Dołożenie silników servo do chińczyka

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
dominik847
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 37
Rejestracja: 27 wrz 2014, 16:53
Lokalizacja: Łódź

Dołożenie silników servo do chińczyka

#1

Post napisał: dominik847 » 27 wrz 2014, 17:09

Witam
Jestem posiadaczek chińczyka seron'a ze sterownikiem DF212. Chodzi mi po głowie upgrade z silników krokowych na silniki servo. Tylko obawiam się czy pomimo szybszych silników to mój sterownik będzie nadążał z obsługiwaniem tego ( czy. wysyłaniem odpowiednio szybko informacji ) głownie ma na celu przyspieszenie grawerowania, obecnie graweruje na silnikach krokowych lekkie materiały z prędkością 500 moc 20% rozdzielczość 0,5

Jest wogóle sens inwestowania w servo na chińczyku ?

Wiem wiem że trotec czy inne nie chińczyki są o wiele wiele wiele lepsze zwłaszcza do grawerowania ale nie ukrywam że ogranicza mnie budżet oraz nie widzę sensu inwestowania takich dużych pieniędzy ponieważ nie jest to moja głowa działalność tylko jedna z jej części.

Będę wdzięczny za cenne porady.



Tagi:


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#2

Post napisał: cinematic2 » 27 wrz 2014, 19:46

Dużo nie przyspieszysz.
Sam laser a dokładniej jego "czas reakcji" będzie ograniczeniem.
Musiałbyś wymienić też laser na RF.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


Autor tematu
dominik847
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 37
Rejestracja: 27 wrz 2014, 16:53
Lokalizacja: Łódź

#3

Post napisał: dominik847 » 28 wrz 2014, 07:16

Dzięki za odpowiedz !!
To by było drugim etapem modyfikacji

Tylko czy servo np. przy prędkościach 300-500 zrobią mi grawer dokładniejszy ? jakie będą dla mnie widoczne namacalne różnice ?


laserki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 327
Rejestracja: 09 mar 2009, 15:41
Lokalizacja: SpodSamiuśkichGórek

#4

Post napisał: laserki » 28 wrz 2014, 15:01

Serwa dają ci większą dynamikę, większą precyzję (zależną od enkoderów) i mniejsze drgania.
W sumie przy dobrze zgranym systemie można osiągnąć lepszy efekt i jakościowy i prędkość.
Co do lasera RF problemem może być sterownik.
Nie każdy chińczyk obsłuży laser RF.
Tego twojego DF212 akurat nie znam w ogóle i z tego co widzę nie ma tu zbyt wiele osób, które coś wiedzą.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#5

Post napisał: dance1 » 28 wrz 2014, 17:32

"Tylko czy servo np. przy prędkościach 300-500 zrobią mi grawer dokładniejszy ? jakie będą dla mnie widoczne namacalne różnice ?"


W dużej mierze zależy to od sztywności i luzów maszyny (ich braku), jak maszyna wiotka i luzy ma to i serwa nie pomogą. Do niektórych konstrukcji serw nie opłaca się zakładać bo nic nie dadzą a tylko kasę z kieszeni wyssają.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
dominik847
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 37
Rejestracja: 27 wrz 2014, 16:53
Lokalizacja: Łódź

#6

Post napisał: dominik847 » 28 wrz 2014, 17:51

Właśnie o to mi chodzi czy to nie przerost formy nad treścią
Bo może i dzisiaj chinczyk ( seron ) nie ma na luzów ale za jakiś czas nie wiadomo

Bo rozumiem że gdy teraz graweruje na 500 ( mimo że dopuszczalnie mam chyba 700-800 ) to np. na servo dojdę do prędkości 1200-1400 tak ? ( takie info jest u pseudo producenta serona )

ps. czy to według Was dobre i optymalne prędkości grawerki przy mocy 19-20% ?


Zaremba
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 274
Rejestracja: 14 lip 2011, 21:42
Lokalizacja: Z daleka

#7

Post napisał: Zaremba » 29 wrz 2014, 00:48

dance1 pisze: jak maszyna wiotka
Wiotka? Maszyna laserowa? To niby jaka? Z bambusa?
Chyba się koledze działy forum pomyliły. Ploter laserowy to nie frezarka.
A luzy w ploterze się kasuje bo by inaczej w ogóle nie pracował.
Ale jak ktoś zabiera głos we wszystkich działach jakie są na forum to nic dziwnego że czasem pisze bzdety byle sobie punktów nabić.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#8

Post napisał: dance1 » 29 wrz 2014, 15:02

wiotka hmm źle napisałem, bardziej chodziło mi o luzy a nie wszystko da się wykasować, widziałem te serony w akcji i już nawet przy nawrotach widać te luzy w nowych maszynach (oczywiście przy większych prędkościach), także mi tu się nie pluj bo nie masz po co i z czym tym bardziej.
Czemu następny chce mnie przekonać że do poprawnej pracy laser nie musi być solidną konstrukcją? bo qpę lubi?(miliony much także) czy jak? czemu można kupić naprawdę solidne plotery grawerujące? bo producent we wszystkich działach chce zaistnieć a się nie zna?
Tak to jest jak się tylko chinole oglądało to i taka wizja świata (ploterów laserowych) powstała.
Super dokładne drukarki 3d także widziałem a większość zapyta na co dokładność podczas "lania" plastiku...
Masz coś do powiedzenia, napisania zapraszam na PW żeby wątku nie zaśmiecać.

Dalej uważam że serwa do serona i wymiana lasera to koszta niewspółmierne do tego co ta maszyna po tym tuningu zaoferuje.
Moje zdanie, zgadzać nikt się nie musi, wolność słowa..itp bzdety.
Jak spamuję czy coś w ten deseń według Ciebie zgłaszaj do moderatora, za tego typu praktyki punkty mogę otrzymać, więcej do lansu. :lol:

Ile Twoja wypowiedź do tematu wniosła?.
Nic!
Także po co beczysz?
I don't like principles, I prefer prejudices


Zaremba
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 274
Rejestracja: 14 lip 2011, 21:42
Lokalizacja: Z daleka

#9

Post napisał: Zaremba » 29 wrz 2014, 20:29

Może ty się wychowałeś na chińskich ploterach ale ja mam 2 amerykańskie Epilogi i w porównaniu z chińczykami których też przewinęło się kilka wcale jakoś dużo sztywniejsze nie są.
Mało tego.W większości chińskich rozwiązań napęd obu osi nie jest bezpośrednio na osi silnika co może powodować zbytnie naprężenia na silniku ale poprzez przekładnię.
Co prawda wzięło się to stąd, że chinole używają krokówek a jankesi szybkich serwomotorów ale zawsze co przekładnia to przekładnia. Nawet gdyby miała być 1:1 to lepiej ją mieć niż naciągać pasek na osi silnika.
Reasumując. Konstrukcyjnie nic nie stoi na przeszkodzie żeby uzyskać poprawę jakości po zmianie krokówek na serwa. Trzeba je tylko dobrze zgrać z laserem i sterownikiem.

A co do twojej żenującej wypowiedzi to uważam, że jesteś żałosnym frustratem który wali gruchę przed monitorem wymyślając bzdury i powtarzając głupie legendy miejskie na tematy o których nie ma żadnego pojęcia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”