czyszczenie optyki plotera laserowego

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Rafmodel
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 25 sty 2015, 01:05
Lokalizacja: Zabrze

czyszczenie optyki plotera laserowego

#1

Post napisał: Rafmodel » 25 sty 2015, 01:14

Witam. Zwracam się z może nie typowym pytaniem. Przeszukałem trochę sieć i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie, które mnie bardzo nurtuje.
Jestem posiadaczem plotera 50W o formacie A3. Przez ostatnie 3 miesiące poznawałem maszynę od każdej strony, a przede wszystkim ustawiania, czyszczenia optyki, no i praca z różnymi materiałami. Ogólnie mogę powiedzieć, że opanowałem tą sztukę. Mój laser jest bardzo prymitywny, szczególnie w zakresie regulacji nachyleń luster. Ustawianie i korekta zabiera mi dużo czasu. Ale wynik jest bardzo zadowalający. Ostatnio jednak taka myśl mi wpadła do głowy, żeby zrobić taka małą nakładkę na koniec tuby z laserem czerwonym np tzw pointerem i w ten sposób wstępnie regulować lustra bez zbędnego i kłopotliwego strzelania laserem na papierek czy plexi. Czy ktoś spotkał się z takim małym udogodnieniem?. I mam pytanie czy i jak i czy w ogóle czyści się soczewkę w tubie laserowej z której wychodzi promień. . Dziękuje za odpowiedzi. Pozdrawiam RafałM



Tagi:


Zaremba
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 274
Rejestracja: 14 lip 2011, 21:42
Lokalizacja: Z daleka

Re: czyszczenie optyki plotera laserowego

#2

Post napisał: Zaremba » 25 sty 2015, 12:04

Rafmodel pisze: nakładkę na koniec tuby z laserem czerwonym np tzw pointerem i w ten sposób wstępnie regulować lustra bez zbędnego i kłopotliwego strzelania laserem na papierek czy plexi. Czy ktoś spotkał się z takim małym udogodnieniem?
Czy ktoś się spotkał????
Każda porządna maszyna ma tego typu RedPoint.


bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 893
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#3

Post napisał: bh91 » 25 sty 2015, 12:42

No właśnie, a jak to wygląda? Jest obok tuby? chowa sie na czas emitowania wiązki? Czy jest lekko z ukosa? Ale to inaczej by ją lustra kierowały?
Jest robota - jest pinonc :wink:


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#4

Post napisał: koala.g » 25 sty 2015, 14:04

Standardowo to jest tak

Lusterko pierwsze /----[tuba]

A w tym dodatku

Lustro / \ (lustro "weneckie") ----[tuba]
|
|
[red P]

No tak forum mam pochrzanione wyświetlanie znaków białych i formatowanie tekstu.


Autor tematu
Rafmodel
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 25 sty 2015, 01:05
Lokalizacja: Zabrze

#5

Post napisał: Rafmodel » 25 sty 2015, 20:13

Witam. Decodraw bardzo dziękuję. To jest rewelacyjny pomysł z tym lusterkiej, po prostu genialne, zrobię sobie lusterko na podstawce pod kątem 45st do linii lasera z tuby i na czas regulacji będę strzelał w nie zwykłym pointerem. Strasznie to pomaga w zgrubnej regulacji.
Drodzy Panowie, wiem że maszyny za kilkadziesiąt tysięcy lub kilkaset zawierają wszystko - automatyka stołu - poziomowanie, regulacja ogniskowej itp itd, ale proszę wybaczyć do moich zainteresowań modelarskich taka mi wystarczy. Czasami tylko potrzebuje się o coś zapytać. Pozdrawiam


Zaremba
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 274
Rejestracja: 14 lip 2011, 21:42
Lokalizacja: Z daleka

#6

Post napisał: Zaremba » 25 sty 2015, 22:59

Jak już to zrobisz i będzie działało to nie zapomnij opatentować :-)
Będziesz pierwszy, który coś takiego zrobił używając lusterka.


bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 893
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#7

Post napisał: bh91 » 29 sty 2015, 04:52

Decodrew dobrze pisze. Nie wiem czy to lusterko czy soczewka, ale na alliexpresie mają wszystko, więc można podejrzeć:

http://www.aliexpress.com/item/the-lase ... 55195.html

Jak ktoś ma frezarkę to powinno wystarczyć kupienie samego szkiełka, ale ja się tam nie znam. Na razie mi działa ok. Wiem na pewno, że tubę kupię bezpośrednio w chinach - może dorzucę wtedy taki beam combiner do paczki.
Jest robota - jest pinonc :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”