poręczamy do leasingu (warunek wtedy jest taki że musisz mieć laser ubezpieczony i jak nie wypłacisz się to laser zabieramy spowrotem a ubezpieczalnia pokrywa uszkodzenia jeżeli takie powstały)
Serwisowany w Bystronic polska, pierwszy właściciel.

Cena: 850 000 zł

Lasery w naszej firmie chodzą przeważnie 3 zmiany. Bystronic jest u nas najstarszy i nie jest zrobotyzowany - potrzebuje operatora. Mazaka np. to obsługuje u nas stróż, tylko że ta zabawka kosztuje około 1 000 000 euro razem z systemem załadowczo rozładowczym na 10 palet, więc w tym roku musimy wymienić bystronika na coś podobnie zrobotyzowanego.

Jak coś możesz śmiało przyjechać
http://www.wirax.pl/
Tel. do szefa (nie do mnie) 694478678 Wiesław.


PS. skoro już sie ogłaszam, to mamy na sprzedaż także:
Frezarkę Hellera 4m frezowania z podzielnicą magazyn na 40 narzędzi
oraz tokareczki okumy z robotami.
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2012, 18:42 przez lolo2, łącznie zmieniany 1 raz.


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#5

Post napisał: numerek » 15 kwie 2012, 12:19

ładnie opisane z jednym zastrzeżeniem
gaz rezonatorowy nie wymienia się co pół roku ale co najmniej raz w miesiącu - mówimy tu o jednej butli
jeśli wiązka to ok
ale 1 butla kosztuje około 800-900 zł netto

jeśli już się zdecydujesz to rozmawiaj o gazach z wszystkimi byle nie z Linde
ja też byłem prawiczek i pociągnęli mnie na kilkadziesiąt tysiaków - nie chcieli mi postawić zbiornika a z wiązek to lipa

nie nastawiaj się na cięcie powietrzem bo drugie tyle wydasz na skrobanie gratu w nierdzewce

ehh gdybym wiedział to co teraz wiem jak zaczynałem przygodę z laserem ...
cóż życie

życzę powodzenia w usługach
aha i nie zdziw się jak klient ci powie że za drogo chcesz bo konkurencja pali o połowę taniej :) :) hehe potem się okazuje że konkurencja nie ale operatorzy u konkurencji palą po godzinach bez faktury HE he he


Autor tematu
8zaxior8
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 39
Rejestracja: 27 sie 2011, 21:04
Lokalizacja: Wieluń

#6

Post napisał: 8zaxior8 » 16 kwie 2012, 16:11

Dzięki za informacje na takie tematy.

Znacie może jakąś stronę lub macie jakieś lektury na temat laserów itp. bo nie chciał bym przechodzić przez to samo co wy lepiej uniknąć błędów których się da. Szkoda że mam do was tak daleko chętnie bym się przejechał i sobie pogadał co i jak. Brał ktoś z was laser w leasing bo nie wiem na ile mogę sobie pozwolić. Chodzi mi o to żeby laser sam na siebie zarobił i tu pytanie czy się da.

Może któryś z panów łaskawie mógł by mi napisać jakie są koszta utrzymania takiego lasera tzn. ile średnio kosztuje u was roboczogodzina i jakie są koszta utrzymania tego laserka ile kosztuje prąd za godzinę cięcia jakie gazy się wymienia, jak często i ile za nie się płaci, jak często wymienia się części w samej maszynie lustra, dysze itp. i ile to kosztuje.

Pozdrawiam i czekam na więcej informacji.


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#7

Post napisał: lolo2 » 16 kwie 2012, 18:41

Lektur żadnych nie mam, aż tak mnie to nigdy nie interesowało,
Cena palenia to tak jak wyżej wspomniałem od 1.5zł za metr cięcia blachy (tyle my kasujemy jak bierzemy usługi). Cena rośnie wraz z grubością i skomplikowaniem. Możesz przyjąć że 1.5zł kosztuje metr przecięcia jedynki czarnej blachy.

Wszystkie lasery (i nie tylko) w naszej firmie braliśmy w leasing, za duże koszta by kupić za gotówkę.
Oczywiście pierwszy laser był używany bystronik, następnie kupiliśmy nowego bystronika (2004), później mazaka, potem znowu mazaka, no i teraz sie okaże...

