Grawerowanie zdjęć

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Jacolix
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 68
Rejestracja: 07 lis 2008, 13:01
Lokalizacja: warszawa

Grawerowanie zdjęć

#1

Post napisał: Jacolix » 04 lis 2011, 21:50

Cześć,

Nie wiem czy taki temat już się pojawił, w razie czego proszę o info.
Ostatnio miałem trochę pracy z grawerowaniem zdjęć (przede wszystkim na drewnie, laminacie grawerskim i pleksie). Wykorzystałem kilka funkcji w Corelu (ok czterech, jakieś 3 minuty pracy) i efekt na prawdę był niezły (przynajmniej tak mi się wydaje - foto do oceny niebawem).
Zaobserwowałem że ten sam plik na różnych materiałach wychodzi inaczej, trzeba się pobawić rastrem i dopasować jego gęstość w zależności od materiału.
Wiem że są przeróżne programy oferujące przetworzenie takich zdjęć, słyszałem nawet o takich gdzie podajesz markę lasera, materiał i gotowe.
Pytanie:
- czy przejście przez taki filtr w programie oferuje już gotowy plik i już nie trzeba ingerować w raster czy jakieś rozjaśnianie, przyciemnienie itp ? ? ?
- czy "ręczne" przygotowanie pliku w Corelu (czyli 3-5 minut pracy) warto zamienić na płatny program ? ?
- ile takie cuda kosztują ? ?
Proszę o info użytkowników tego typu programów.


http://lasertrotec.blogspot.com
cała prawda o laserach TROTEC koniecznie zajrzyj

Tagi:


boro
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 25 sie 2010, 23:29
Lokalizacja: z gór

#2

Post napisał: boro » 05 lis 2011, 00:13

Znam trzy takie programy z własnego doświadczenia: PhotoGrav (395 dolarów http://www.photograv.com/), OneTouchPhoto, ( trial do ściągnięcia: http://www.ulsinc.com/products/1-touch- ... /download/) EngraveLab (490dolarów, http://cadlink.com/products/engraveLab/ ... _laser.php ) Najwięcej możliwości ma ten ostatni, bo to kombajn nie tylko do zdjęć. Tylko w zdjęciach specjalizują się dwa pierwsze. Nieco lepiej oceniam PhotoGrava, ale OneTouch też daje dobre rezultaty.
Jak to działa ?
Na wejściu masz swoje zdjęcie, na wyjściu masz zdjęcie gotowe do grawerowania.
W PhotoGrav'ie podajesz parametry swojego lasera (ręcznie, albo wybierasz z listy zawartej w programie) Czyli podajesz producenta, moc, ogniskową soczewki. Później można bawić się w modyfikacje typu dostrajanie średnicy plamki, kształt plamki, rozproszenie promienia itp. (albo można pozostać przy fabrycznych ustawieniach, bo możliwości ręcznej korekty jest bardzo dużo - dla maniaków chyba) -
Następnie wybiera się rodzaj materiału ( z długiej listy predefiniowanych, a można dodawać własne materiały), i przechodzi się do symulacji grawerowania. Można kliknąć automatyczną obróbkę, i program sam przygotuje plik wyjściowy, albo ręcznie modyfikować parametry zdjęcia czyli kontrast, nasycenie, wielkość ziarna, rastra, odległości między pikselami rastra itp.
Po tym jak program obrobi zdjęcie, wystarczy wstawić do Corela i grawerować. Nie potrzeba nic więcej robić. Co ważne, nie wolno takiego zdjęcia skalować ani obracać w Corelu.
Gdy się bliżej przyjrzeć, to wynikowy plik jest zwykłą grafiką 1 bitową. Tylko wielkość i rozkład pikseli dobrany jest do materiału i lasera.

Podobnie wygląda to w wypadku OneTouch, chociaż ma mniej możliwości edycji parametrów (ale wynik jest i tak dobry)

Przewaga programu nad ręczną obróbką jest w tym, że dobiera parametry zdjęcia wyjściowego do konkretnej maszyny i materiału (można sobie poobserwować jak zmienia się wyjsciowe zdjęcie zależnie od wybranego materiału) bazując na doświadczeniach autorów programu. Rezultaty są na tyle dobre, że w 99% wypadków można zdać się na automat, i w ciągu kilku sekund mieć przygotowany materiał.
Jedno kliknięcie na załadowanie zdjęcia, drugie na rodzaj materiału, trzecie na Process (przetwórz), czwarte na Save - i gotowe.
A czy jest to warte kilkuset dolarów ? trudno powiedzieć. Gdy będziesz dziennie robił kilkanaście zdjęć z których połowa to jakieś fotograficzne nieporozumienia, na zupełnie odmiennych materiałach od sklejki i drewna przez laminaty i pleksę do Alumarku i luster - to docenisz szybkość i wygodę. Jeżeli robisz zdjęcie raz na tydzień, to lepiej pozostać przy PhotoPaincie czy Photoshopie.
A do photoshopa są darmowe filtry czy skrypty ułatwiające przygotowanie zdjęć pod laser : http://www.sawmillcreek.org/showthread.php?91076
sam z nich nie korzystałem, ale ci co uzywali, to sobie chwalą


Autor tematu
Jacolix
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 68
Rejestracja: 07 lis 2008, 13:01
Lokalizacja: warszawa

