Jak sprawdzić moc lasera ??

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Trike3
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 135
Rejestracja: 30 sty 2007, 10:18
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Jak sprawdzić moc lasera ??

#1

Post napisał: Trike3 » 06 cze 2007, 08:05

Witam

Jak w temacie, nie wiem jak sprawdzić moc lasera, czy ktoś z Was wie jak to się robi bądź potrafi stwierdzić po rozmiarach tuby na przykład ??

Pozdrawiam Marcin



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 06 cze 2007, 09:57

Moc lasera zależy od tak wielu czynników że nie sposób bez udziału wróżki oszacować ją z zadowalającą dokładnością. Tutaj http://cgi.ebay.com/40W-CO2-Laser-Tube- ... dZViewItem możesz wstępnie porównać w tabeli jak zmienia się z grubsza moc wraz ze zmianą długości rury szklanej w przypadku grupy laserów CO2. Laser taki jest urządzeniem do przetwarzania energii elektrycznej w wiązkę światła podczerwonego o sprawności rzędu kilku %. Reszta zamienia się w ciepło strat. Sprawność ta zresztą maleje wraz z czasem eksploatacji lasera, choćby w wyniku stopniowego zanieczyszczania luster. Stąd między innymi producenci podają szacunkowy czas życia lasera. Moc promieniowania zależy też oczywiście od samego zasilacza wysokiego napięcia. W podanej na wymienionej stronie tabeli zobaczysz jaka jest rozpiętość parametrów zasilania. Moc lasera zależy od składu i ciśnienia mieszanki gazów w jego wnętrzu, od producenta, od konstrukcji (może mieć na przykład budowę metalowo ceramiczną) Zobacz inne oferty i porównaj, sam zobaczysz że wróżka jest przydatna. Na stronie e-bay http://search.ebay.com/laser-co2_W0QQ_t ... QQfromZR40 pojawia się od czasu do czasu miernik służący do pomiaru mocy strumienia lasera, który powie więcej i dokładniej niż tabele zestawień. Taki przyrząd na pewno może się przydać choćby dla oceny zużycia własnego lasera, jeżeli jesteśmy jego pierwszym użytkownikiem i zmierzymy jego moc na początku eksploatacji. Może też pomóc przy naprawach i strojeniu urządzenia a nawet :wink: przy próbie samodzielnej budowy tuby laserowej.


Autor tematu
Trike3
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 135
Rejestracja: 30 sty 2007, 10:18
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#3

Post napisał: Trike3 » 06 cze 2007, 10:13

Wielkie dzięki za odpowiedź teraz już wiem jaki mam laser :)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#4

Post napisał: adam Fx » 06 cze 2007, 17:22

jaki? może pochwal sie zdięciami
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”