Grawerowanie na wałku

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
freeday4
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 9
Rejestracja: 02 lis 2013, 11:41
Lokalizacja: Siemiatycze

Grawerowanie na wałku

#1

Post napisał: freeday4 » 02 lis 2013, 11:45

Witam potrzebuję porady. Posiadam na uczelni ploter grawerujacy oraz przystawkę obrotową. Muszę na drewnianym kołku wygrawerować jakiś napis i opracować metodę grawerowania na powierzchni zakrzywionej typu wałek. Czy ktoś wie jak to zrobić? Podobno robi to się tak, że silnik krokowy stołu obrotowego wykonuje iles kroków na minute, z tego trzeba wyliczyc kroki i na sekunde a nastepnie zestawic z iloscia impulsów z lasera. Czy jest jakaś inna metoda? czy ta metoda jest dobra? Prosze o pomoc



Tagi:


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#2

Post napisał: koala.g » 02 lis 2013, 11:49

Oprogramowanie samo tego nie zrobi ?

W instrukcji lasera powinno to być opisane.


Autor tematu
freeday4
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 9
Rejestracja: 02 lis 2013, 11:41
Lokalizacja: Siemiatycze

#3

Post napisał: freeday4 » 02 lis 2013, 14:09

własnie musze dojsc do tego sam, a nie mam pojecia jak sie zabrac i jakie mogą byc metody. Tutaj na forum jest wielu fachowców, więc pomyślałem ze zapytam.


deflection
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 598
Rejestracja: 24 lip 2008, 22:53
Lokalizacja: Szczecin

#4

Post napisał: deflection » 02 lis 2013, 14:38

z wzoru na obwód oblicz wielkość powierzchni kołka wtedy odnieś to do wielkości stołu i masz gotowe...
w ustawieniach maszyny masz gdzieś na pewno parametry/ustawienia tam będą też impulsy i wielkość powierzchni roboczej. Jeżeli masz jakąś przekładnie w przystawce obrotowej to musisz ją uwzględnić..


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#5

Post napisał: koala.g » 02 lis 2013, 18:36

No i tu jest potrzebna instrukcja bo laser może mieć inny silnik i przekładnię niż przystawka.

Nie miałem przystawki rotacyjnej w łapie nigdy :razz: :)
Obwód do wielkości stołu nie ma tu racze nic do rzeczy na razie...

Trzeba sprawdzić ile obrotów silnika spowoduje obrót przedmioty w przystawce o 360 stopni.

Potem sprawdzić jaką drogę pokona karetka jeśli silnik osi Y wykona tą liczbę obrotów.

Ta odległość to będzie wysokość prostokąta w programie do rysunku długość to będzie długość wałka.

To będzie rozwinięcie naszego walca na którym umieszczamy rysunek.
Wysyłamy rysunek do maszyny i tu zaczyna nam być potrzebna średnica przedmiotu.

Średnica będzie definiowała gęstość linii grawerunku (odległość miedzy liniami)
Im dalej od środka tym odległość mniejsza.

Bo jeśli obrócimy przedmiot o 1 stopień to przy promieniu A ruch punktu na obwodzie będzie mniejszy niż prze promieniu 2A.
Więc przy tym samym wierszowaniu a przy przedmiotach o innych średnicach będą widoczne linie wierszowania.


Autor tematu
freeday4
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 9
Rejestracja: 02 lis 2013, 11:41
Lokalizacja: Siemiatycze

#6

Post napisał: freeday4 » 03 lis 2013, 14:23

Wpadłem jeszcze na pomysł takiej metody. Policze obwód wałka, następnie wygraweruje na nim kwadrat 2x2 cm (który będzie mial rozstrzelone wymiary w jednej plaszczyznie), nastpenie wygrawuje metoda prob i błędow kwadrat który bedzie mial na walku odzwierciedlone prawidlowo 2x2cm. Policze procent o jaki zmienil sie wymiar. Zmienie wałek na takie który bedzie mial inna srednice i powtorze caly proces. Jeżeli wyjdzie z tego coś sensownego to to jest to, jeżeli nie bede probowal metoda silnika krokowego, krokow na sekunde i impulsów. Co sądzicie i moim pomyśle kóry przedstawiłem?


deflection
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 598
Rejestracja: 24 lip 2008, 22:53
Lokalizacja: Szczecin

#7

Post napisał: deflection » 03 lis 2013, 16:44

Decodrew pisze:Obwód do wielkości stołu nie ma tu racze nic do rzeczy na razie...
akurat ma... przy przystawce rotacyjnej powierzchnia stołu (powierzchnia obszaru roboczego) równa się powierzchni bocznej wałka więc ma...
freeday4 pisze:Co sądzicie i moim pomyśle kóry przedstawiłem?
napisz dokładnie co chcesz zrobić? Potrzebujesz wzoru? nie bardzo rozumiem...


Autor tematu
freeday4
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 9
Rejestracja: 02 lis 2013, 11:41
Lokalizacja: Siemiatycze

#8

Post napisał: freeday4 » 03 lis 2013, 21:08

Potrzebuje własnie wzoru który pozwolil by mi znalesc zaleznosc, umożliwiająca wygrawerowanie na wałku, żeby wymiar np, prosokąta nie byl rozstrzelony. Ale kompletnie nie mam pojecia. Mogłbys bardziej wytlumaczyc swoja wersje?


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#9

Post napisał: koala.g » 03 lis 2013, 22:25

deflection pisze: akurat ma... przy przystawce rotacyjnej powierzchnia stołu (powierzchnia obszaru roboczego) równa się powierzchni bocznej wałka więc ma...
Czyli nie chodziło ci o stół w maszynie tylko o rozwiniecie boczne walca.
To będzie trochę zagmatwane: bo przejazd po y plotera na odpowiednią odległość spowoduje obrót przedmiotu o 360 stopni. A pełen obrót da przesuniecie punktu o odległość zależącą od średnicy materiału.


Oprogramowanie powinno to z automatu przeliczać. Wyliczenia są dość proste i można by to na kilka sposobów zrobić, myślę że na co najmniej 2-3.

Potrzebujesz znać przełożenia silnik oś na ploterze i silnik ośka obrotowa i czy te silniki są takie same.


deflection
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 598
Rejestracja: 24 lip 2008, 22:53
Lokalizacja: Szczecin

#10

Post napisał: deflection » 04 lis 2013, 14:48

2*pi*r
jak przełożenie 1:2 to samo pi*r

po co kombinować, obwód koła i wszystko masz jasne...
tylko musisz znać jaka przekładnia jest w urządzeniu.

chyba że chcesz zmieniać rozmiar obiektu do grawerowania w zależności od średnicy wałka to z proporcji już albo napisać sobie równanie gdzie będziesz podawał obiekt wyjściowy jaki chcesz otrzymać i średnicę wałka, a równanie wyliczy proporcje boków do zadania. Tak na prawdę nadal nie wiem co masz zrobić aby sensownie pomóc.

Jakie masz DOKŁADNIE zadanie i jakie masz dane?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”