Dioda laserowa 60W

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Damian-str
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 69
Rejestracja: 28 lut 2009, 20:04
Lokalizacja: Zawiercie

Dioda laserowa 60W

#1

Post napisał: Damian-str » 13 maja 2010, 16:19

Witam.

Czy w ploterze laserowym można zastosować taką diodę zamiast tuby CO2

Pytam ponieważ chcę zbudować sobie taki ploter do zastosowań modelarskich (cięcie cienkiej balsy i sklejki ok. 3mm ) a zastosowanie takiej diody uprościło by konstrukcję(brak skomplikowanej optyki)

Pozdrawiam Damian



Tagi:


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#2

Post napisał: skoczek » 13 maja 2010, 17:08

Witam serdecznie.
Można w ploterze laserowym zastosować taką diodę. Dioda taka ma szereg zalet, choćby taką jak duża szybkość ale niestety ma też wady. Dużym problemem jest zbudowanie zasilacza dla takiej diody albo kupienie odpowiedniego parametrami w stosunkowo niskiej cenie. Za cenę kilkuset złotych nie zbudujesz takiego. Po pierwsze będziesz miał problem ze znalezieniem odpowiednich części, po drugie podstawowa wiedza elektroniczna tu nie wystarcza, więc musisz się dobrze na elektronice znać. Diodę dość łatwo można uszkodzić. Dodatkowo taka dioda nie daje plamki lecz kreskę więc jako optykę musisz zastosować soczewkę cylindryczną która z kreski zrobi Ci plamkę. Jak znajdziesz tani i odpowiedni zasilacz do tej diody to możesz zacząć myśleć o budowaniu plotera laserowego. Jakby co to uważaj na części ciała :cry: .
P.S. Wiesz już w jakiej cenie jest oferowana?
Pozdrawiam, skoczek.
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#3

Post napisał: paulg » 13 maja 2010, 19:21

skoczek pisze:P.S. Wiesz już w jakiej cenie jest oferowana?
Sam chętnie się dowiem ile to to kosztuje - bo może być ciekawą propozycją :wink:
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#4

Post napisał: skoczek » 13 maja 2010, 20:05

Witam serdecznie.
Na pewno bardzo drogo. Ciekaw byłem ile akurat u tego Chińczyka. Na allegro można czasem kupić diody używane (takie powiedzmy 20-40W) które do celów laboratoryjnych (pompowanie optyczne) już się nie nadają ale do palenia są jeszcze dobre. Ceny są atrakcyjne jak na zabawkę do testów (zależnie od okazji 600-2000zł). Większym problemem jest znalezienie lub zbudowanie zasilacza do tego (duże wymagania jakości napięcia i wydajności prądowej).
Pozdrawiam, skoczek.
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


Autor tematu
Damian-str
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 69
Rejestracja: 28 lut 2009, 20:04
Lokalizacja: Zawiercie

#5

Post napisał: Damian-str » 13 maja 2010, 22:04

Witam.

Co do cen to nigdzie ich nie podają z tego co znalazłem to dioda 60W kosztuje 2500$ , ale na ebay-u widziałem 40W za ok. 200-450$.

http://cgi.ebay.com/NEW-COHERENT-732nm- ... 20b08983c3
http://cgi.ebay.com/Opto-Power-40w-Lase ... 3ca9f8012b
http://cgi.ebay.com/40W-High-Power-808n ... 20b0c0c19b

Pozdrawiam Damian


modyo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 127
Rejestracja: 21 wrz 2008, 11:01
Lokalizacja: kraków

#6

Post napisał: modyo » 25 maja 2010, 14:06

używaną diodę można trafić w cenie tuby laserowej

problemem jest zasilacz
powinien dawać około 2V i prąd 40-100A w zalezności od mocy diody

najlepiej aby prąd był stabilizowany , a budowa takiego zasilacza to koszmar i ogromne koszty

kup sobie lepiej rurę CO2
będzie znacznie znacznie taniej
jadną z korzyści efektu cieplarnianego jest fakt że ludzkośc będzie mogła wyprodukować więcej laserów CO2


rendejad
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 438
Rejestracja: 25 paź 2011, 09:02
Lokalizacja: Miasteczko

Re: Dioda laserowa 60W

#7

Post napisał: rendejad » 30 gru 2014, 18:35

Damian-str pisze: Czy w ploterze laserowym można zastosować taką diodę zamiast tuby CO2
Pytam ponieważ chcę zbudować sobie taki ploter do zastosowań modelarskich (cięcie cienkiej balsy i sklejki ok. 3mm ) a zastosowanie takiej diody uprościło by konstrukcję(brak skomplikowanej optyki)
Wiem, że to stary wątek ale właśnie został wywołany.
NIE MOŻNA takiej diody zastosować zamiast lasera CO2.
Po pierwsze nie ta długość fali powoduje że obrabiane będą mogły być INNE mnateriały niż przy użyciu CO2.
2. Zasilacz do takiej diody będzie kosztował więcej niż laser CO2 z zasilaczem.
3. Taka dioda daje wiązkę o kształcie poziomej kreski.
Nie spotkałem jeszcze nikogo, kto by potrafił dobrać optykę, która z kreski zrobi coś co będzie przypominało Tem00.
Oczywiście za rozsądną kasę.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”