#3

Post napisał: Jacolix » 05 lis 2011, 08:47

Wielkie dzięki za info.
Zawsze starałem się unikać grawerowania zdjęć bo bez żadnej obróbki w Corelu efekt nie był zadowalający, a rzeczywiście jeżeli robi się to pierwszy raz to trzeba się trochę pobawić żeby "zrozumieć" jak graweruje laser daną grafikę w zależności od rodzaju rastra, jasności grafiki itp. Na razie trafia się to bardzo sporadycznie, bym powiedział raz na miesiąc i nie zawsze to robię, bo z doświadczeniem w tym kierunku u mnie krucho.
Wydaje mi się, że raz dobrane te parametry (na danym materiale) powinny być w miarę uniwersalne do każdej grafiki (zresztą te programy pewnie działają na zasadzie sztywnych parametrów do danych materiałów).
Jeszcze raz dzięki za informację.
http://lasertrotec.blogspot.com
cała prawda o laserach TROTEC koniecznie zajrzyj


3DBialystok
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 167
Rejestracja: 06 cze 2010, 18:56
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#4

Post napisał: 3DBialystok » 05 lis 2011, 11:30

OneTouchPhoto mimo, że jest ubogim programem w sam raz przydaje się do sporadycznej obróbki zdjęć. Raster opracowany do graweru na szkle jest fantastyczny. Resztę bym jednak nieznacznie dopracował. Ogromna wada brak manualnych ustawień. Chociażby tak banalnych jak jasność i kontrast. Jak korzystasz rzadko, warto zaczekać na promocję w Colopie. Przy okazji zakupu gilotyny dorzucili za 1 zł.


holender007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 202
Rejestracja: 22 cze 2007, 11:43
Lokalizacja: Głuszyca

#5

Post napisał: holender007 » 05 lis 2011, 11:58

Ja jak pamiętam w trotecu nic nie robiłem zdjęcie zdjęcie zmieniałem na skale szarości 8 bitowa i puszczałem bezpośrednio do JobControl i w programie ustawiałem moc palenia i to bylo by na tyle w chińczyku niesetny nie ma takiej możliwości i muszę korzystać z rożnych programów do obróbki zdjęć

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

Post napisał: Piotr Rakowski » 05 lis 2011, 15:11

Ja w moim oprogramowaniu do laserów o nazwie cncCAD Laser mam wbudowane następujące działania (algorytmy):

1. Możliwość wczytania bitmapy na pole robocze z docelową rozdzielczością.
2. Możliwość korekty jasności i kontrastu oraz odwracanie kolorów.
3. Automatyczną rasteryzację bitmapy (bez konieczności zamiany na odcienie szarości) z użyciem jednego z 6 algorytmów: Jarvisa (domyślny), Floyda-Steinberga, Atrinsa, Stuckiego, Fana oraz "b/w simple" - wszystkie wg wartości progowej, którą można ustalić w trakcie przetwarzania.
4. Dodatkową zmianę docelowej rozdzielczości nie w pikselach_na_cal, a w częściach milimetra, przy czym tu "w tle" używane są algorytmy resamplingu "bicubic" i "bilinear" w zależności od kierunku (powiększanie/zmniejszanie).

Co ważne wszystko jest robione automatycznie - klient nie wie, że coś takiego się dzieje.

Na wyjściu otrzymuję g-kody dla lasera.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


szqudi
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 24
Rejestracja: 17 kwie 2010, 13:58
Lokalizacja: Planeta Ziemia

#7

Post napisał: szqudi » 07 lis 2011, 11:10

Witam,
mam laser chiński więc zdjęć w skali szarości grawerować nie mogę,
testowałem program OneTouchPhoto i nie się sprawdza,
interesuje mnie program PhotoGrav, testować go się nie da bo nie ma wersji trial...
a nie wiem czy warto jest wydawać takie pieniądze żeby przekonać się że nie działa prawidłowo z moim laserem.
Także czy może ktoś jednoznacznie potwierdzić czy PhotoGrav nadaje się na przerabianie zdjęć pod laser chiński?
Ewentualnie czy ma ktoś ten program, to ja podesłałbym zdjęcie i ktoś by mi je przerobił i zobaczyłbym czy u mnie to będzie działać.


deflection
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 598
Rejestracja: 24 lip 2008, 22:53
Lokalizacja: Szczecin

#8

Post napisał: deflection » 07 lis 2011, 11:55

PhotoGrav nadaje się do przerabiania zdjęć na chinczyka, ale podane w nim parametry nijak się mają do wydajności z jaką pracuje chińczyk i trzeba eksperymentować jak przerobić podane w nim parametry na chińczyka.
Jak sobie metodę opracujesz i to później można analogicznie stosować dla innych zdjęć i parametrów.


Autor tematu
Jacolix
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 68
Rejestracja: 07 lis 2008, 13:01
Lokalizacja: warszawa

#9

Post napisał: Jacolix » 07 lis 2011, 20:10

Zgodnie z umową przykład mojej obróbki wyłącznie w Corelu. Zapomniałem że do dyspozycji w oprogramowaniu JobControl mam półtony, tzn mogę zwiększać ziarno rastra w zależności od materiału na jakim graweruję.
A teraz fota: oryginał, plik po przejściu bez obróbki, no i praca po obróbce w Corelu.
Czekam na komentarze.
Załączniki
ScreenHunter_05 Nov. 07 19.56.gif
ScreenHunter_05 Nov. 07 19.56.gif (120.94 KiB) Przejrzano 9723 razy
http://lasertrotec.blogspot.com
cała prawda o laserach TROTEC koniecznie zajrzyj


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#10

Post napisał: koala.g » 01 sie 2015, 06:55

Jak w corelu się tak zdjecia obrabia?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”