Czy mozna laserem przeciąc szklo??

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
HAJASZEK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 145
Rejestracja: 09 wrz 2008, 13:38
Lokalizacja: opole

Czy mozna laserem przeciąc szklo??

#1

Post napisał: HAJASZEK » 13 maja 2009, 12:22

Od jakiegoś czasu współpracuje z producentem bombek na choinkę .Kilka zmian technologicznych już wprowadzilismy do produkcji,ale istnieje jeszcze wiele kwestii nierozwiazanych jak np ta:
Jest pewien rodzaj bombek,gdzie do wnetrza okrąglej bombki wkleja sie inne elementy.
Aby to zrobic nalezy bombke rozciac ,na dwie cześci.w tej chwili jest to rozcinane tarczkami korundowymi,ale powstaje wiele stłuczek i w ogóle jest to karkołomne zadanie.
I stad moje pytanie :czy istnieje mozliwosć cięcie tego cienkiego szkła laserem?



Tagi:


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#2

Post napisał: paulg » 13 maja 2009, 13:18

Witam.
Mogę się mylić - ale NIE - ciąć szkło można ale wodą
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


Autor tematu
HAJASZEK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 145
Rejestracja: 09 wrz 2008, 13:38
Lokalizacja: opole

#3

Post napisał: HAJASZEK » 13 maja 2009, 13:32

Generalnie też taka wiedze posiadam,dlatego znamiennym faktem jest , ze jest to szkło sodowe o sciance gr. 0.3 ,do 0.5 mm.i moze dymiąc jego powierzchnie np sadza z palonej swieczki nie odbijało by promienia a wytworzona temperatura wypalala by pasek..wymyslam może i głupoty ale kto wie?


grzegorz1965
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2007, 14:31
Lokalizacja: Sosnowiec

#4

Post napisał: grzegorz1965 » 13 maja 2009, 13:47

przepaliłem cienką szklankę laserem 80W CO2.
Problem nie jest w przecieciu ale w pekaniu na skutek napreżeń termicznych.
Trochę nie wyobrazam sobie ciecia tych bombek choinkowych strumieniem wody.
W wannie podczas cięcia wodą powstają takie fale i turbulencje że rozniosły by tę bombke w pył.


Autor tematu
HAJASZEK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 145
Rejestracja: 09 wrz 2008, 13:38
Lokalizacja: opole

#5

Post napisał: HAJASZEK » 13 maja 2009, 14:09

O proszę ,i juz coś nowego,czyli wiemy ze sie da to zrobic.Kwestia pękania chyba jednak szkła sodowego nie dotyczy,zwłaszcza ze mozna by cała bombke podgrzać tuż przed rozcięciem bądz grzać podczas procesu cięcia..


grzegorz1965
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2007, 14:31
Lokalizacja: Sosnowiec

#6

Post napisał: grzegorz1965 » 13 maja 2009, 14:58

HAJASZEK pisze:.Kwestia pękania chyba jednak szkła sodowego nie dotyczy..
jak podgrzejesz miejscowo zapalniczką szybe ze szkła sodowego to też raczej pęknie
Nie polecam nikomu prób cię cia szkła hartowanego.wybucha jak granat i cały laser do sprzątania

Co do bombek to moze da sie popodgrzaniu całej bombki ale trzeba by spróbować.
Czasami rzeczy "niemożliwe" robi ten kto nie wie o tym że są one niemożliwe.
Nie chce mi sie łazić po piwnicy i rozpakowywać paczek bo sam bym spróbował jak to z tymi bombkami jest.
Swoja drogą - przypalanie bombki to robota dla saperów :lol:


Autor tematu
HAJASZEK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 145
Rejestracja: 09 wrz 2008, 13:38
Lokalizacja: opole

#7

Post napisał: HAJASZEK » 13 maja 2009, 15:29

Wiem tylko że z doklejaniem kolejnych elementow do bombek po uprzednim punktowym podgrzaniu ogólnie problemu nie ma .Mysle ze ten problem jest do przeskoczenia.Wazniejszą dla mnie informacją jest mozliwosc ciecia szkła laserem.Dodaje koledze punkt tak dla zachęty do wykonania próby na bąbce..

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8

Post napisał: Piotr Rakowski » 13 maja 2009, 20:32

Jak także robiłem próby ze szkłem. Efekty podobne do tych opisywanych powyżej. Jednakże może dla tak cienkiego szkła się uda? Problemem jest raczej cięcie na "okrągło", jeśli bombka nie będzie symetryczna.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
HAJASZEK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 145
Rejestracja: 09 wrz 2008, 13:38
Lokalizacja: opole

#9

Post napisał: HAJASZEK » 13 maja 2009, 22:46

Faktem jest ze bombka symetryczna nie jest, i przypuszczam ze wychylenie od osi może być bliskie 0.5 cm.Wiadomo ze należałoby skonstruować jakieś proste urządzenie z uchwytem bombki za tzw.odciąg ,które obracałoby bombka wokół osi z dana predkościa. zastosowałbym pewnie silnik krokowy i generator impulsów,i z budową takiego urządzenia dam sobie radę..otwartą kwestią natomiast zostaje sam laser i możliwość ciecia szkła. Skoro wiem już że jest to wykonalne,będę próbował.
ąle jak to właścicie jest?Promień lasera wykazuje te same właściwości na jakimś odcinku promienia?Czy wiąże sie to z ustawieniem precyzyjnym ogniskowej?Jasno się wyrażiłem?

[ Dodano: 2009-05-13, 22:49 ]
Brak symetri bombki po wydmuchaniu jest głównym problemem mechanizacji cięcia np.palnikiem wodorowym..stąd pomysł na laser

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#10

Post napisał: ALZ » 13 maja 2009, 23:23

Nie wiem czy laser to dobry pomysł-nie czuję "blusa" ale spróbowałbym inaczej.
Mój pomysł- nałożyć warstwę gipsu dentystycznego na obwodzie bombki w miejscu przecięcia, po utwardzeniu cięcie tarczą diamentową na mokro. Jeśli zastosujemy przed nałożeniem gipsu na bąbkę separator to po przecięciu bąbki gips powinien sam odpaść.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”