Jakie koszty gazów, prądu itp, itd nie chce mi się pytać i dowiadywać więc ci nie powiem, głównie palimy dla siebie więc nikt tego u nas nie liczy chyba.
Musisz wziąć pod uwagę moc lasera i parametry. Bo jak kupisz jakiegoś rzęcha co pali wolniej niż (...), to nawet nie wejdziesz w rynek usług. Z mojego doświadczenia chyba nie brałbym lasera słabszego niż 3-4 KW, który nie pali co najmniej tych kilkunastu metrów na min jedynki blachy, inaczej koszta gazów prądu itp cie zjedzą. Tak myślę.


Autor tematu
8zaxior8
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 39
Rejestracja: 27 sie 2011, 21:04
Lokalizacja: Wieluń

#8

Post napisał: 8zaxior8 » 16 cze 2012, 18:42

Witam po dłuższej przerwie. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Już jestem sporo mądrzejszy. Byłem na targach w Poznaniu, tam też troszkę popytałem. Nie widziałem jednak laserów MAZAKA i Mitsubishi Czy Pan lolo2 zdecydował się na jakiś nowy zakup?

Już wiem że chcę kupić laser używany bo nowy za drogi na początek. Czy ten laserek Bystronica jest jeszcze na sprzedaż? Jeżeli tak to na czym polega ubezpieczenie leasingu?
Czy Pan lolo2 liczył kiedyś koszty eksploatacji tego Bystronica za godzinę pracy? Na targach w Bystronicu powiedzieli że godzina cięcia nowym laserem(tym którego tam mieli) to 7 euro/h wliczając wszystkie koszty łącznie z wymianą zużywających się części. Czy to możliwe?

Czy może ktoś z panów orientuje się czy biorąc taką maszynę w leasing obowiązuje na nią jakiś okres karencji? Bo trudno kupić pierwszy laser i od razu za niego płacić raty. Czy znacie kogoś komu przygoda z laserem by się nie powiodła?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi!


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#9

Post napisał: lolo2 » 16 cze 2012, 20:34

8zaxior8 pisze:. Nie widziałem jednak laserów MAZAKA i Mitsubishi
Mazaka było stanowisko obok Trumpfa. Mitsubischi faktycznie się nie wystawiał.
8zaxior8 pisze: Czy Pan lolo2 zdecydował się na jakiś nowy zakup?
Czekamy na decyzje dotacji, do końca tego miesiąca mają czas w naszym rejonie.

Chcemy kupić laser Fiber, szefostwo postawiło bardzo wysokie wymagania, palenie blachy czarnej 5mm z prędkością 5m/min oraz stół 4x2m mało kto podpisuję się pod tym więc wybór mocno ograniczony. Na dzień dzisiejszy 2 firmy spełniły wymagania, a 3 firma Mazak dopiero buduje fibera.
8zaxior8 pisze:...
Bystronic jeszcze śmiga i jest jeszcze na sprzedaż. Co do leasingów to masz różne warianty, o szczegółowe informacje musisz pytać w firmach leasingowych.

Może to śmieszne ale co się pytam kierownika czy technologów to nikt nigdy nie liczył kosztów palenia. Mogę ci podać stawkę na dzień dzisiejszy co kasujemy za usługi: około 2,80zł za 1 metr palenia 1mm blachy czarnej. Bystronic pali 1mm blachę z prędkością 20m/min.


Najprościej będzie jak pan przyjedzie do nas, dotknie, zobaczy. Lasery cały czas na chodzie, Mazak nawet w tym momencie sam działa, a tylko stróż dogląda.

Jak będzie pan zainteresowany to proszę napisać podam numer tel na PW, można będzie się umówić na spotkanie. Bynajmniej pan zobaczy jak to wszystko odbywa się w praktyce.

Ja nie pracuję ani na laserach ani w biurze więc tak do końca sam się na tym nie znam.
Ostatnio zmieniony 17 cze 2012, 11:03 przez lolo2, łącznie zmieniany 1 raz.


www.kimla.pl
Posty w temacie: 9

#10

Post napisał: www.kimla.pl » 17 cze 2012, 08:55

Chcemy kupić laser Fiber, szefostwo postawiło bardzo wysokie wymagania, palenie blachy czarnej 5m/1min oraz stół 4x2m mało kto podpisuję się pod tym więc wybór mocno ograniczony. Na dzień dzisiejszy 2 firmy spełniły wymagania, a 3 firma Mazak dopiero buduje fibera.
Lolo, 5m/minutę blachy czarnej ale jakiej grubości?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”